Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Teşhir Edilen Firma Sahipleri Tepkili

Teşhir Edilen Firma Sahipleri Tepkili

Teşhir Edilen Firma Sahipleri Tepkili
07.06.2012 Perşembe 12:21
Bu Habere 21 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3043 Defa Okunmuştur
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın taklit ve tağşiş yapan firmaları kamuoyuna teşhir etmesi, et ve et ürünleri sektöründe sarsıntıya neden oldu.
Ette yüzde 100 dana krizi yaşanıyor. Piyasaya yüzde 100 dana etinden üretildiği bildirilen sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinde yapılan analizlerde kanatlı eti, domuz eti, at ve eşek eti bulunduğu iddiası ile tanınmış firmaların teşhir edilmesi et sektöründe yeni bir krize neden oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın taklit ve tağşiş yapan firmaları teşhir etmesi özellikle salam, sosis, sucuk üreten et ve et ürünleri sektöründe tepkiyle karşılanıyor.

ASIRLIK FİRMALAR TEŞHİR EDİLDİ

Teşhir edilen firmalar arasında asırlık Apikoğlu, Beşler ve et sektöründe bir çok ilke imza atan sektörün öncülerinden Pınar'ın yer alması sektörde endişe yarattı. Yüzde 100 dana etinden imal edildiği bildirilen sucuk, sosis, salam gibi ürünlerde kanatlı eti, tek tırnaklı hayvan eti, domuz eti, sakatat gibi ürünlerin bulunması analiz sonuçlarıyla ilgili tartışmayı da gündeme getirdi.

TİCARİ İTİBARI YOK ETMEK DOĞRU DEĞİL

Türkiye, Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) daha önce yaptığı açıklamada tağşiş ve bulaşıklık ayrımının yapılmasını istemişti. Üretici firmalar da analiz sonuçlarının "tağşiş var" veya "tağşiş yok" şeklinde açıklanmasının çok yanlış olduğunu belirterek, "Teşhir edilenler arasında yüz yıllık firmalar, ilk kez bu ürünleri paketleyen ve ihracat yapan firmalar var. Bu firmaları tağşiş var veya yok analiz sonucu ile kamuoyunda ticari itibarlarını yok etmek doğru değil. Analiz sonuçları ayrıntılı olarak açıklansın. Yüzde yüz dana etinden imal edilen ama analiz sonucunda tağşişli çıktığı söylenen ürünün ne kadarı dana eti, ne kadarı tağşişli ürün içeriyor" görüşünü dile getirdi.

BAKANLIKTA GERGİN TOPLANTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tağşiş ve diğer sorunların tartışıldığı bir toplantı yaptı. Pazartesi günü yapılan toplantıya et sektöründen yaklaşık 100 kişi katıldı. Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil'in açılış konuşmasını yaptığı toplantının büyük bölümünde tağşiş ve taklit konusu konuşuldu. Daha önce teşhir edilen bir firmanın temsilcisi bakanlık yetkililerine ve toplantıya katılan sanayicilere, üreticilere seslenerek, "Sizler beni tanıyorsunuz. Ben bu işe yeni girmiş veya merdiven altı üretim yapan biri değilim. Yıllarca uğraşarak yarattığım bir markam var. İsmim var, ailem var. Ben nasıl tağşiş yaparım. Her ay 1.5 milyon lira zarar ediyorum. Çocuğum okula gidemiyor. Baban sucuğa at eti, köpek eti karıştırdı diye dalga geçiyorlar. Ben böyle bir adam mıyım? Lütfen söyleyin. Hepimizin onuru var" şeklinde tepkisini gösterdiği ifade ediliyor.

