Haber365 Ana Sayfa » Yabancı Basın » Türkiye, AB'den Uzaklaşıyor

Türkiye, AB'den Uzaklaşıyor

Türkiye, AB'den Uzaklaşıyor
11.12.2011 Pazar 21:42
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2766 Defa Okunmuştur
İngiliz Sunday Times gazetesi, bölgesel bir güç haline gelen Türkiyenin, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden uzaklaşmakta olduğunu savundu.
Gazetenin deneyimli isimlerinden Matthew Campbell imzalı haberde, yakın zamana kadar AB’ye üye olmaya bir hayli istekli olan Türkiye’nin, bölgesinde yükselen bir güç olarak AB’ye üye olma isteğinin her geçen gün daha da azaldığı iddia edildi. Haberde, Türkiye’nin birliğe üyeliğinin İngiltere tarafından desteklenmesine rağmen, Fransa’nın, Müslüman yoğunluklu 79 milyon nüfusuyla Türkiye’yi çok büyük ve fakir bulması sebebiyle üyeliğe destek vermediği kaydedildi.

Gazete, Çin’le yarışan büyüme oranları ve cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ten bu yana en güçlü lideriyle Türkiye’nin, güvenli bir limandan, ‘Avrupa gemisi’nin enkazını gözlemlediğini ve bu gemiye binip binmemeyi düşündüğü yorumunda bulunuyor.

"Türkiye'nin Avrupa'yı aşağı çekmesi bir tarafa, İstanbul'da, ülke ekonomisine Avrupa'daki sıkıntılar bulaşır mı, endişesi hakim." tespitine yer verilen haberde, ülkedeki birçok kişinin Türkiye’nin AB’ye muhtaç olmasından daha çok, AB’nin Türkiye’ye muhtaç olduğunu düşündüğü kaydediliyor.

Times’ın, İngiltere’nin Lizbon Anlaşması’ndaki değişiklikleri veto ederek AB ile ipleri kopma noktasına getirmesinin ardından böyle bir habere yer vermesi dikkat çekiyor.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.12.2011 09:16
  yok
  Almanya yok ab yok :)
 • Misafir
  12.12.2011 07:15
  m. çınar
  biz bize yeteriz hasta avrupadan uzak duralım allah korusun bizede hastalık bulaşır.
 • Misafir
  12.12.2011 03:32
  ugur
  fransa Helal olsun yanınızdayız, almayın bizi AB ye istemiyoruz..
 • Misafir
  12.12.2011 01:19
  yazik
  AB nin artik yavas yavas sonu geliyor zaten...