Haber365 Ana Sayfa » İSTANBUL » Gündem » Türbanlı Modernleşirken, Açık Kadın Yobazlaşıyor

Türbanlı Modernleşirken, Açık Kadın Yobazlaşıyor

Türbanlı Modernleşirken, Açık Kadın Yobazlaşıyor
07.04.2011 Perşembe 20:04
Bu Habere 11 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7937 Defa Okunmuştur
Haber365 yazarı Ozan İNCESARAÇ'ın kaleminden...
Genellemelerden nefret ederim. Saygısızca bulurum.

Beşeri ilişkilerin temelinde saygı baremi yatar halbuki, bir insanı ötekileştirmek-başkalaştırmak-sınıflandırmak ve hele ki yaftalamak öncelikle kişiye değer vermemektir.

Kadın haklarına da inanmam. Bir toplumda mikro anlamda kadın hakkı, eşcinsel hakkı, çocuk hakkı, X hakkı - Y hakkı tartışmaları yürütülüyorsa; o mecrada makro anlamda insan haklarının varlığını sorgulamak gerekir.

Bir fikre destek çıkmak kadar, karşıt cephede durmak ve aksi yönde görüş beyan etmek de haktır. Söylem hakkı deyip kapsamı daraltmayalım, eni konu insan hakları ile alakadar bir durum bu!

Birileri bir kuyuya taş attı ve kuyularla dolu fikir atlasımızda şimdi kadınların kıyaslanmasına döndü iş. Ne kadar saygısızca. Kadını başındaki örtü, ayağındaki eteği ile ölçen maskülen hegamonyaya, bakıyorum da hiçbir sivil toplum hareketi özellikle de kadınlara yönelik faaliyet yürüten kuruluşlardan ses çıkmıyor.

Türbanlı kadın modernleşmiş. Neymiş modernite verileri? AVM’lerde, gösterişli mağazalarda, lüks restoranlarda boy göstererek aktif toplum yaşantısına katılıyormuş.
Bekarlığa veda partileri düzenliyorlarmış aralarında. Son moda iç çamaşırları, makyaj ürünleri satan yerler türbanlıların akınına uğramış.

Yani türbanlının modernleşme kriteri bu!

Peki…

Biraz hayıflanma sezinliyorum ben bu görüşte, ‘Yav biz bunları eve kapadıydık, ne vakit dışarı çıkmışlar’ minvalinden.. Kadının ‘kadınlık’ vasfını evde hizmetçi, yatakta köle, toplumda ikinci sınıf birey olarak gören bir zihniyetin dışa vurumu. Üstelik bunu yine kadının en hassas noktası olan –sapıtmayın- dişiliği üzerinden vurgulayanlar var! Makyaj yapıp modernleşmiş. Bunu söyleyen ‘dangalağa’ hatırlatmak gerekir ki eski Sümerler’de, Mısır’da, aklınıza gelecek neredeyse tüm kadim medeniyetlerde kadınlar bir biçimde ‘süsleniyorlardı’. Demek ki bu varsayım yanlış hatta saçma.

Tarih öncesi dönemden itibaren internetin icadına –Bilgi çağı- geleneklerle desteklenen ataerkil sistemler, ekonomilerden sonra kültürlerin de globalleşmesiyle önü alınamaz bir değişime uğruyor.

Bugün Arap toplumları ayaklanıyor, Çin’de demokrasi yanlıları polisten fırsat buldukça meydanlara iniyor, Küba’nın komünizmi üzerinde Che portresinin basılı olduğu hediyelik eşyalarla sınırlı kaldı, bugün Türkiye gibi multi-baskıcı bir sistemin hüküm sürdüğü ülkede dahi Türkçe ve Kürtçe özgürlük sesleri yükseliyor.

Türbanlı kadın modernleşmedi. Türbanlı kadın yaşamayı öğrendi. Üzerine kapanan kapıları eğitim yolu ile açabileceğini gören ve hemen hepsi üniversite okumuş bu kadınlar kendilerine sunulan zeminlerin ötesinde de arenalar bulunduğunu görüp, yürüyüş parkurunu genişletti.

