Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » Türkeş'in İsviçre'deki Parasının Sırrı Çözüldü

Türkeş'in İsviçre'deki Parasının Sırrı Çözüldü

Türkeş'in İsviçre'deki Parasının Sırrı Çözüldü
23.01.2011 Pazar 01:33
Bu Habere 30 Yorum Yapıldı
Bu Haber 10281 Defa Okunmuştur
MHP'nin kurucu lideri Türkeş'in, İsviçre'deki bankada ölümünden sonra ortaya çıkan parasının kaynağı ilk kez açıklandı.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin efsanevi genel başkanı Alparslan Türkeş'in İsviçre bankasında ortaya çıkan parası, bugüne kadar hep tartışıldı. Türkeş'in "Manevi Evladı" olarak bilinen ve İsviçre bankasındaki paralarının kontrolörlüğünü yapan İbrahim Ersöz, 600 bin İsviçre Frankı tutarındaki paranın kaynağını açıkladı.

İsviçre ve Türkiye'de ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işadamı İbrahim Ersöz, aynı zamanda Türkeş'e en yakın isimler olarak tanındı. Türkeş, İsviçre'ye gittiğinde Ersöz çiftinin evinde kaldığı bilinirdi.

Bugüne kadar hep sessiz kalan İbrahim Ersöz, "Türkeş'in İsviçre bankasındaki hesapları" ile ilgili ilk kez rotahaber'e konuştu.

"BANKAYA BEN GÖTÜRÜRDÜM"


Alparslan Türkeş'in İsviçre'deki parasını UBS Bank'ta tuttuğunu belirten İbrahim Ersöz, şunları söyledi:

"Başbuğ, İsviçre'ye geldiğinde UBS Banktaki paralarını zaman zaman kontrol ederdi. Kendisini bankaya ben götürürdüm. Banka görevlisinin nezaretinde içeri girerdik. Başbuğ da yapmak istediklerini yapardı."

Türkeş'in, geliş gidişleri sırasında UBS Bankta bulunan 600 bin İsviçre Frankı tutarındaki paranın kaynağını kendisine anlattığını belirten Ersöz şöyle devam etti:

"En son 1997 yılının ocak ayında İsviçre'ye gelmişti. Bankadan dönerken, 'Bu para 1961'de ihtilal sonrası Hindistan'a beni gönderdiklerinde açılmıştı. O tarihten bu yana biriktirdiğim para 600 bin Frank oldu. Bunu çeksek bir ev alabilir miyiz?' diye sormuştu. Koca Başbuğ'un bütün hayatı boyunca biriktirdiği şahsi parası bu idi."

ÇOCUKLARI MAHKEMELİK OLMUŞLARDI

Alparslan Türkeş'in 4 Nisan 1997'de vefat etmesinin ardından kızının vekaletini kullanarak parayı İngiltere'den çekmesi üzerine konu kamuoyu gündemine gelmişti.

Türkeş'in ikinci eşi Seval Türkeş ve çocukları Ayyüce ile Ahmet Kutalmış Türkeş, babalarının ilk evliliğinden olan kardeşleri Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'i, ''İngiltere'deki banka hesabından çektikleri'' öne sürülen 242 bin sterlinden kendi hisselerine düşen 112 bin 355 sterlinlik miktarını almak için dava açmışlardı.

Dava dilekçelerinde, Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'in, babaları Alparslan Türkeş'in ölümünü ilgili bankaya bildirmedikleri ve ''Türkeş'in banka hesabından kendi şahsi hesaplarına döviz cinsinden para aktarıp kötü niyetlerini ortaya koyarak, Türkeş'in diğer mirasçılarının hisselerini kaçırdıkları'' iddia edilmişti.

PARALAR FAİZİYLE BİRLİKTE İSTENMİŞTİ


Dilekçede, Türkeş'in, Londra şubesinde bulunan hesabından Umay Günay'ın 42 bin Sterlin, Ayzıt Türkeş'in de 200 bin Sterlin çekerek kendi hesaplarına aktardıklarına dair Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kesinleşmiş kararı olduğu ifade edilmişti.

Dilekçede, Türkeş'in hesabından çekildiği öne sürülen 242 bin sterlinden, Seval Türkeş'in hissesine 60 bin 499 Sterlin, Ayyüce ve Ahmet Kutalmış Türkeş'in hisselerine de 25 bin 928'er Sterlin düştüğü belirtilerek, toplam 112 bin 355 Sterlin'in Nisan 1997'den itibaren işletilecek en yüksek döviz faiziyle birlikte, davalılar Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'ten tahsiline karar verilmesi talep ediliyordu.

