Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Türk Mücahitler Suriye'de Esad'a Karşı Savaşıyor

Türk Mücahitler Suriye'de Esad'a Karşı Savaşıyor

Türk Mücahitler Suriye'de Esad'a Karşı Savaşıyor
25.08.2012 Cumartesi 11:29
Bu Habere 26 Yorum Yapıldı
Bu Haber 11242 Defa Okunmuştur
Gazeteci Adem Köse, "50'nin üzerinde Türk, Suriye'ye savaşmaya gitti. Bu sayı önümüzdeki günlerde artar" dedi.
Suriye’de kaçırılarak 2 ay hücrede tutulan gazeteci Adem Özköse, Hürriyet’e 50’nin üzerinde Türk’ün Suriye’ye Esad rejimine karşı savaşmak için gittiğini, 4 Türk vatandaşının öldüğünü anlattı. Sayının ilerleyen günlerde artabileceğini de söyleyen Özköse, “Mücahitleri motive eden Nisa Suresi’nin 75’inci âyeti” dedi.

4 Türk hayatını kaybetti

Gazeteci Adem Özköse, Esad rejimine karşı savaşmak için gittiği Suriye’de keskin nişancılar tarafından kafasından vurularak ölen Metin Ekinci’nin son fotoğraflarını Facebook’taki hesabından paylaştı. Özköse, Suriye’de 4 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini belirterek, “50’nin üzerinde Türk, Suriye’ye savaşmaya gitti. Bu sayı önümüzdeki günlerde artar” dedi.

Din savaşı olarak görüyorlar


Suriye’de dil eğitimi için 5 yıl yaşayan, mart ayında gazeteci kimliğiyle gittiği ülkede 11 gün Şebbiha’nın, 57 gün de Baas rejiminin elinde rehin tutulan ve 6 İranlı’yla takas karşılığı serbest bırakılan Adem Özköse, Türkler’in neden Suriye’ye gittiğini ve orada yaşananları şöyle anlattı: “Suriye’de Türkler, Çeçenler, Ürdünlüler, Lübnanlılar, Sudanlılar ve birçok müslüman ülkeden gelen mücahitler var. Mücahitlerin savaşması Rus-Afgan savaşından bu yana bir gelenek oldu. Mücahitleri motive eden Nisa Suresi’nin 75’inci âyeti. Savaşa gidenlerin vasiyetinde hep bu ayet yazar. Âyet, “Size ne oluyor da, Allah yolunda, ‘Ey Rabbimiz! Bizleri halkı zalim olan şu memleketten çıkar, katından bize bir dost ver, bize katından bir yardımcı ver’ diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?” der. Mücahitler de dünyadaki tüm mazlumları, kardeşleri, yaşanan savaşı da din savaşı olarak görürler.

İyi eğitimli ve zenginler

Suriye’deki direnişin örgütleyicileri yabancı savaşçılar değil; Tevhit Sancağı Tugayı, Özgür Şamlılar, Faruk Tugayları gibi yerli gruplar... Suriye’de El Kaide’nin de Nusret Cephesi adı altında bir grubu var. Afganistan’da, Çeçenistan’da, Bosna’da ve Irak’ta da gönüllü mücahitler ordusu vardı. Bunlar fedakâr, cihat düşüncesini benimsemiş, ekonomik sorunu olmayan, iyi eğitimli insanlar. Bir yerde cihat olduğunda oralara gitmeyi dini vecibe olarak görüyorlar. Türkiye sınırından Halep’in dış mahallerine kadar kontrol direnişçilerin elinde. Türkiye sınırından kolayca geçen kişileri Suriyeli gruplar karşılıyor. Bunlar Afganistan’dan beri tecrübeli kişiler ve birbirlerini tanıyorlar. Bir savaş muhabiri nasıl savaş çıktığında gidiyorsa, bunlar da savaş çıktığında oradaki bir arkadaşının görüntüsünü görüp yola düşüyor. Yerel halk, kendileri için evlerini, çocuklarını bırakıp gelen bu insanlara sempati besliyor, onlara ev sahipliği yapıyor.

Türklerde Çanakkale ruhu

Yabancılar çok fedakâr. Ön cephede savaşıyorlar. Daha önce de Afganistan ve Çeçenistan’da savaşmış tecrübeli kişiler. Onların yaşam tarzı haline gelmiş. Halep’i İstanbul’dan ayırmıyorlar. Cahil değiller. Sorumluluk duygusuyla savaşmaya gidiyor. ‘Dün Çanakkale Savaşı’nda bir sürü Halepli, Humuslu, İdlipli genç nasıl bu topraklara savaşmak için gelip şehit düştüyse, dün nasıl onlar Çanakkale’de canlarını verdiyse, bugün de biz onlar için savaşmalıyız’ diyorlar. Bunu oluşturan şey, Kuran’daki âyetler.

