Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Yunanistan Batmamış, AB Tarihe Karışmamış!

Yunanistan Batmamış, AB Tarihe Karışmamış!

Yunanistan Batmamış, AB Tarihe Karışmamış!
05.01.2013 Cumartesi 13:41
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 908 Defa Okunmuştur
İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, "Yunanistan batacak, avro çökecek, AB tarihe karışacak' diyenler vardı ama bu gerçekleşmedi. Kehanette bulunanlar, bugün akıllıca bir şekilde sessiz kalıyorlar" dedi.
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ''Yunanistan batacak, avro çökecek, Avrupa Birliği tarihe karışacak' diyenler vardı ama bu gerçekleşmedi. Kehanette bulunanlar, bugün akıllıca bir şekilde sessiz kalıyorlar'' dedi.

Bildt, İzmir'de devam eden 5. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış bölümünde yaptığı konuşmada, son 10 yılda AB'nin 10 ülkenin katılımıyla genişlemesi, ekonomilerin gelişmesi gibi önemli olaylar yaşandığını belirtti.

Türkiye'den bakıldığında Avrupa'nın, Türkiye'nin komşusu Yunanistan'a yaptığı ciddi yardımların görüldüğünü ifade eden Bildt, ''Yapılan yardımları sağlam ekonomik politikaların oluşmasındaki ihmalin bir sonucu olarak görebiliriz'' dedi.

Avrupa'nın gündeminde ekonomik konuların önemli yeri bulunduğuna dikkati çeken Bildt, şöyle konuştu:

''Bundan bir süre önce Yunanistan batacak, avro çökecek, AB tarihe karışacak' diyenler vardı ama bu gerçekleşmedi. Kehanette bulunanlar, bugün akıllıca bir şekilde sessiz kalıyorlar. Avrupalılar için geçmişten gelen ders, ancak birlikte çalışırsak ileri gidebiliriz. Ve ciddi çabalar içindeyiz. Ekonomik iletişim düzeyini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Avro bölgesi ülkeleri için önemli çalışmalar var. Piyasayı düzgün yürütecek çalışmalara önem vermeliyiz. Dünyanın en rekabetçi 10 ekonomisinin 6'sı Avrupa'dadır. Dünyayla olan ticaretimiz çok da açık vermiyor, ortak cari hesabımız da dengede.''

Konuk Bakan, 20 yıl önce İsveç ekonomisinde ciddi sorunlar yaşandığını, ancak alınan önlemler ve reformlar sonucunda gelişme kaydedildiğini, Türkiye'nin de 10 yıl öncesine göre ekonomik kalkınma sürecine girdiğini bildirdi.

On yıllar boyu devam eden küreselleşmenin yüz milyonlarca insanı etkilediğini vurgulayan Bildt, şunları kaydetti:

''Küreselleşme, dünya çapında orta sınıfın gelişmesine vesile oldu. 7 milyar kişinin olduğu bir dünyada yaşıyorum, bu yüzyılın ortalarında 9 milyar nüfus öngörülüyor. Ancak birlikte çalışırsak gerçek anlamda küresel ortam üzerinde etki sağlayabiliriz. 2013'ten itibaren Avrupa için önemli gelişmeler yaşanacak. 2013'te Avrupa'nın küresel stratejilerini ele alacağız. Liderler kadrosu yeniden seçilecek. 2017 yılında Orta Doğu'nun oluşmasında etkili olan gelişmelerin 100'üncü yılı yaşanacak. Önümüzde çalkantılı yıllar olabilir.''

BMGK'NİN BARIŞÇIL GEÇİŞ ÇABALARINI ARTIRMASI ÇOK ÖNEMLİ

İsveç'in nüfusunun yüzde 2'sinin Irak, yüzde 1'inin ise İran kökenlilerden oluştuğunu anlatan Bildt, Avrupa'da en çok Suriyelinin yaşadığı İsveç için Kürt meselesinin de önem taşıdığını söyledi.

