Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » Şu An Seçim Olsa!

Şu An Seçim Olsa!

Şu An Seçim Olsa!
29.09.2011 Perşembe 14:09
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 849 Defa Okunmuştur
12 Haziran seçimlerinde istediği oy oranına ulaşamayan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP son ankette kaçıncı parti çıktı?
Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi’nin o yazısı:

Siyasetin normalleşmesi açısından BDP, Meclis’e dönme kararı önemli. Kimse onları Meclis’in kapısında çiçeklerle karşılamayacak ama ilgi görecekler.

Çünkü, 12 Haziran sürecini okuyamamak gibi bir yanlıştan sonra geç de olsa, doğru bir adım attılar.

BDP’nin bu kararı alma sürecini hızlandıran unsurlardan biri Başbakan Erdoğan’ın yaklaşımı oldu. Kendisine DEP’lilerin Meclis’ten atılma sürecini bir model olarak önerenlere rağmen, "Siyasetle müzakere ederiz, terör örgütüyle mücadele ederiz" demek suretiyle BDP’nin konumunu güçlendirici bir adım attı.

Bir anlamda BDP’ye hayat öpücüğü kondurdu.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Cuma günü BDP’ye iade-i ziyarette bulunmak suretiyle bu süreci destekleyici bir adım atacak.

12 Haziran seçimlerinin oluşturduğu parlamento yeni yasama dönemine 1 Ekim’de başlayacak.

Yeni döneme ışık tutması açısından saygın bir kamuoyu araştırma kuruluşumuzun seçimlerden sonra yaptığı çalışmayı paylaşmak istiyorum.

AK Parti’nin genel seçimlerden üçüncü kez ve oyunu artırmak suretiyle birinci parti olarak çıkmasının 3 ana unsura dayandığı tespit edilmişti.

1- Lider

2- AK Parti’nin muhafazakar-demokrat ideolojisinin toplumla örtüşmesi

3-Hükümetin başarılı icraatları. Bunlarda sırayla ulaştırma, sağlık, dış politika,ekonomive eğitim.

Seçimlerden sonra yapılan araştırmada ise AK Parti’nin oy oranını yüzde 53-54’e çıkardığı tespit edildi.

Bunda ekonomideki iyileşme, dış politika ve Yüksek Askeri Şura sürecindeki tutumu etkili oldu. Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanının istifa sürecindeki dirayetli tutumunun iktidara oy kazandırdığı tespit edildi.

Seçimlere yüzde 30’u aşacağı hatta Gürsel Tekin’e göre yüzde 40’ı yakalayacağı iddiasıyla sokulan ama büyük bir hayal kırıklığı meydana getirerek yüzde 25’te kalan CHP, hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Çünkü CHP’nin oy oranı yüzde 22’ye gerilemiş durumda.

Büyük umutlarla getirilen Kılıçdaroğlu’nun da bir şey yapamayacağı ortaya çıktı. Ancak Baykal’ı götürüp Kılıçdaroğlu’nu getiren "Büyük akıl" eski yapının gelmesini istemiyor. "Kılıçdaroğlu giderse Baykal-Sav ikilisi parti içinde en örgütlü kesim olduğu için yeniden gelirler" endişesini taşıyor. Kılıçdaroğlu’nun yerine toplumda karşılığı olan yeni bir isim de bulamadıkları için Kemal Bey, alternatifsizlikten dolayı koltuğunu korumaya devam ediyor.

Dramatik bir sorun da MHP’de yaşanıyor. "Kaset skandalı"na tepki olarak MHP’ye oy veren 1.5-2 puanlık kesim seçimden hemen sonra partiyle yollarını ayırmış durumda.

MHP’nin oyu yüzde 11’e geriledi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.09.2011 16:56
  KENDİNİZ CALIN OYNAYIN
  TAKİİ.AÇILIMA DÖKÜLECEK KAN VERİLECEK CAN KALMAYANA KADAR.ATA SÖZLERİ BOŞUNA YAZILMAMIŞ BÖYLE TOPLUMLAR OLACAKKİ .ATASÖZLERİ YERİNİ BULSUN HERKEZ HAKETTİĞİ GİBİ YÖNETİLİR DİYE BOŞUNA SÖYLEMEMİŞLER,DEĞİLMİ.
 • Misafir
  29.09.2011 15:28
  % 22 deniyor ama % 22 de çok
  % 22 deniyor ama % 22 de çok onun çok altına inmiştir chp'nin il ve ilçe binalarında yapmışlardır anketi