El Kaide her gideni almıyor

Suriye’de ölen avukat Osman Karahan, Özgür Şamlılar Grubu içindeydi. El Kaide grubu, daha ince eleyip sık dokuyor. Her gideni almıyorlar. El Kaide’nin Suriye’deki Suriyeli lideri, sürekli ‘İnsanlarla iyi geçinin. Sivillerin olduğu yere saldırı yapmayın’ diye telkinde bulunuyor. El Kaide, Irak’tan tecrübe almış. Suriye’de büyük patlamalar yapmıyor. Sivillere yönelik algıyı değiştirmeye çalıyor.”

Bence onlar yaşıyor


“Suriyeli yerel kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, kameraman Cüneyt Ünal ve El Hurra Muhabiri Beşar Fehmi Kadumi kesinlikle sağ. Ünal ve Kadumi, yanlarındaki Japon gazeteci keskin nişancılarca vurulunca paniğe kapılıp Baas güçlerinin bulunduğu tarafa kaçmışlar. Şebbiha tarafından Özgür Suriye Ordusu’nun elindeki bazı İranlılarla pazarlık için koz olarak kullanılacaklar.”

Öldüler

-Metin Ekinci (37): El Kaide’nin 2003’te İstanbul’da HSBC Bankası’na düzenlediği saldırının planlayıcılarından Azad Ekinci’nin kardeşi. Patlamada kullanılan kamyonetin de ruhsat sahibi. Halep civarında Esad güçleriyle girdiği çatışmada öldü.

-Baki Yiğit: 15-20 Kasım 2003’te 2 sinagog, bir banka ve İngiliz Başkonsolosluğu’na düzenlenen kanlı saldırıları organize ettiği gerekçesiyle, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. El Kaide’nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin’le yaptığı kahvaltıyla ismi gündeme gelen Yiğit, örgütün Türkiye’deki üst düzey yöneticileri arasındaydı. İstanbul’daki saldırıların ardından gözaltına alınan Yiğit, ifadesinde, 1996’da Afganistan’a, eşi Ceren Yiğit’le gidip kamplarda eğitim aldıklarını itiraf etmişti. Baki Yiğit, saldırıların planlayıcısı olduğu gerekçesiyle 2007’de ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay’ın yerel mahkeme kararını bozması üzerine yeniden yargılanan Yiğit, 2010’da tahliye edilince, Türkiye’den kaçmıştı. Halep’teki çatışmalarda öldürüldü.

-Osman Karahan: İstanbul’daki ikiz bombalı saldırı sonrası başlayan El Kaide davalarının bilinen avukatlarından Osman Karahan, evli ve 4 çocuk babasıydı. Halep’te Suriye ordusu ile girdiği çatışmada öldürüldüğünde, eşi 7 aylık hamileydi. El-Kaide örgütüne ilişkin bir kitap hazırlığında olan Karahan’ın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi
için ailesi girişimlere başladı. Karahan’ın ölümü, İstanbul Barosu’nun sitesinde de yer aldı. Baro, Karahan’ın bilgilerinin yer aldığı levhanın alt bölümünde 7 Ağustos 2012’de
vefat ettiğini belirterek ailesine başsağlığı diledi.

-Fahrettin Konuralp (31): Ankara doğumlu ve bekâr. Suriye’deki karışıklık başladıktan sonra çevresindekilere ölen çocuklardan bahsetmeye başladı. Birşeyler yapılması gerektiğini anlatıyordu. Hatay’dan Suriye topraklarına geçti. Halep’te Suriye ordusu tarafından öldürüldü.

Dönüş yolunda telefonla aramış

“Suriye’de rehin tutulurken 15 gün boyunca her namazımı son namazım diye kıldım. Sürekli bana ‘Seni öldüreceğiz’ diyerek psikolojik işkence yaptılar. Hücrede 11 kilo verdim. Diğerleri tek kişilik hücrede 6 kişiydiler. Ayakta bir hafta, 35 saat tuvalet cezası verdiler. İdrarımı çay bardağına yapmak zorunda kaldım. O gün ilk defa 3 bardak çay verdiler. Şaşırmıştım. Nedenini sonra öğrendim. Akşam 35 saat ceza verdiler. Havluyu sarıyorduk kafamıza pis kokuları almamak için. ‘Döndükten sonra burada gördüğün hiçbir şeyi anlatmayacaksın’ diye tembih ettiler. Gazeteci olarak bu mümkün değil. Paylaşmaya başladığım andan itibaren tehdit etmeye başladılar.