İslami doktrinin kadınların bekarlığa veda partisine, ‘Sümme haşa günahtır’ yaftasıyla bakmadığını bolca şerbet tüketilen kına gecelerinden bilen türbanlı için kutsal değerlerin zedelenmediği ‘kızsal toplantı’ segmentindeki ‘Bekarlığa veda partisi’ bir sıkıntı yaratmayacaktı. Sadece ismi değişti!

Laisizmin yıllarca sınırlar dışına ittiği muhafazarlar sanıldığının tamamen aksine bu süreci okuyarak, düşünerek ve ölçüp biçerek geçirdiler. Zannetmeyin ki yalnızca İslami yaşayışın sıkı kuralları vardır, Katolikler veya konservatif Museviler ile bir konuşun, görün ne derece sistematik yaşadıklarını.. Din bir inanç ve disiplin birliğidir. Birinin günah dediğine, öteki ‘Aman canım takılın kafanıza göre’ diyerek yan çizmez! Ama Türkiye gibi inanca yaklaşımı karaktersizleştirilmiş bir ülkede, ki bize dayatılan laisizmi mucidi Fransızlar bile terk etmiştir- konu İslam olunca hakaret etmek serbesttir birilerine göre.

Zaten zurnanın zırt dediği nokta da bu!

Bugün türbanlı AVM’de gezinip vitrinlere bakarken, açık kadının yegane derdi ‘Ya beni de kaparlarsa’ halüsünasyonu oluyor.

Bugün türbanlı kadın, sokağın diğer kaldırımında yürümeye cesaret ederken; açık kadın basacağı taşları kontrol ederek atıyor adımını.

Bugün muhafazarlığı simgeleyen türbanlı kadın yarını düşünürken, seküler modernitenin kartviziti olan açık kadın için inanca yönelik herşey bir korku filminden fırlamış kareler gibi.

Bugün aslında türbanlı kadın modernleşmiyor. Muhafazakarlık, paçalarını sıyırarak denize ayaklarını sokuyor. Biliyor ki o suda yepyeni bir ufkun ilk adımları atılacak.

Bugün kendi içine kapanan, basmakalıplaşan, söylem gücü-yöntemi ve biçemi çoktan 1. Cumhuriyet –sembolik anlamda- kalmış olan ‘modernler’ git gide yaşadığı topluma ve özellikle de kendisine yabancılaşıyor. Çünkü bilinçli olarak ezberlerle donatılıp, her türlü ahlaki değerden ve inanç unsurlarından arındırıldılar. Bugün laiklerin ruhu çırılçıplaktır, sadece devrim kabilinden birer fötr var başlarında. Bu yüzden toplumun bir kesimi giderek anlamsal hayata, diğeri ise manevi çöküşe kürek çekiyor!

Garpa gitmek isterken, şarkın da yönünü unutan laik kesim negatif bir yöne doğru devrildi.

Sokağın karşı yakasındaki evlerin ışıltısı, saplantılı Kemalistler’i titretiyor. Biliyorlar ki artık darbelerin dönemi geçti, bir diğer umutları olan CHP ise yürüyen merdivene ters yönden binen bir Genel Başkan’ın idaresinde.

Muhafazakarlar modernleşerek üzerlerindeki ‘tutuculuk’ etiketini yırtıyor ve yepyeni bir diyalektiğin ilk satırlarını düşüyorlar yaşam sayfasına..

‘Modernler’ ise ellerinde kalem ama hala bağırarak, nedensiz ve temelsizce karşı çıkarak, yitirdikleri seslerine hayıflanarak yerlerinde sayıyorlar.

Hepsi bundan ibaret aslında.

