Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Türkiye İstedi Almanya Karıştı!

Türkiye İstedi Almanya Karıştı!

Türkiye İstedi Almanya Karıştı!
19.11.2012 Pazartesi 08:16
Bu Habere 8 Yorum Yapıldı
Bu Haber 12509 Defa Okunmuştur
Türkiye'nin Suriye'den gelebilecek olası saldırılara karşı sınıra konuşlandırmak üzere NATO'dan Patriot füzeleri isteyeceği yönündeki iddialar Almanya'yı karıştırdı.
Türkiye’nin Suriye’den gelebilecek olası saldırılara karşı sınıra konuşlandırmak üzere NATO’dan Patriot füzeleri isteyeceği iddiaları Almanya’yı karıştırdı.

Almanya’nın etkin gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’un cumartesi günü yayımladığı haber, hafta sonu gündemine damgasını vurdu. Haberde Türkiye'nin kendi topraklarını olası saldırılara karşı korumak üzere pazartesi günü NATO'dan resmen Patriot füzesi talebinde bulunacağı belirtiliyor. Habere göre talebin kabul edilmesi durumunda Husum kentindeki hava alayından bir ya da iki bölüğün, 85 ila 170 askerin Türkiye'ye gitmesi gerekecek.

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere haberin yayınlanmasından önce perşembe günü yaptığı bir açıklamada, yapılacak herhangi bir katkının sadece ve sadece Türkiye’nin korunmasına yönelik olacağını ve asla Suriye’deki iç savaşa karışmak anlamına gelmeyeceğini belirterek endişeleri gidermeye çalışmıştı. Leipziger Volkszeitung gazetesine göre Alman Savunma Bakanı iki hafta önce de kapalı bir meclis oturumunda Patriot konusunu gündeme getirdi ve mümkün olduğunca Hollanda ile birlikte yapılacak bir Patriot misyonu konusunda bilgi verdi. Alman Savunma Bakanı şubat ayında yaptığı açıklamada, Alman ordusunun NATO’nun hava savunmasına Patriot birlikleriyle katkıda bulunmak istediğini açıklamıştı. NATO içinde sadece ABD, Almanya ve Hollanda ordularında Patriot füze sistemi bulunuyor.

"SAVAŞIN İÇİNE SÜRÜKLENİRİZ"

Muhalefet partileri ise endişeli. Sosyal Demokrat Parti meclis grubunun savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, öncelikle olası senaryolar üzerine açık bir tartışma yürütülmesi gerektiğini belirterek, Suriye’deki iç savaşın füze kullanımını meşru kılmayacağını kaydetti. Arnold, “Bu şekilde gerçek bir savaşın içine sürükleniriz” uyarısında bulundu.

Sosyal Demokrat Parti’nin dış politika sözcüsü Gernot Erler ise bu tür bir misyon için meclisten yetki alınması çağrısında bulundu. Erler, “Türkiye-Suriye sınırındaki manzarayı biliyoruz. Sürekli olarak sınır ötesi eylemler, çatışmalar var. Ve bu bağlamda tabii ki bir tehlike söz konusu ve Alman askerleri de bunun içine sürüklenebilir. Bunun için yetkiye ihtiyaç var” diye konuştu. Patriot uçaksavar füze sisteminin Almanya'daki geleceği belirsiz.

YEŞİLLER'DEN BLOKAJ TEHDİDİ

Yeşiller partisinin güvenlik politikaları sözcüsü Omid Nouripour da BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Suriye’deki çatışmaların içine sürüklenmenin delilik olduğunu söyledi. Nouripur, Yeşiller partisi olarak Almanya'nın devletler hukukuna aykırı bir Suriye savaşının içine sürüklenmesini engellemek için mecliste mümkün olan her tür araca başvuracaklarını açıkladı.

Sol Parti de Alman askerlerinin Türkiye-Suriye sınırına gönderilmesinin kabul edilemez olduğu görüşünde. Parti Yönetim Kurulu üyesi Wolfgang Gehrcke, böyle bir önlemin sadece dile getirilmesinin bile bölgede şiddet sarmalını derinleştireceği uyarısında bulunarak, meclisin konuyla ilgili acilen toplanmasını talep etti.

