Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Su Tüketimi Artıyor, Kaynaklar Yetersiz

Su Tüketimi Artıyor, Kaynaklar Yetersiz

Su Tüketimi Artıyor, Kaynaklar Yetersiz
23.03.2011 Çarşamba 19:30
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3226 Defa Okunmuştur
Dünya Su Günü'nün bu yılki konusu: 'Şehirler için Su ve Kentsel Sorunlara Cevaplar'.
Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya genelinde 1 milyar 400 milyon insan temiz ve içilebilir sudan mahrum.

Yetersiz veya kirli su, yılda 4 milyon kişinin hastalanmasına yol açıyor. Her 8 dakikada bir, 5 yaşın altındaki bir çocuk hayatını kaybediyor.

Nüfus artışı, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor.

500 milyon dolayında insan su kıtlığı çeken bölgelerde yaşıyor. Bu sayının 2025’te 6 kat artması bekleniyor.

Dünyada su kaynağı en az bölgelerden biri Ortadoğu. En önemli su havzası Amazon bölgesini bile kuraklık vuruyor.

Hızlı kentleşmeyle birlikte su tüketimi son 10 yılda yüzde 35 arttı. Kişi başına su tüketim miktarı gelişmiş ülkelerde 266 litre iken Afrika’da 67 litre.

Kentleşme ve hayat standardının yükselişi ek su kaynaklarına duyulan ihtiyacı artırıyor.

Sadece bir bardak kahve için, üretimden tüketime kadar 140 litre su gerekiyor.

Su tüketimi çok hızlı bir şekilde artarken dünyada çevre kirliliği ve sanayileşmeden dolayı temiz su kaynakları hızla azalıyor.

Su kaynaklarının tükenmesi ise sadece kitlesel göçler değil, ülkeler arasında savaşların çıkması tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Uzmanlar alternatifi olmayan ve insan tarafından üretilemeyen üç doğal kaynaktan biri olan su kaynaklarının doğru kullanımının giderek daha önem kazandığının altını çiziyorlar.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    24.03.2011 09:17
    Vatandaş
    Türkiyede de durum su kaynakları yönetimi açısından pek parlak dğil malesef. Su kaynaklarının yönetimi ile ilgili yetkiler DSİ, EİE, İl Çevre Müdürlükleri, DMİ, Tarım Bakanlığı gibi kurumlar arasında dağıtılmış durumda. Bu da koordinasyon bozukluğuna veya yetersizliğine dolayısıyla yönetim zaafiyetine ve kaynak israfına neden olmaktadır. Yurtdışında entegre su kaynakları yönetimini başarıyla uygulayan ülkelerin - mesela Hollanda veya Singapur gibi - su yönetim modelleri incelenerek ülkemize uygun bir yönetim modeli geliştirilmeli. Su kaynakları kesinlikle tek elden ve uzman personeller ile yapılmalı. Su kaynakları üzerine uzman personellerin yetişmesine ortam hazırlanmalı ve yetişmiş personelin özlük hakları ile fiziki çalışma koşulları düzeltilerek kurumlarında kalmaları sağlanmalı.