Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Yunanistan'ı Türkiye Korkusu Batırdı

Yunanistan'ı Türkiye Korkusu Batırdı

Yunanistan'ı Türkiye Korkusu Batırdı
20.04.2012 Cuma 13:34
Bu Habere 11 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8806 Defa Okunmuştur
Yunanistan'ı ifllasa sürükleyen nedenler arasına Türkiye de eklendi. Atina yönetiminin, Türkiye korkusu nedeniyle aşırı silahlanması ekonomisini batırdı.
Borç krizi sonrası iflasın eşiğine gelen Yunanistan'da, bu duruma 90'lı yıllardan itibaren hızla silahlanmasının neden olduğu iddia edildi. Yunanlı bir yetkili, "Kıbrıs nedeniyle silaha 216 milyar dolar harcadık "itirafında bulundu. Almanya ve Fransa da Atina'ya kredi verirken, "silahını bizden al" şartı koştu.

İngiliz gazetesi Guardian'ın haberinde, Yunanistan'ın içine düştüğü borç krizinde savunma harcamalarının büyük payı olduğu vurgulandı. Avrupa Birliği ve IMF'in 130 milyar Euro’luk kurtarma paketi karşılığında, Yunanistan'ın savunma harcamalarını 400 milyon Euro azaltmayı kabul ettiği hatırlatılarak, söz konusu kesintilere rağmen Atina'nın askeri bütçesinin hala gayri safi mili hasılanın yüzde 4'ü olduğu belirtildi. Haberde, Yunanistan'ın savunma harcamasının Euro bölgesi ortalamasının hala iki katı olduğu da vurgulandı.

90'LI YILLARDAN BERİ HIZLA SİLAHLANIYOR

Yunanistan’ın, Türkiye'den gelebilecek tehdidi gerekçe göstererek 1990'ların sonundan bu yana Almanya, Fransa ve ABD'den yüzlerce Leopard tankı, Howitzer topları, F-16 ve Mirage savaş uçakları aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Yunanistanlı bir güvenlik uzmanı, 'Kıbrıs'ın 1974'teki işgalinden sonra 216 milyar Euro’luk silah aldık. Eminin ki gizli fonlar nedeniyle gerçek harcamalar daha fazla' ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'YLE SAVAŞ UZAK İHTİMAL'


Haberde Yunanistan’ın, savunma harcamalarına büyük pay ayırmasına neden olarak, Türkiye tehdidinin gösterildiği belirtildi. Fakat NATO üyesi ve ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ortak müttefiki olan iki ülke arasında savaş ihtimalinin çok uzak olduğunun altı çizilerek, Yunanistan’ın savaş ihtimali az olan bir ülke olarak savunmasına ayırdığı payın oldukça yüksek olduğu savunuldu.

TÜRKİYE'NİN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Türkiye’nin karşılıklı olarak silah harcamalarının azaltılmasını önerdiği ve Yunanistan’ın, defalarca bunu reddettiği de haberde yer aldı. Ayrıca, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin son yıllarda önemli ölçüde iyileştiği de belirtildi.

KREDİ VERİRKEN 'BİZDEN SİLAH AL' ŞARTI

Almanya, silah ihracatının yüzde 15'ini Yunanistan'a yapıyor. Almanya'nın Avrupa'daki en büyük silah pazarı olan Yunanistan'a Berlin ve Paris kredi verirken, "silahını bizden alacaksın" şartını koştuğu da iddia edildi.

'TÜRKİYE'Yİ DE KIŞKIRTIYORSUNUZ'

Alman Başbakanı Angela Merkel de bir Yunanlı sendikacıyla 'Sizden silahlanmaya bu kadar para harcamanızı istemedik' ifadeleriyle Yunanistan’ı eleştirmişti. Merkel, "Silaha yaptığınız harcamalar, kutuplaştırmaya yol açtığı gibi Türkiye’yi de silah yarışına kışkırtmaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  20.04.2012 23:03
  noırmal
  tabi yardım ederler avrupanın türkiyeye karşı ilk kalesi yunanistan
 • Misafir
  20.04.2012 22:59
  klasik batı emperyalizmi işte
  ALLAH bilir silahları satmadan önce yunanlılara bakın almazssanız türkiye sizi işgal edecek diye propaganda da yapmışlardır.saf yunanalılarda türkiyeye olan kinlerinden bu zokayı yutmuşlardır ve alman fransız şirketlerini zengin etmişlerdir.tabi bizde de durum farklı degil birileri apo gibi bi caniyi keşfetmiş hayalperest kişiliginide kullanarak sana silah verelim kürdistanı kur demişler.sonuçta zengin şirketler elde ettikleri karla yeni yatırım ve daha çok para kazanma peşinden koşarken olan mehmetcigimize polisimize vatandaşımıza oluyor. bu dünyada çark böyle dönüyor ne yazık ki.
 • Misafir
  20.04.2012 21:53
  buna ancak kargalar güler
  abd rte ye emir vermedikçe biz kılımızı bile kıpırdatamayız.
 • Misafir
  20.04.2012 21:01
  yunanıstan çekınmezmı?=??
  yunanıstanın yasama sebebı derdı sızısı korkusu kabusu ekonomısı turkıye be yunanıstan turkıyenın damarına yapısmıs bır kene hem dusman hem de bızden yararlanan bır parazıt turkıye yunanıstana gırse yrım gunde alır langırt oynar kalan gunede askerler o yuzden korkuyo ama bılmıyokı keramet askerde sılahda degıl
 • Değişim
  20.04.2012 20:33
  Aldığınız silahları
  kemirin şimdi
 • Misafir
  20.04.2012 19:59
  ------------------------------------
  bir karis yunan niye cekinmezmis türkiyeden bu yabanci ülkelerin hepsi korkuyor türklerden osmanlidan Atatürkün güclü yapisi senden benden degil korkulari onlardan bunlar zaten teke tek hicbir halt edemiyor toplasip tek kisiye saldiriyor
 • Misafir
  20.04.2012 19:50
  haberi okumayan azat21
  yunanistan türkiyeden korktuğu için o kadar para harcamış ve sonunda batmanın eşiğine gelmiş.şayet bilmiyorsan yorum yapma.googla gir global powers yaz.bak yunanistan nerde türkiye nerde.
 • Misafir
  20.04.2012 16:37
  BETER OLUN REZIL OLUN ACIMAYIN
  BETER OLSUNLAR HALKLARINA YALAN SÖYLEDILER KÜCÜK BIR ULKE BUKADAR BORCLANIRMI DIYENLER GERCEGI GÖRMEDI DAHA ÖNCE BEN YAZMISTIM COK SILAH ALDILAR COGUDA DEPOLARDA PASLANMAYA BASLADI DILENCI DURUMUNA DUSTULER BUYÜK OYNADILAR FAKAT ENAYI ALMANYA FRANSA YANI AB KURTARDI AMA BU GIDIS IYI DEGIL
 • Misafir
  20.04.2012 16:24
  BENCEDE
  ÇEKİNMEZSE SERİN EGE SULARINI BOYLAR
 • Misafir
  20.04.2012 16:14
  yunaistan cekinmezde kim cekinir
  sen sadece bizdemi subaylar albaylar genaraller var saniyorsun.
  bak ordada birileri cebine indirmis ama bizdeki kadar caliskan bir millet degil