Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Suriyeli Mültecilere Üniversite Yolu

Suriyeli Mültecilere Üniversite Yolu

Suriyeli Mültecilere Üniversite Yolu
22.09.2012 Cumartesi 08:44
Bu Habere 16 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1943 Defa Okunmuştur
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Suriyeli mültecilere üniversitelerin de kapısını açtı. YÖK, yayımladığı genelge ile Suriye sınırındaki illerde bulunan 7 üniversitenin, Suriyeli mültecileri "özel öğrenci" statüsünde kayıt etmelerine olanak tanıdı.
Suriye’den gelen mültecilere, sadece beyanla üniversite eğitimi hakkı tanındı. Genelgeye göre, mülteciler hiçbir belge göstermeden, yalnızca “beyanla” üniversitelere kayıt olabilecek. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Bu insanlar öğrenci mi, terörist mi? El Kaide militanı mı, PKK militanı mı? Sırf beyanla bu kişileri üniversitelerimize sokmak ne mantıklı, ne de doğru bir yaklaşımdır. YÖK, bir an önce aldığı bu yanlış kararı gözden geçirmelidir” dedi.

YÖK Genel Sekreteri Süleyman Necati Akçeşme imzasıyla Çukurova, Gaziantep, Harran, Kilis 7 Aralık, Mustafa Kemal, Mersin, Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinin rektörlüklerine gönderilen yazıda, Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler ile Suriye’de eğitim görmekteyken ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimlerine ara vermek zorunda kalan Türk vatandaşı öğrencilere, eğitimlerine devam etme hakkı tanındı. Yazıda, 3 Eylül’de yapılan YÖK Genel Kurulu’nda Suriye’deki durum ve gelişmelerin dikkate alındığı belirtilerek, sadece 2012-2013 yılına mahsus olmak üzere bazı kararlar alındığı kaydedildi.

BEYAN YETERLİ OLACAK

Buna göre, Suriyeli mülteciler, Gaziantep, Kilis 7 Aralık, Harran, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata, Çukurova ve Mersin Üniversitelerinde “özel öğrenci” olarak ders alabilecek. Öğrencilerin durumlarını belirten belgeleri olmaları halinde bu belgeler incelenecek, ancak belgelerinin olmaması halinde sadece beyanları dikkate alınarak, “özel öğrenci” kayıtları yapılacak.

BU İNSANLAR KİM?

YÖK’ün bu kararı üzerine CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, dün yazılı bir açıklama yaptı. YÖK’ün aldığı bu kararın mantıklı ve doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Şeker, şunları kaydetti:

“Suriye’den gelen ve kim olduğu belli olmayan bu kişilerin hiçbir para talep etmeden, belge istemeden sadece beyanla üniversitelerimize kayıt edilmeleri, üniversiteye girebilmek için dershanelere giden, emek ve para harcayan, bu uğurda psikolojileri bozulan öğrencilerimize ve ailelerine yapılan büyük bir haksızlıktır. Kaldı ki, bu insanlar öğrenci mi? Terörist mi? El Kaide militanı mı? PKK militanı mı? Sırf beyanla bu kişileri üniversitelerimize sokmak ne mantıklı ne de doğru bir yaklaşımdır. YÖK, bir an önce aldığı bu yanlış kararı gözden geçirmelidir.”

ÖZEL ÖĞRENCİLİK NEDİR?

Özel öğrencilik, herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrencilerin; kendi üniversitelerindeki hakları saklı kalmak kaydıyla, sağlık gibi sorunlar nedeniyle başka bir üniversitenin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında ders alabilmesi anlamına geliyor.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  22.09.2012 22:32
  yazıklar olsun
  çok agrıma gitti..................... biz ünv girebilmek ve bitirebilmek için neler yaptık yazıklar olsunnnnnnnnn
 • Misafir
  22.09.2012 21:37
  yazık kınıoyorum
  Türk gençleri bin bir sınav dershane çilesi çeksin üniversiteye girip okumaya çalışsın.elin suriyelisine her kolaylık sağlansın kim bunlar yeter artık İNSANIMIZA GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKIN.
 • Misafir
  22.09.2012 21:20
  ADIYAMAN
  ADIYAMNANA YERLESTİRİLEN SURİYELİŞ MULTECİLER ALISVERİS YAPIP PARA VERMDEN CEKIP GIDIYORİ, KARSI CIKAN OLURSA DA TOPLANIP DOVUYORLAR. BIR DE UNİVERSİTELİ OLACAKLAR.... BIR ONLAR EKSIKTI. BIZDEN ONCE ATANIR, ANTEBIN BOMBALANMASINA YARDIM EDERLER ARTIK.
 • Misafir
  22.09.2012 20:34
  suriyelleri çok seven
  eger biz onların durumunda olsak hiç kimse bize sınırını açmaz geçtim sınırı bir lokma ekmek bile vermez.merak etme bu kafayla gidersek onlardan beter olacaz.o gün geldiğinde ne salak bir halk olduğumuzu idrak edersin.o suriyeli arapların ataları o topraklarda binlerce osmanlı askerini ingilizlere satıp katlettirdi.benim dedemin ne işi vardı yemen illerinde çanakkale gazisi dedem yemen harbini bize anlattığı her seferinde ingilizdende araptanda nefret ettim.bizden ırak olsunlar.dedem o araplara ah ede ede öldü.sen atana ihanet edebilirsin ama ben etmem.onlar ihanet ettikleri dedelerimizin ahını çekiyor.ata eder evlat öder bunu umutma.şeytanlık eden kendi şeytanını yaratır.
 • Misafir
  22.09.2012 20:11
  suriye gençleri
  Suriyeli bazı gençler ingilizce fransızca bilmekte bazıları mastır bile yapmışlar ve bu insanların bir çoğu üniversite 3.4.5. sınıf ama bu oran %5 civarı bazıları türkçe öğrenmeye çalışıyor kimseye haksızlık yok bedava okumuyorlar ancak türkçeyi iyi öğrenenler için ayrıcalık yapılabilir Allah göstermesin kendinizi onların yerine 1 saatleğine koyun anlayacaksınız.
 • Misafir
  22.09.2012 17:34
  saçma
  böyle bi karar vermenizdeki amaç ne ? türk gençleri bir sınavı kazanmak için binlerce tl lerini döküp yıllarını feda edip o kadar ders çalışıp kazanamadıkları üniversitelere bu mültecilerin özel ögrenci gibi kabul edilmesi nasıl bi mantıktır nasıl bir eğitim sistemi nasıl bi ülkeye döndü burası
 • Misafir
  22.09.2012 15:12
  bu ülke yaşanılacak yer olmaktan çıktı
  ne bu ya önüne geleni içeri alıyorlar hırlımı hırsızmı ne oldukları belli değil.zamanında bir milyon kuzey ırak kürdünü kapıyı açtık mezarında dört dönesice özal bide vatandaşlık ....
 • halil.G
  22.09.2012 14:21
  eda
  çok sevindim.
 • Misafir
  22.09.2012 12:55
  türk baharı
  türk kanı taşıyan herkes bu yapılan bölünme oyunlarını derhal protesto etmelidir
 • Misafir
  22.09.2012 12:41
  bravo %50
  akp'ye %50 oy verenler şimdi sevinsinler