ANALİZLER DİKKATLİ YAPILSIN

Et ve et üreticileri, bakanlıktaki toplantıda analizlerin daha titiz yapılmasını ve bulaşıklık ile tağşişin bir birine karıştırılmaması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca analiz sonuçlarının ayrıntılı olarak açıklanması istendi. Yüzde 100 dana eti denilen sucuk ya da salamda ne kadarının tağşişli ürün olduğunun açıklanması talep edildi. Bulaşıklığın tağşiş olarak açıklanmasının sadece firmalara değil sektöre ve ülke hayvancılığına zarar vereceğini vurgulayan et ve et ürünleri üreticileri bulaşıklık ile tağşişin ayrılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

BAKANLIK TAĞŞİŞTE ISRARLI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ise analiz sonuçlarının tartışılmayacak açıklıkta olduğunu ve dünyada kullanılan yöntemin uygulandığını söylüyor. Uzun yıllar gıda analiz laboratuvarında görev yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, gelişmiş ülkelerde kullanılan ve en güvenilir sonuçları veren PCR analiz yöntemini kullandıklarını söyledi.

Markalara çok büyük önem verdiklerini belirten Ahmet Kavak: "Bakanlık olarak merdiven altı üretimin sona ermesi ve sağlıklı, güvenilir ürünlerin üretilip tüketiciye ulaşması ve ihracatın olması açısından markalara büyük önem veriyoruz. Ancak, hatalı uygulamalara göz yummamız mümkün değil. Üreticiler kadar tüketicilerin de korunması görevimiz var. Tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıdalar tüketmesi için her türlü önlemi almak bakanlığın görevi. Yaptığımız analizler bütün dünyada kullanılan güvenilir sonuç veren yöntemlerle yapılıyor. PCR yöntemi ile analizini yaptığınız ürünün tek bir DNA'sında neler olduğunu ayrıntılı olarak veriyor. Öyle ki, kanatlı etinin içinde bile hangi kanatlılar olduğunu tespit edebiliyoruz. Aldığımız analiz sonuçları bulaşıklığın çok ötesinde. Kimse bulaşıklığa sırtını dayamasın" dedi.

Bulaşıklığında kanun gereği yasak olduğunu hatırlatan Ahmet Kavak, firmaların bulaşıklık olmaması için gerekli önlemleri almak zorunda olduğunu söyledi. Kavak, "Bakanlığımız, karışımları tamamen kaldırmak için bir çalışma yapıyor. Bugüne kadar analiz sonuçları açıklanan ve kamuoyunda yasa gereği teşhir edilen ürünler bulaşıklıkla açıklanmayacak netlikte tağşişli. Biz düzenli olarak denetimler yapıyoruz.

Yüzlerce, binlerce analiz yapılıyor. Çok büyük bölümü temiz çıkıyor. Çok az sayıda da olsa tağşişli çıktığında onu da yasa gereği açıklıyoruz" diye konuştu.

APİKOĞLU KARIŞIM ÜRÜN ÜRETİMİNİ BIRAKTI

Daha önce tağşiş yaptığı için teşhir edilen sucuk üreticisi Apikoğlu, karışım ürün üretiminden tamamen çekilerek sadece yüzde 100 dana etinden sucuk üreteceğini kamuoyuna duyurdu. Apikoğlu'nun açıklamasında, hindi, tavuk, dana hindi, dana tavuk karışımlı ürünlerin üretiminden çekilerek sadece yüzde yüz dana sucuk üretileceği görüşüne yer verildi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  08.06.2012 21:58
  niğdeli
  tarım bakanını ve bakanlık çalışanlarını yürekten kutluyor ve tşk ediyorum baskılara boyun eğmemeli ve bu sahtekarları ortaya çıkarmaya da devam etmeli...
 • Misafir
  08.06.2012 16:25
  Edepsiz
  Utanmadan isteğine bak. Neymiş asırlık firmanın ismini lekelemeyecekmişiz. İtibarı varmış. söyleyin asırlardır bize yedirdiklerini napacaz. Utanmaz bunlar arkadaş utanmaz. Madem markaları düşünüyorsun madem birliksin neden sen müdahale etmedin de şimdi ..... ortaya çıkınca müdahale ediyorsun......
 • Misafir
  08.06.2012 08:12
  herkes bu vatandaşı keriz sanmasın
  Tarım bakanlığına tşk ler.Hiç kimse bu vatandaşı keriz sanmasın, Utanmazlar açıklamadan rahatsızmış, .......Açıklamak yeterli değil komple kapatacaksın ki bu firmaları ve yötecileri ve sahiplerine hiç bir gıda üretimi yaptırmayacaksın.
 • Misafir
  08.06.2012 07:50
  ha bide
  ben fabrikalrın çok olduğu yerde yşıyorum tanıdığmızın eşi belediyede çalışıyor iki yıl evel bir fabrikaya kilit vurmaya gittiler neden sucuğa domuz eti karıştırdıkları için bilinen bir marka o markanın hiç bir ürününü almıyorum nereye kadar
 • Misafir
  08.06.2012 07:46
  çocuğu okula gidemiyormuş
  biz ne yapalım yani gözmü yumalım siz bu milleti ne zannettiniz yaptığınız işi doğru yapın sucuk salam sosis yiyoruz ne yediğimizi bilmiyoruz şüpheyle alıyoruz süt ürünlri desen kimyasal maddeler domuz ürünleri herşey var hele yoğurt sebzeler zehirli tavuklar hormonlu biz ne yiyelim dünyanın en bereketli toprakarında yaşıyoruz sebze meyve herşey üretiyoruz neden doğru üretmiyosunuz insanlar kanser oluyor neden acaba hakkım zehir zıkkım olsun hüküğmet gıda ilgili yasaları düzenlemeli biz koyun değiliz yazıklar olsun.

