Haber365 Ana Sayfa » İZMİR » Yaşam » Üniversitelilerin Kedi Vahşetine 687 TL Ceza

Üniversitelilerin Kedi Vahşetine 687 TL Ceza

Üniversitelilerin Kedi Vahşetine 687 TL Ceza
13.10.2010 Çarşamba 09:46
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1237 Defa Okunmuştur
İzmir'in Bornova İlçesi'nde yavru kediyi, başını ezerek öldüren üniversite öğrencisi U.G.'ye 687 TL para cezası kesildi. Eğitim gördüğü Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı da soruşturma başlattı.
Görenlerin kanını donduran görüntüler, Bornova'da bir büfenin güvenlik kamerasınca kaydedildi. 8 Ekim sabahı büfesini açmaya gelen Arda Damar, bir kutunun içinde beslediği kedinin yerinde kan izleri gördü. Güvenlik kamerasını inceleyen Damar, gece büfenin önüne ellerinde pitbull köpekle gelen bir grup gencin önce köpeklerini kedinin üzerine saldırtmak istediklerini, başaramayınca da birisinin kediyi feci şekilde tekmeleyip, başını de ezerek öldürdüğünü gördü. Büfeci görüntüleri polise verdi.

Kediyi, 3 arkadaşıyla birlikte tekmeleyip, başını ezerek öldüren Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi 1. sınıf öğrencisi U.G. ile bir arakadaşı dün gözaltına alındıktan sonra savcıya ifade verdi.

Kamera görüntülerinde 4 kişinin görünmesine rağmen olayı U.G.'nin gerçekleştirdiği, diğerlerinin karışmadığı anlaşıldı. Olayla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin yayınlanması, hayvanseverlerin suç duyurusunda bulunması ve Emniyet'in işlem yapmasının ardından harekete geçen İzmir Çevre ve Orman İl Müdürlüğü de, U.G.'ye Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. Maddesi uyarınca 687 TL para cezası kesti.

Müdürlük ayrıca olayda kullanılmak istenilen Pitbull cinsi köpeğin alınması için Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne yazı yazdı.

İzmir İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Kaynak imzasıyla yapılan açıklamada Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. maddesinde sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu'nda belirtilen durumlar dışında öldürülmelerinin yasak olduğu, bunun aksine hareket edenlere 687 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Bornova Belediye Başkanı CHP'li Kamil Okyay Sındır da olayı konuda, “Buna neden olanların yasalar önünde en kısa zamanda hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. Başkan Sındır, ilçe sınırları içindeki Küçükpark'ta gece yarısı savunmasız bir kedinin acımasızca öldürülmesini şiddetle kınadığını açıkladı, “Bornova, insan ve hayvan haklarını her yerde savunan uygar insanların kentidir. Küçükpark'ta yaşanan olayda Pitbull cinsi köpeğin bile dokunmadığı, kendisini savunamayan felçli bir kedinin insanlar tarafından vahşice öldürülmesi hem düşündürücü, hem de üzücüdür. Böylesi canice davranışların uygar ve aydın Bornova halkımız tarafından da lanetlendiğini kamuoyuna saygıyla duyuruyorum” dedi.

DİSİPLİNE DE VERİLECEK


Bu arada U.G.'nin öğrenim gördüğü Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bir kediyi tekmeleyerek öldüren genç hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği uyarınca yasal işlemlere başlandığı ifade edildi.

Açıklamada, “EÜ Su Ürünleri Fakültesi'ne bu yıl kayıt olan U.G.'ın yapmış olduğu insanlık dışı davranışı tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimiz olarak kınıyoruz. Farklı toplumsal olaylarda olduğu gibi, bu insanlık dışı davranışın neticesinde akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizden gelen yoğun tepkiler üniversitemizin etik ve bilimsel değerleri her zaman öncelikle savunmakta olduğunu göstermektedir.

İnsan ve hayvan haklarına saygı, üniversitemiz öğrencileri ile paylaşılan temel değerlerdendir. Bu kapsamda öğrenci hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği uyarınca yasal işlemler başlatılmıştır” denildi.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
izmir   kedi   vahşeti  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.