Arap ülkelerindeki yaşanan uyanışı dikkatle takip ettiklerini ifade eden Bildt, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Suriye'de yaşananlar, Kosova'da yaşanan savaşın 6 misli insanın ölümüne neden olmuş durumda. Cezayir'de iç savaş 10 yıl sürmüştü, ama Suriye'de olanlar çok kısa zamanda çok sayıda insanın hayatına mal oldu. Mücadele ne kadar sürerse istikrarlı devlete geçiş o kadar zor olacak. BM Güvenlik Konseyi'nin barışçıl geçiş çabalarını artırması çok önemli. Çabuk ve askeri bir müdahalenin gerekli olduğunu düşünenler var, ama askeri bir müdahale, istikrarı oluşturmak için gerekli zemini oluşturmuyor.

Suriye'nin bütünlüğü, Irak, Lübnan, Kıbrıs ve Azerbaycan'ın bütünlüğü kadar önemli. Çünkü bölünme bir yerde olursa her yerde ortaya çıkabilir. Türkiye'nin Suriye felaketini önleme çabalarını ve yardımseverliğini takdirle karşılıyorum. Bundan sonraki dönemde zorluklar artabilir. AB, Türkiye ile bu zorlukların üstesinden gelebilmek için yakın çalışmaya hazır. Arap uyanışı 400 milyon kişiyi etkileyecek. Ekonomik reformlara ihtiyaç var. Arap ülkelerinde ekonomik entegrasyon adımları atılması gerekiyor. Türkiye'nin 10 yılda yaşadığı ekonomik gelişmeler çok önemli. Bölgedeki ülkeler de hazır olduğunda, onlarla anlaşmalar yapmalıyız. Birlikte çalışma hepimizin çıkarına.''

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ

Bildt, Türkiye'nin diplomasi alanında önemli çalışmalar yaptığını, Türk diplomatların etkili çalışmalara imza attığını bildirdi.

İki ülke arasında ortak bir vizyon bulunduğuna dikkati çeken Bildt, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ortak bir vizyonumuz olması çok önemli. Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen bir ülkeden geliyorum. Bazen eleştirel olabiliyoruz, ama bunlar dostça eleştiriler. Reform sürecinize destek olmayı amaçlıyoruz. Çeşitli konularda önemli çalışmalar yapıyorsunuz. AB üyelik sürecinize önümüzdeki yıllarda ivme katmak çok önemli. Bazı şeyler elbette garanti olmuyor ama yapılacak şeyler var. Her iki aktöre de iş düşüyor. Diplomasi, tıpkı tango gibi iki kişiyle yapılır.''

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  06.01.2013 15:53
  5 sene sonra
  bakalım böyle sırıtmış şekilde poz verecek mi?
 • Misafir
  06.01.2013 01:23
  haydan gelen huya gider
  yılarca sömürü düzeniyle topladığınız haram paralar gururunuzu ve başınızı dik tutma adına yine sizden aldığınız gibi çıkıyor.asıl kriz şimdi değil kaynaklar tükenince kopacak.o zaman birbirinizin etine düşeceksiniz.gerçek yüzünüzü o zaman göreceğiz
 • Misafir
  06.01.2013 00:51
  Vatandas 25
  Almanyada inadinin kurbani olcak batan ülkeleri kurtarma niyetinde oldugu icin almanyada bir yasli kadinin aldi gi emeklilik 250 ero yardim almasalar aclarindan ölür insanlar nüfus zaten yasli gizli kriz zaten baslarinin belasi bunu kimse demiyor fazla sürmez 4-5 sene sonra acisi almanyadan cikar böyle giderse Saygilarimla.
 • Misafir
  05.01.2013 18:02
  Sadece bir cümle yeter
  6 ncı büyük ekonomi???,Almanya motor,sizler figüran!