Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Şükran Ay'ın Hayatı

Şükran Ay'ın Hayatı

Şükran Ay'ın Hayatı
23.11.2011 Çarşamba 14:06
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3633 Defa Okunmuştur
Müzik dünyasının 70'li yıllardaki divalarından ve Savaş Ay'ın annesi Şükran Ay, hayatını kaybetti.
Hasan-Nimet Çekinmez’in mutlu evliliğinden doğan Şükran Ay; Yirmi ikinci ve yirmi üçüncü taşmekteplerde okudu. Sesi de bu yıllarda keşfedildi.

İlk müzik derslerini Necati Başaner’den alan Şükran Ay; Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde Sadi Yener Ataman’ın kurduğu koroya katılıp, radyo sınavlarına girdi ve kazandı. Ancak Başaner’in karşı çıkması üzerine yeniden Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne döndü. Babası ve hafız olan halası müzikle ilgilenmesine karşı çıksa da o annesinin desteğiyle müziğe olan aşkından hiç vazgeçmedi.

İki yıllık eğitimden sonra ilk kez Kazablanca’da sahneye adım attı ve kısa sürede tanınarak turnelerin aranılan isimlerinden oldu.

Babasının kendisine eşlik ettiği bu turneler sırasında illüzyonist Turan Turanlı’yla tanıştı. Kısa sürede evlendiler ve bir yıl içinde de bir oğulları oldu.

Şükran Ay’ın arkasındaki güç; artık eşi Turan Turanlı’ydı. Turan Turanlı eşinin tüm sanatsal faaliyetlerine kendisine yardımcı oluyor; sanatçının angajmanlarını yapıyordu.

Turanlı eşi Şükran Ay’ın sahnede şarkı söylerken tiyatrocu gibi davranmasını istiyordu. Ay, plak doldururken eşi, stüdyoyu mum ışıklarıyla aydınlatıyor; plağa okuduğu şarkıları hissetmesini sağlıyordu..

Günümüzde halen çok sevilen; "Bir Fincan Kahve Olsam", "Kahverengi Gözlerin" gibi pek çok eseri ilk defa seslendirerek onlara hayat veren Şükran Ay; sayısız plağa imza attı.

İzmir Fuarı’nın da aranılan sanatçılarından biri olan Şükran Ay; Göl Gazinosu, Akasyalar gibi gazinoların önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep oluyordu..

Yetmişli yılların ortalarına kadar aktif sanat hayatını sürdüren ses sanatçısı; daima sevilir, saygı duyulur bir sanatkar olmayı başardı.

Haber365 ailesi olarak, 76 yıllık hayatında sayısız başarılara imza atan değerli sanatçı Şükran Ay hanımefendiye; Allah'tan rahmet, başta gazeteci-yazar oğlu Savaş Ay olmak üzere tüm ailesine ve sevdiklerine başsağlığı ve sabır dileriz.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.