Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Tahir Hatipoğlu'ndan İki Önemli İtiraf!

Tahir Hatipoğlu'ndan İki Önemli İtiraf!

Tahir Hatipoğlu'ndan İki Önemli İtiraf!
09.12.2012 Pazar 23:26
Bu Habere 16 Yorum Yapıldı
Bu Haber 10388 Defa Okunmuştur
Sol Güçbirliği Kurulu Genel Başkanı olan Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu'dan Mumcu cinayeti ve eski cumhurbaşkanı Sezer için çarpıcı itiraflar...
Gazeteci yazar Uğur Mumcu suikastı sürecinde Sol Güçbirliği Kurulu Genel Başkanı olan Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, dezenformasyon yüzünden İslami çevreleri hedef aldıklarını söyledi. Kendisinin de o dönem farklı açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Hatipoğlu, "Özeleştiri yapıyorum. Pişmanım. Hem kendi arkadaş grubumuzun içinde hem de medya eliyle farklı yönlendirildik. Özel Harp Dairesi tarafından planlanmış bir senaryoyu göremedik." dedi.

Kanal 5'e konuk olan Demokratik Üniversiteler Platformu Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, medyanın, bir dönem belli yapılanmalar tarafından kullanıldığını ifade etti. Uğur Mumcu'nun öldürülmesinin hemen ardından, yine medyanın devreye girdiğini anlatan Hatipoğlu, şöyle devam etti: "Basın bir dezenformasyon görevi üstlendi. Olayın gerçek faillerinin görülmesi engellendi. Ben de o dönem farklı açıklamalarda bulundum. Özeleştiri yapıyorum. Pişmanım. Hem kendi arkadaş grubumuzun içinde hem de medya eliyle farklı yönlendirildik. Bu '28 Şubat' döneminde çok daha etkili kullanıldı. Hatta Danıştay saldırısının ardından da kartel medya yine devreye sokularak olayları farklı mecralara çekmeye çalıştı. Uğur Mumcu ve Danıştay saldırısı İslamcılara yıkılmak istendi. Mumcu'da başarılı oldular ama Danıştay saldırısı tutmadı. Bu iki olay da tamamen Özel Harp Dairesi tarafından planlanmış bir senaryoydu."

Mumcu suikastını yapanların içeride olmadığını, toplumun içinde dolaştıklarını savunan Hatipoğlu, dosyanın derinlemesine yeniden gözden geçirilmesini istedi. "Türkiye'de laik-anti laik çatışması çıkartarak, darbelere zemin hazırlayan yapılar deşifre edilmelidir." diyen Hatipoğlu, Mumcu gibi Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve Necip Hablemitoğlu cinayetlerinde de derin devlet izinin aranması gerektiğini vurguladı.

"AHMET NECDET SEZER, ATADIĞI REKTÖRLERDEN MİTİNGLERE KATILMALARINI İSTEDİ"

Hatipoğlu, 2003'teki 'Ordu Göreve' pankartının açıldığı miting hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, "Talimat MGK'dan, hayata geçiren, dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz'dü. MGK'nın talimatı doğrultusunda üniversitedeki akademik kadroları Gürüz baskı altına aldı. 'Ordu Göreve' pankartının açıldığı miting başta olmak üzere, Anıtkabir'e 'cumhuriyet elden gidiyor' diye yapılan çıkarmalar ve cumhuriyet mitinglerine sağlanan katılım da Gürüz'ün dayatmaları sonucunda gerçekleşti. Hatta dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de devredeydi. Atadığı rektörlerden mitinglere katılmalarını istedi." diye konuştu.

O dönem, bazı rektörlerin kendi aralarında, "Darbe geliyor, biz makamlarımızı koruyalım" şeklinde konuştuklarını aktaran Hatipoğlu, tam bir statüko hastalığı olduğunu söyledi. Bir nevi makamlarını kaybetmemek için darbeyi desteklediklerini anlatan Hatipoğlu, "'Darbe olsun biz makamlarımızı koruyalım' beklentisi ile hareket ettiler. Bir takım garantiler de aldılar. Sonuçta aynı zihniyet. Maskeleri ise her zaman Kemalizm oldu. Bunun sayesinde bir dönem dokunulmazlık elde ettiler." şeklinde konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  10.12.2012 21:02
  affettiği
  teröristler güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda ölü ele geçirildi.
 • Misafir
  10.12.2012 19:56
  Nefret sezmez
  Nacat'a ermeyenler, sanmayın doğru sezer,
  Devletinin başında, kendi halkını ezer.
  Tırlatınca fırlatır, allak bullak Türkiye,
  Bu fikir cücesinin, aklı havada gezer.

