Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Tıkla, Seçim Adresin Nerede Öğren!

Tıkla, Seçim Adresin Nerede Öğren!

Tıkla, Seçim Adresin Nerede Öğren!
18.03.2011 Cuma 06:14
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 11027 Defa Okunmuştur
Seçmen listeleri, bugünden itibaren muhtarlıklarda askıya çıkarılıyor. Yurtdışı Seçmen Kütüğü de ''www.ysk.gov.tr'' adresinde ilan edilecek.
12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçiminde esas alınacak kütüklerde ismi olmayan vatandaşlar, 31 Mart'a kadar nüfus müdürlüklerine başvurarak isimlerini yazdırabilecek. Adres değişikliği yapanlar ve okudukları yerlerde oy kullanmak isteyen öğrenciler bu süre zarfında nüfus müdürlüklerine giderek adres kayıt sistemine kayıt yaptırabilecek. Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne yazılmak için seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurtdışı olmasına rağmen, Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nde ismi bulunmayan, yurtiçinde seçmen kütüğünde kayıtlı olup da yerleşim yerini yurtdışına taşıyan Türk vatandaşlarının da, adres kayıt sistemine dahil olabilmeleri için en yakın dış temsilciliğe başvurmaları gerekiyor.

Seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sistemi'nde (AKS) yerleşim yeri adresi bulunmayanlar listelere yazılamayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı kanunun 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazılabilecek.

Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'ndan özürlülerin listesi Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü'nce muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlandığı 14 Mart'tan önce istenecek. Alınan bilgiler topluca seçmen kütüğüne işlenecek ve muhtarlık bölgesi askı listelerinde (Ö) harfi ile gösterilecek. Sandık seçmen listelerinin kesinleşmesinden sonra seçmen bilgi kâğıtlarının hazırlanması ve dağıtılması işlemine 24 Nisan'da başlanacak.

Tıkla, Seçim Adresin Nerede Öğren
12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak seçmen kütüklerindeki bilgilerin güncellenmesi amacıyla muhtarlıklarda bugünden itibaren askıya çıkarılan seçmen listeleri 31 Mart'a kadar askıda kalacak. Seçmen listelerinden isim sorgusu ise YSK'nın internet sitesindeki seçmen sorgulama sayfasından yapılabiliyor

SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  19.03.2011 19:52
  vay sıyaset vay
  bu sıyasetçiler askere sıyasete karışmayın deyıp kendılerı neden askerı askerliği sıyasete alet edıyorlar seçim reytınglerı uğruna ........
 • Misafir
  18.03.2011 18:23
  satılık
  ne kadar zekısısınız siz bırde sıze hatırlatsın sız ınsansız satılık değil.
 • Misafir
  18.03.2011 17:34
  aysen
  yürüyen merdivende kaldım imdatttt
 • Misafir
  18.03.2011 10:50
  alexx3gli
  kemal merdiven nerde diye soruyo:)
 • Misafir
  18.03.2011 10:00
  cehape
  KEMAL yine oy kullanamıyormuşşş :)))
 • Misafir
  18.03.2011 09:29
  kılıçdaroğlu

  biri si kılıçdaroğluna hatırlatsın...