Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Yaşlılıkta Diş Kaybı Kaderiniz Değil

Yaşlılıkta Diş Kaybı Kaderiniz Değil

Yaşlılıkta Diş Kaybı Kaderiniz Değil
18.11.2011 Cuma 17:16
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 247 Defa Okunmuştur
Dişler, yaşlılık döneminde yaşam kalitesinin korunması açısından büyük önem taşıyor.
Bedensel güçlerini gittikçe yitiren, unutkanlık veya demans gibi zihinsel sorunlarla karşılaşan yaşlıların düzenli diş fırçalama alışkanlıklarını sürdürmekte de olumsuzluklar yaşayabileceğini belirten Tezil, “Bu durum, diş kayıplarına yol açabilir. Ancak gençlik yıllarında dişlere çok iyi bakılması, hijyenik alışkanlıklar, yani dişleri çok iyi fırçalama, koruyucu ve onarıcı tedavilerin düzenli hekim kontrollerinde yapılması, yeni yaşların sağlıklı bir ağız ve diş yapısı ile karşılanabilmesini sağlar” diye konuşuyor.

"YALNIZLIK PSİKOLOJİSİ DİŞ BAKIMINI DA AKSATABİLİR"

Yaşlılık psikolojisi ile diş sağlığı arasında ilişki olduğunu vurgulayan Tezil, sözlerine şöyle devam ediyor: “Yaşlılık insanların belki de en yalnızlaştığı dönemdir. Bireyler ebeveynlerini, eşlerini kaybetmiş olabilirler, sosyal ilişkileri kesintiye uğramıştır ve kendilerini yalnız hissederler. Ölüme yakın oldukları hissi ile yaşarlar. Bu da psikolojilerini daha da bozar. Artık kendilerine bakmak istemezler. Onlar hayatı terk etmeye hazırlanırlarsa, dişleri de onları terk etmeye hazırdır. Tabii ki o zamana kadar total proteze geçmemişlerse...

Ayrıca yaşlılarda diş eti çekilmiştir, dişlerin boyları uzamış görünür. Yaşla birlikte alveol kemiğinde oluşabilecek erimeler, iyi fırçalama alışkanlığı da yoksa dişetinde yangılara ve alveol kemiğinde erimelere, bu da dişlerin destek dokularını kaybederek sallanmasına, diş etinde çekilmelere neden olabilir."

Günümüzde diş hekimliğinde implant uygulamalarının, kemik yapısı uygun olan herkese sabit protez kullanabilme şansı verdiğini dile getiren Tezil, bunun da yaşlılara daha iyi çiğneme imkanı verdiğini ve daha estetik bir görünüm sağlandığını söylüyor.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  18.11.2011 17:23
  AH BİRDE DİŞ DOKTORLARI İNSAFLI OLSA
  AH BİRDE DİŞ DOKTORLARI İNSAFLI OLSA
  ADAMLAR DT DEYİL SANKİ VURDUM DUYMAZ HAREKETLERİ İLE DİŞ SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYORLAR
  VURDUM DUYMAZLIK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR