Haber365 Ana Sayfa » Yabancı Basın » Türk Cumhuriyetleri Liderleri Türkiye'ye Yöneliyor

Türk Cumhuriyetleri Liderleri Türkiye'ye Yöneliyor

Türk Cumhuriyetleri Liderleri Türkiye'ye Yöneliyor
06.03.2012 Salı 14:56
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 971 Defa Okunmuştur
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ikinci kez cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine 28 Şubat-1 Mart 2012 tarihleri arasında Türkiye’de bulunan Türkmen lideri, Türkmen millî şairi Mahtumkulu için dikilen heykelin açılış törenine katıldı.

Birkaç ay önce bir diğer Orta Asya Türk cumhuriyetinin yeni seçilen (demokratik seçim yoluyla) Cumhurbaşkanı Almaz Atambayev de ilk resmî ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türkiye’de büyük bir misafirperverlikle karşılanmıştı. Abdullah Gül’e “abi” diye hitap eden Atambayev, TBMM’deki konuşmasında, “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile, en azından kuvvetli bir Türk birliğini kurmalıyız.” şeklinde mesajlar vermekle bir bakıma Türk politikacılara da Türklük dersi vermişti.

Son yıllarda Türk cumhuriyetlerinin yeni seçilen liderlerinin ilk resmî ziyaretlerini Türkiye’ye yapması takdire şayan bir adım. Bu arada İlham Aliyev de cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı.

Söz konusu ziyaretler ilk bakıldığında ciddi bir durum olarak gözükmese de bir anlamda zamanın siyasi gerçekliğine dönüştü. Şunu da hatırlatmakta yarar var ki birkaç yıl öncesine kadar Türk cumhuriyetleri liderleri birbirleriyle Rusça konuşuyorlardı. Almaz Atambayev’in söylediği gibi, Türklerin yeniden bir devlet kurması imkânsız olsa da en azından ekonomik, politik ittifaklar kurması mümkün.

Bugüne kadar şu husus defalarca vurgulandı: Nesiller değiştikçe, Türk halkları arasında, özellikle de iktidarlar, devletler düzeyinde yakınlaşma daha da güçlenecek. Bugün, artık bu manzaranın ilk görüntüleri ortaya çıkmakta. İslam Kerimov dışında diğer Türk devletleri liderleri, Türkiye ile ilişkilerin pekiştirilmesinden yana.

Galiba, nesiller yenilendikçe diğer halklarda olduğu gibi, Türk halkları arasındaki yakınlaşma süreci de hızlanacak. Artık Orta Asya’nın Türk liderleri, siyasi açıdan Moskova’ya veya diğer merkezlere sığınmak istemiyor. Genetik bağlar, onları doğal müttefiklerine, Türkiye’ye doğru yöneltmektedir. Buna en uygun örnek Türkmenistan… Adı geçen ülkede 5 yıl önceki cumhurbaşkanıyla şimdiki cumhurbaşkanının siyasi bakış açısında ciddi bir fark yok. Fakat Niyazov, Moskova’ya daha yakındı. Onun yerine gelen ve yönetim açısından selefini aratmayan Berdimuhamedov ise Türkiye ile yakınlaşmak istiyor.

Belirtilenlere birçok faktörle açıklık getirmek mümkün. Ancak genetik bağ daha önemli gözüküyor. Aslında bu, bugün olmasa da önümüzdeki dönemlerde Türk cumhuriyetleri arasında daha güçlü ilişkilerin, hatta Atambayev’in de söylediği gibi, bir ittifakın kurulacağı umudunu taşıyor.

BYEGM'den alıntı yapılmıştır...


Kaynak: Yeni Müsavat
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    08.03.2012 12:02
    Vatandas 25
    Bence güvenilmezler insallah sonuc iyi olur...