NOT : ‘Türbanlı’ ve ‘Açık kadın’ tanımları sembolik birer metafor olarak kullanılmıştır. Peşinen belirteyim de, kimse kafasından element uydurmasın sonra!
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 21 Ziyaretçi, Ortalama 8.76 Puan verdi.
Yazarının Diğer Yazıları
22.04.2011 Cuma 11:03YSK'nın Açtığı Zararı Kim Onaracak?
19.04.2011 Salı 11:09Sayın Öcalan?
18.04.2011 Pazartesi 14:14CHP, Seçmeni İnandırabilecek mi?
16.04.2011 Cumartesi 11:58Hepsi Dursun, Diyanet Kaldırılsın!
15.04.2011 Cuma 12:32MHP Bitmiş...
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin Tıklayınız
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  14.04.2011 12:55
  tebrikler ozan bey
  cehalet her kötülüğün anasıdır.biz müslümanlar bu zamana kadar ananelerimizi din diye hayata geçirdik.yanlıştı.ilim sadece erkeğe farz değildi çünkü.bizleri camiye,kadınımızı eve hapseden bu anlayış yıkıldıkca malum çevre rahatsız oluyor.olsunlar.mahalle baskısı dediler baskının en kötüsüsnü yaptılar.ya dini anlamadılar ya anlamak istemediler.din erkeğin camide,kadının evde yerine getirdiği kurallar bütünü değilki.
 • Misafir
  08.04.2011 08:55
  10 numara bir yazı..
  Tebrik ediyorum ozan beyi, genç bir kalem olmasına rağmen gerçekten çok doğru analiz yapıp ve yerinde tespitlerde bulunmuş, 10 numara bir yazı..
 • Misafir
  08.04.2011 02:52
  takdire şayan.
  cahillik çok kötü birşey.Okumalı insan.
 • Misafir
  08.04.2011 01:01
  Güzeeelll
  Harika bir yazı gerçekten tümüne yürekten katılıyorum.
 • Misafir
  08.04.2011 00:41
  dediği gibi
  bütün genellemeler b..tur buda dahil...
 • Misafir
  08.04.2011 00:06
  kevser
  tesbitlerinize katılıyorum günümüz insanları olaylara takım tutar gibi yaklaşıyor.insanlar kendilerini karşı taraftaki nin yerine koysa biraz empati yapsa birbirni anlar ve hayata daha başka bakar .ama o at gözlüklerini çıkarmayı bir türlü beceremiyoruzki...
 • Misafir
  07.04.2011 23:56
  süper
  tek kelime ile mükemmel bir anlatım.bu yazıyı tüm laik geçinen arkadaşlara okutmak lazım.
 • Misafir
  07.04.2011 22:30
  JOKER
  TÜRKİYEDE NEDEN TÜRBAN YASAK ONUDA Bİ YAZARMISIN OGUZ KARDEŞ.?? GERCEK SEBEBİNİ SÖYLEDE MİLLET ÖGRENSİN.
 • Misafir
  07.04.2011 21:26
  ilginç tespitler
  Oldukça yerinde tespitleriniz var. Artık türbanlı kadınlara başka bir gezegenden gelmiş aşağılık yaratık gözüyle bakmayı bırakmalı bazıları! Türbanlı da insandır, inançlı olanı da, olmayanı da. Nihayetinde İnsanı insan olarak görmek gerek, etiket takıp yaftalamamalı...
 • Misafir
  07.04.2011 21:12
  herkeze serbes
  acmakla hıc bır zaman ınsanlar modernlesmez modernlesme insanın kafasında olur kalbınde olur acmakla modernlesme olsaydı o zaman butun hayvanlar modern sayılırdı cunku ortulerı yok modern ınsan ılerıyı gorendır modernlık dınsızlık olmamalı modern ınsan ananclara saygılı olandır bu ülkenın basortusu gercegını goz ardım edemeyız anam bas ortulu hanımı bas ortulu ama ne yazıkkı kızım bas ortusu takmıyor bas ortusu ınsanın ınancıyla ılgılıdır suistımal edılmemesı gerekır