Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem
26.03.2012 Pazartesi 10:19
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1797 Defa Okunmuştur
Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından üniversiteye giriş sistemi yeniden ele alınıyor. Yeni düzenlemenin, olgunluk sınavı şartı ile sınavın randevuyla yapılmasını içerebileceği belirtiliyor.
Eğitimdeki yeni düzenlemelerle lise ve üniversitelerin kalitede eşitleneceği, lise mezuniyetine olgunluk sınavı şartı getirileceği, özel okulların teşvik edileceği ve üniversite sınavının randevuyla yapılacağı öne sürüldü. Pek çok kişi ise eğitimde kalite farkı devam ettikçe dershane ihtiyacının da devam edeceğini görüşünde.

Yeni sistem zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershaneye ve sınava ihtiyaç ortadan kalkacak. Yeni modelde dershaneler yasaklanmayacak ancak öğrencileri seçen ve eleyen sistem ortadan kalkacağı için dershaneye ihtiyaç da kalmayacak.

YENİ KRİTERLER

Sabah gazetesinin haberine göre, dershaneciliği bitirecek 6 kriter şöyle:

4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da Fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için Fen, Sosyal Bilimler, Matematik, Spor ve Müzik gibi ağırlıklı eğitim için paket dersler bulunacak.

Liseye başlamak için SBS yerine lise bittiğinde öğrencilere Olgunluk Sınavı gelecek. Ancak bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak. Bu şekilde, bir sınav da kitlesel olarak öğrencileri özel ders ya da dershaneye yönetmeyecek. Ortaöğretim Başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanlarıyla birlikte öğrenciler üniversiteye başvurmaya hak kazanacak.

Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler lisede öğrencileri mesleki ve teknik eğitime yöneltebilecek. Bu kapsamda öğrenci başına teşviklerle özellikle meslek teknik eğitimleri iş sektörünün taleplerini karşılayacak. Meslek ve Meslek Teknik eğitimden mezun olan öğrenciler, akademik bir üniversite eğitimi yerine iş hayatına başlayabilecek ve aynı zamanda sınavsız ön lisans eğitimi alabilecek.

Bazı büyük dershane sahiplerinin özel okulla dönüşme taleplerini dile getiren Başbakan Erdoğan, özel okulların desteklenmesine de sıcak bakıyor. Özel okullarla, okul ihtiyacının azaltılmasını hedefleyen hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Devlet okullarına sunulan imkânlardan özel okulların da yararlanmasıyla, özel okul işletmeciliği öğrenci bulmakta zorlanan dershaneler için cazip hale gelecek.

Üniversiteler arasında kalite farkı azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak. Her üniversitenin bir sonraki seviyeye çıkabilmesi için hedefler gösterilecek. Üniversiteler arası kalite farklılıkları azaltılacak önlemler alınacak.

Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanının ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapılacak. Uluslararası IB, SAT gibi sınavlarla üniversitelere öğrenci alınacak.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    26.03.2012 17:41
    yeni eğitim sistemi
    yav benim anlayamadığım bir şey var bu eğitim sistemi neyi getirip neyi götürecek neden böyle yaptılar işsizliği azaltmak için mi yoksa AB ye girmek için mi birinin bu eğitim sistemini detaylı olarak açıklaması gerekiyor lütfen açıklayın