 • Misafir
  10.12.2012 19:42
  DEVİR DEVİRDİR
  DEMİREL DEN SONRA BU MEMLEKETE EN BÜYÜK ZARARI VEREN CUMHURBAŞKANI AH. NEC. SEZERDİR. NE DE OLSA DEVİR ONLARIN DEVRİYDİ. PLANLARI YAPMAK ÜZERE DEĞİL YIKMAK ÜZERE KURULUYDU.
 • Misafir
  10.12.2012 16:42
  klc
  Bu beyefendi yeni rüzgarmı pişmanım felan ,yemezler
 • Misafir
  10.12.2012 15:29
  sezer
  ahmet necdet sezer milletin parasını çarçur etmediği için, cumhurbaşkanlığı köşkünde tasarrufa gittiği için kötü adlediliyor. bu millete çalan çırpan adam müstehak!
 • Misafir
  10.12.2012 11:37
  Gelmiş geçmiş en karanlık başkan
  Ne olduğu belirsiz ecevitin en büyük yanlışın ergenekonun en diplerinde talihsiz bir adam
 • Misafir
  10.12.2012 10:29
  misafir
  sayın sezer bir masondur
 • Misafir
  10.12.2012 09:38
  ..............
  kazara ecevit 3 lü koalisyonya hükümet oldu,talanlar,krizler,ölümler,hortumlat yiyen yiyene oldu
 • Misafir
  10.12.2012 08:45
  DIN MI ETMEYE BAŞLADI...
  Ya Tayyip amca kurban olayım sen bunlara okudun mu? üfledinmi bilmem hayırdır.Sen İktidara geldin geleli birileri günah çıkarır olduda ondan dedim..... ne iş bunlar senin duruşundan mı, bu milletin senin ardından yürümesinden mi çekinirmi oldular acaba,yoksa kafalarına saksı düştüde dın mı etmeye başladılar anlamadım hadi bunlar günah döküyoda hala bazı sanat camiasında olanlarında ya kafalarında proplem var yada saksı düşmesini bekliyorlar buğünlerde yine laiklik elden gidiyor,başörtüsü,islam ,Atatürk ve benzeri kelimeleri çok ters düşünür oldularda ondan dedim.HACI
 • Misafir
  10.12.2012 08:38
  SEZER BİRDE HUKUKCU!!!!!!!
  GÜNAYDIN TÜRKİYEM. Sezeri cumhurbaşkanlığına Ecevit getirdi. Ozaman Ecevit bazı şeyleri fark edince Sezer Ecevite baskı yapmak için sistemi tıkadı herşeyi veto etti. Hatırlarmısınız o günlerde çıkan kırizleri ve rahmetlinin çaresizliğini. Ecevit istediklerine boyun eğmeyince onu devre dışı bırakıp Baykalı almak istediler. SEÇİMLERDE OYUN BOZULDU hesapta olmayan Erdoğan çıktı sandıktan. Şeriat geliyor kışkırtmasıyla halkı tekrar sokağa döküp yeni bir darbeyle tekrar istediklerini yapmaya çalıştılar. Açıktan açığa kışkırtmalar, cinayetler başladı. Bu seferde deşifre oldular. Hatırlayın ÖZALLA anıtkabirdeki protokol kırizini NASIL BAŞBAKAN GENELKURMAY BAŞKANININ ÖNÜNDE yer alır diye. Cumhurbaşkanı asker, genelkurmay asker üçüncü sırada sivil. oda askerin dediğini yaparsa? aksi taktirde darbe yada kalp kırizi. Ahhhhhh Ahhhhhhhh Demokrasiyi iyi koruyun............