‘Esad bile devrilse seni buraya sokmayacağız, öldüreceğiz’ dediler. Aileme de söyledim. Başıma bir şey gelirse, Baas’ın istihbaratı yönlendiriyor. Dönüş için uçağa bindiğimde, Hakan Fidan aradı, geçmiş olsun dedi. Kendisiyle ve MİT’le tek diyaloğumuz bu oldu.”
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  31.08.2014 21:25
  İste mucahitler
  Mucahitlerin allah yardimcilari olsun allah herkese sehit olmayi nasip etsin
 • Misafir
  30.05.2014 01:08
  gereksiz mucahitler
  biri şu dengesizlere surıyede muslumanlar ile degilde filistine gidip yahudi israil ile savaşmasını söylesin mucahitmiş pehh .
 • Misafir
  21.04.2013 14:55
  metin_747
  allah mucahıtlerın yardımcısı olsun.bızlerede nasıp ve vesıle olana allahtan duvacı olurum..amın
 • deniz_2013
  05.04.2013 02:28
  cihad eden topluluk kıyamete kadar var olacaktır
  vatan için, toprak için, halkı için savaşandan daha enayi biri yoktur. çünkü bu dünyada elde etmeye çalışacağınız, her şey elinizden gidecektir. rabbim bize canımızı bu boş şeylerle değilde yedi kat semadan indirdiği şeriatı için savaşmayı nasip etsin. benim için devlet için değilde Allah için savaşmak daha karlıdır. istiyoruz ama Allah için savaşan bir topluluk yoktur demeyin. Çünkü Cihad eden topluluk kıyamete kadar var olacaktır.
 • Misafir
  19.03.2013 18:03
  siz bırakın bu işleri
  arkadaşım öğle bir konuşuyorsunki,sanki çok biliyormuş gibi suriyede savaşacağına pkk,la savaş diyorsun.şunu aklından çıkartma suriyede savaşmak türkiyede pkk,yla savaşmaktan daha kolay..
 • canee
  07.01.2013 18:30
  ALLAH SİZİ AFFETSİN
  NE DİYORSUNUZ SİZ BEEE
  PKK İLE SAVAŞACAKLARMIŞ DA DEVLETİN İÇİNDEKİ BAZI SUBAY GENERALLER MALESEF YARDIM ETTİ PKK YA KAÇ YILDIR BİTMEZMİ
  BU YOKSA İŞLERİNE GELMEDİ BAZILARININ VE ŞUNUDA UNUTMAYIN Kİ ESED NASIL MÜSLÜMAN Kİ ÇOCUK ÖLDÜRÜYOR YANLILARI KIZLARA TECAVÜZ EDİYOR
 • Misafir
  07.12.2012 07:02
  hayat iman ve cıhattdır
  bu savastada gördükki ALLAHA verdıklerı sözü tutmak ıcın yıgıtler cıhat meydanına koştular ve ALLAH cc onlara sehıtlık nasıp ettı nemutlu onlara ve vay bızım halımıze YARABBI bızede o cesaratı ver sonumuzu o sehıtlere benzet AMIN
 • Misafir
  28.08.2012 00:34
  paralı satıcılar
  mücahit olmak o kadar kolay mı bunlar abdnin ve onun uşaklarının paralı uşakları para için satış yapan elemanlar sanki kendi ülkelerindeki sorunu hal ettilerde esada karşı savaşıyolar abd ve isralin emmelrine alet olan bu insanlara mücahit demeyin
 • Misafir
  26.08.2012 08:29
  Ya bırakın su işleri
  bunlar hep büyük israil devletinin adımları bizde mal gibi yardım ediyoz neden dünya üzerinde müslüman olmayan iki devlet savasmıyor.taraflardan biri yada ikiside hep müslüman biz müslümanlar iyi insanlarız ama fazla safız galiba :(
 • Misafir
  26.08.2012 02:59
  gerzekler
  aptallar gelin de burda pkkyla mücadele edin madem bi iş yapmak istiorsunuz ayrıca arkadaşın dediği gibi ne mücahiti ?? ben bu mücoları anlamıorm gelin pkkyla savaşın madem bırakın filistini suriyeyi ekmek yediğiniz vatana hizmet edin uzman çavuş bilmem ne olun da saçmalamayın artık yeter... allahın belaları