Kaynak: rotahaber
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Toplam 5 Ziyaretçi, Ortalama 8.8 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  24.01.2011 09:18
  milliyetçilik
  Milliyetçilik ucuzmu ki? herkes imliyetçi olamaz . Türkeşin parası nı dışarı yatırması bence hatalıdır.fakat bugün dışarıda paraları milyon dolar olarlara ses yok.gelenek sürüyor.
 • Misafir
  23.01.2011 23:26
  MİSAFİR
  PARANIN KAYNAĞI TEMİZ OLABİLİR TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN BAŞBUĞU NEDEN PARASINI YAHUDİ UAŞAĞI İSVİÇRE BANKASINA YATIRDI BUNUN CEVABI VARMI
 • Misafir
  23.01.2011 23:23
  inandım bende
  mit bi araştırsın bunu mhp nın bi sürü bankalarda parası vardır şimdi zaten ülkeyi sömürüyorlar neymiş ülkenin sahipleriymiş pehhh şimdi ki mhepe de bi tane adam akılı ülkücü yok dizilerden etkilenen den... dolu malesef
 • Misafir
  23.01.2011 20:59
  Muhsin YAZICIOĞLU
  Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU MHP den ayrılmadan önce çanta dolusu para hesabı sorulmuştu ondan.İşte o para nerelerden çıkıyor...Kalkıp da Yazıcıoğlu'na; yok Özal'dan para aldı partiyi öyle kurdu, yok haindi falan....mızrak çuvala oayrılık günlerinde de sığmamıştı bugün de...Türkeş'i din haline ggetirmiş MhP lilere duyurulur...
 • Misafir
  23.01.2011 20:27
  alperen
  bizler ymedik içmedik vatan için çırpındık sol liderleri acından ölüyor bir bşa gelseler ülkeyi kökten satarlar vrilmeyecek hesap yokturdur yiğen bu dünyada değilde ahirette vezasını çeker bunu yargılamak sizemi düştü bu ülkenin başına ne geldiyse atatürk döneminden sonra atatürkçüyüm diyen cahil zihniyetten geldi bırakın geçmiş rahat uyusun geleceğe bakın tabi at gözlklerini çıkartarak insan gibi bakın
 • Misafir
  23.01.2011 20:11
  zafer
  milliyetçilik maskesiyle devleti soyma taktiği.amerikanın emireri,işbirlikçiler,kendi tarihinden bihaber,milliyetçiyim diyerek işini yürüten,ayrımcı çoğnluğu cahil,köy ve kasabalarda ömrünü geçirmiş bir güruh.
 • Misafir
  23.01.2011 19:06
  olur böyle vakalar
  zenginin parası fakirin çenesini yorarmış
 • Misafir
  23.01.2011 19:05
  biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar
  ''Ülkücü Duruş, Hesap Verdi Kuruş Kuruş ! '' Bizim kimseye hesabını veremeyeceğimiz tek kuruş paramız yoktur. Millet kaşıkla verir kepçeyle götürür Rahmetlinin bi ev parasınamı göz dikip eleştiri yapıyorsunuz ?? Ne yapmış hangi tüyü bitmemiş yetimin hakkı kursağından geçmiş ? O Atatürkçüyüm diyen arkadaş BU ÜLKENİN BAŞINA NE GELDİYSE ATATÜRK MASKESİNİ TAKIP İŞİNİ YÜRÜTEN ASALAKLAR YÜZÜNDEN GELDİ. KURBAN OLUN SİZ ATATÜRK'e.. ATATÜRKÇÜLÜK SİZE KALMADI BESMELEYLE ALIN O'NUN ADINI AĞZINIZA...
 • Misafir
  23.01.2011 16:49
  ne denilebilir ki..
  Ya bu ne biçim milliyetçilik anlamadım.Yani şimdi Türkiye deki herkes senin gibi yapsa bu ülke bir günde batar be..Ama şunu itiraf etmek gerekir.Bu ülkede nedense hep sağ liderlerin hesapları bir yerde çıkıyor.Başbakanın da bir yerlerde hesabı olduğu söyleniliyor.Biri kalkıp ta İninüden tutun da zamanımıza kadar bir sol liderin böyle bir hesaplarının olduğunu söylemedi ya da duymadım.Adamlar siyassete başarılı olmasalar da en azında yemedikleri kesin.
 • Misafir
  23.01.2011 16:33
  yok canım
  asıl orada parası olanları açıklayın.artık şunu kabullenin önümüzdeki seçimlerde tek başına mhp iktidarına hazır olun.böyle geçmiş haberleri ısıtıp ısıtıp yazmanın bir anlamı yok.sitenizin adınıda ak365 olarak değiştirin tam olsun.