PATRİOTLAR GÖZDEN DÜŞÜYOR

Diğer yandan 2003'teki Körfez Savaşı’nda İsrail’i Saddam Hüseyin’in Scud füzelerinden koruyan Patriotların becerisi de aradan geçen zamanda sorgulanmaya başladı. Patriot uçaksavar füze sisteminin Almanya'daki geleceği belirsiz. Pek çok politikacı tarafından, Soğuk Savaş’tan kalma, ömrünü doldurmuş bir sistem olarak görülen Patriot'un, Alman ordusundaki reform çerçevesinde büyük ölçüde tasfiye edilmesi planlanıyor. 2015 yılına kadar 24 bölükten eski teknolojiye sahip 12'si tasfiye edilecek, kalanlar Kuzey Almanya'ya toplanacak. Modern sistemlerin de 2025'ten itibaren artık kullanılamayacağı ve modernizasyonunun da öngörülmediği belirtiliyor. ABD'de 60’lı yıllarda tasarlanıp 70’lerde geliştirilen Patriot sistemi, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sadece kısa bir süre önce, 1989'da Alman ordusuna girmişti.


Kaynak: Deutsche Welle
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  19.11.2012 22:12
  bu füzeler başarısız
  bakmayın siz eski model scud ları vurduguna yeni nesil hiçbir füzeyi vuramaz benim korkum bu füzeleri umarım bize satmazlar yada hibe ediyoruz derler parçadan bizi soyarlar
 • Misafir
  19.11.2012 20:53
  realist
  almanya konya kadarmış.biz herşeyi bedenle ölçüyoruz.bir mercedes yapabiliyormuyuz.küçükken de bizim ordumuz yunan nufüsü kadar derlerdi kendimizden geçerdik.biz bir türlü orta yolu bulamadık.ya 1 türk dünyaya bedel dedik yada türklerin yüzde 60 ı aptal dedik.bir türlü ortasını bulup kendimizle barışık olamadık.gerçeğimiz şu biz ne bir süper gücüz ne de geri kalmış bir ülkeyiz yine ortada bir yerdeyiz.çünkü enerjide dışa bağımlıyız.ağır sanayimiz yok.silah sanayimiz yok.küçük ölçekli sanayi biraz da orta halli bir tarım ülkesiyiz.
 • Misafir
  19.11.2012 19:49
  laf
  kuzey ırakta kürt devleti kurmayız barzani talabani kim dediler kongreye davet ettiler nedense ülkemiz insanı görünüşe ve yabancılara sempati duyuyor bu iktidardan artık hayır yok bozkurtlar gelmeli
 • Misafir
  19.11.2012 18:15
  kara leke
  ev ödevini yapmadigin ortaya cikiyor ülke iyi yönetilse senin baskasina muhtac olmana gerek varmi kendin yaptin suriye ile bir sorun yokken sorun cikardin öyle televiz kanallari ile nutuk cekmekle olmuyor bu isler ülkeni savunacaksin ülkeni koruyacaksin sinirlarini koruyacaksin sike olayi ile ugracagana ülke meseleri ile ugrassan bu duruma gelmezdi daha cok gecmede yanliz zaten kaldin bir gün gelecek tek kalacaksin senide yargilayacaklar günes ufukta göründü
 • Misafir
  19.11.2012 17:13
  .....
  arkadas hakkaten ne ictin sen ya sen arastir ondan sonra söyle almanya konyanin 4,5kati nerdeyse sen ne diyorsun konya kadarmis öyle bir sacmalamis bir hikaya uydurmuyunki kendin bile inanmisin belkide alman vatandasi olan askerlik vakti gelmis türklerden gönüllü istiycekler ne var geleceklerse türkiyeyi istilami etmeye geliyorlar suriyeden türkiyeye gelenlerden korkun siz okadar askerden korkacaginiza
 • Misafir
  19.11.2012 14:52
  hmmm
  ne beklenirdi almanlardan korkaklar sanki türkyenin sizin askerinize ihtiyaci warmis gibi sacma...
 • Misafir
  19.11.2012 14:39
  yuh
  Almanya konya kadarmi? Ne ictin sen
 • Misafir
  19.11.2012 13:34
  yazik
  birde cok buyuk ve guclu orduya saibis ALLAH askina haritada bir almanyaya bakin nerdeyse konya kadar utaniyorum artik