Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Yıldırım: Konya, Aralık'ta Hızlı Treni Görecek

Yıldırım: Konya, Aralık'ta Hızlı Treni Görecek

Yıldırım: Konya, Aralık'ta Hızlı Treni Görecek
24.11.2010 Çarşamba 20:50
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 213 Defa Okunmuştur
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında Aralık ayı başında test sürüşlerinin başlayacağını söyledi.
Konya hattında Aralık başı itibariyle üst yapının biteceğini sinyal ve elektrifikasyonunun başlanacağını belirten Yıldırım, "Aralık ayı başında test sürüşlerine başlanacak. Yolcu taşımak biraz süre alacak. Çünkü sertifikalandırılması gerekecek hattın. Ama Konyalılar Aralık ayının ortalarından itibaren Yüksek Hızlı Treni görecek." dedi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşların 2011 bütçesini sunan Bakan Yıldırım, görüşmelere geçmeden önce muhalefet sıralarını ziyaret etti. CHP, MHP ve BDP'li vekillerle şakalaşan Yıldırım, konuşmasına başlarken fıtık ameliyatı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti. CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ise "Genel Başkanımız dimdik ayakta" karşılığını verdi.

TÜRKİYE'DE BAZ İSTASYONU SAYISI AVRUPANIN ÇOK GERİSİNDE

Yıldırım, baz istasyonu sayısının Türkiye'de fazla olduğu iddialarının doğru olmadığını söyledi. Rakamlarla baz istasyonu sayılarını örneklendiren Yıldırım, 5,5 milyon nüfuslu Danimarka'da 100 bin baz istasyonunun, Fransa'da 120 bin, İngiltere'de 150 bin baz istasyonu olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, Türkiye'de baz istasyonu sayısının 45 bin olduğunu açıkladı. Teknoloji geliştikçe baz istasyonları yer istasyonlarına ihtiyaç olacağına işaret eden Bakan, "Tek fark o ülkelerde tek bir istasyondan hepsi yaralanıyor. Ama bizde ortak kullanım başarılamadığı için ayrı ayrı kullanılıyor." dedi.

HACILARIN HURMALARINI PTT TAŞIYOR

PTT'nin kargo hizmeti hakkında da bilgi veren Yıldırım, hacıların hurmalarının ve hediyelik eşyalarını kendileri Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelmeden adreslerine ulaştırıldığını vurguladı. 2008 yılından bu yana kutsal topraklara giden vatandaşların 4 bin 103 ton eşyasının taşındığını aktaran Yıldırım, CHP'li Zem Zem Suyu taşınıyor mu? sorusuna Yıldırım, "Suudi makamları Zem Zem'e maalesef izin vermiyor." dedi.

Yıldırım, Uzay'a gönderilecek 4-A ve 4-B uydularının ihale çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Yıldırım, 2015 yılında ise ilk yerli uydunun yapımına başlanacağını vurguladı. Ancak 2011 yılı başında futbol topu büyüklüğünde yerli bir uydunun TÜBİTAK ile TÜRKSAT işbirliği içinde yapılarak Uzay'a gönderileceğini kaydetti.

2011 yılı Mart ayında Marmaray'ın bütün tünellerinin biteceğini müjdeleyen Bakan, elektrifikasyon çalışmalarına başlanacağını hizmete 2013 Ekim ayı gibi olacağı bilgisini verdi. İstanbul Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının da 2013 yılı sonunda tamamlanacağını kaydeden Yıldırım, projeler tamamlandığında 9 ilin hızlı tren bağlantısına kavuşacağını vurguladı. Konya hattında Aralık başı itibariyle üst yapının biteceğini sinyal ve elektrifikasyonunun başlanacağını belirten Yıldırım, "Aralık ayı başında test sürüşlerine başlanacak. Yolcu taşımak biraz süre alacak. Çünkü sertifikalandırılması gerekecek hattın. Ama Konyalılar Aralık ayının ortalarından itibaren Yüksek Hızlı Treni görecek." dedi.

Kaynak: Cihan
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.