 • Misafir
  07.06.2012 23:18
  misafir
  TEŞHİR EDİLMELİ KESİNLİKLE HERKES HADDİNİ BİLSİN
 • Misafir
  07.06.2012 20:07
  yargılama.
  mılletı kandıran bu fırmaların yönetıcı kadro
  larını agır ceza mahkemesinde yargılayacaksın
  agır para cezalarına tabi tutacaksın,tv,den de
  yayınlıyacaksın.millet görsün.cok güzel dana
  eti diye tavuk etini sat,allahtan korkun,nicin
  dana yazarsın tavuk etine,birde tanınmış firma
  sın.yakıştımı.
 • Misafir
  07.06.2012 17:40
  SİZ GÖKTEN ZENBİLLEMİ İNDİNİZ...!!!
  Ne o gücünüzemi gitti foyanız ortaya çıktı diye eger hükümet ve bakanlık bu işin üzerinde durmayaydı kimbilir ne kadar at,aşek,domuz vs yedirecektiniz bu millete yılardır sömürdüğünüz yetmedimi şimdi kalkmışınız biz bakiriz diyorsunuz ya bırakın Allahaşkına.Marka iseniz markasıznız siz gökten zembillemi indirniz...
 • Misafir
  07.06.2012 17:15
  EĞER BU TEŞHİRE DEVAM EDERSENİZ ???!
  1 - PARTİNİZE OY KAZANDIRIRSINIZ .
  2 - VATANDAŞIN SIHHATİNİ KORURSUNUZ .
  3 - SAHTEKARLARIN OCAĞINA OT TIKARSINIZ ?
  4 - KONTROLLERİ ESNAFA VE MERDİVEN ALTLARINA KADAR GENİŞLETİNİZ ,
  5 - MARKASI TESCİLSİZ GIDA MADDESİ SATTIRMAYINIZ.
  6- FİRMA ESKİ DE OLSA İMALATI YENİDİR.
  7 - BELEDİYELERDE YALNIZ BU İŞİN DEVAMLI TAKİBİNİ YAPACAK ŞUBELER İHDAS EDİNİZ.
  8 - ANALİZLER İTİRAZ KABUL EDİLMEYECEK ŞEKİLDE YAPILMALI ?
  9- BU TEDBİR KURULMASI DÜŞÜNÜLEN YENİ BÜYÜK ŞEHİR PROJELERİ KADAR ÖNEMLİDİR !
  10 - KONTROLLERE HER VATANDAŞIN ŞİKAYETİ DE YARDIMCI OLABİLİR .
 • Misafir
  07.06.2012 15:31
  VİCDANSIZLAR
  ADAMLARDAKİ UTANMAZLIKLARA BAK MARKALAR TEŞHİR EDİLDİ DİYE TEPKİ GÖSTERİYORLAR...SENELERDİR BU YOGURDU VE TEREYAGINI ALDIM HALA DOLABIMDA VARDI DÜNE KADAR...SAGLIK BAKANLIGINA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ,HALKI BU KONUDA UYARDIKLARI İÇİN ....