Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Şişe Kola İle Kutu Kola Arasında ki; Fark

Şişe Kola İle Kutu Kola Arasında ki; Fark

Şişe Kola İle Kutu Kola Arasında ki; Fark
12.02.2011 Cumartesi 15:01
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 739 Defa Okunmuştur
Bilim adamları çok merak edilen bu soruya kafa yordu ve yanıtı buldu...
Kola tutkunu olmasanız bile şişedeki kolayla teneke kutudaki kolanın farkını bilirsiniz...

Kimi cam şişedeki tadı sever kimi teneke kutudaki...Peki en kaliteli kola hangisidir?

İşte bilim adamları çok merak edilen bu soruya kafa yordu ve yanıtı buldu...

Plastik ve tenekede bulunan kimyasallarla kola içindeki kimyasallar küçük de olsa etkileşime giriyor ve bu durum tadın değişmesine sebep oluyor.

Sonuçta en saf kola cam şişedeki kola...Kolanın tadını değiştirmeden koruyan şeklinin cam şişe olduğu belirtiliyor. Ürünün ışık altında ya da rafta bekleme süresi de aynı oranda tadına etki eden etmenlerden.

Coca-cola yetkilileri nasıl satılırsa satılsın her tür kolanın aynı kola olduğunu belirtiyor. Tercihin şahısların tat algısına göre değiştiğiniŞişe kola ile kutu kola arasında neden fark var? yöntemin her formda aynı şekilde olduğunu belirtiyor.

Kolanın içine atılan buz da tadını değiştiriyor. Kimine göre de teneke kutuŞişe kola ile kutu kola arasında neden fark var? plastik ya da cam şişede farklı olduğu kanısı psikolojik algı nedenleriyle farklılaşıyor.

Instutite of Food Technologists üyesi Sara RischŞişe kola ile kutu kola arasında neden fark var? üretim formülünün her üründe aynı olduğunu fakat sözkonusu farklılığın bazı nedenlere dayanabileceğini açıklıyor.

Örneğin teneke kutularda polimer dolayısıyla lezzetin bir parça emilim gösterebileceğiniŞişe kola ile kutu kola arasında neden fark var? plastikteki Asetaldehit maddesinin tada karışabileceğini bu tür kimyasal etkileşimlerin bir parça da olsa farklılık yaratma ihtimali olduğunu belirtiyor.


Kaynak: Mailce
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Kola   Etkileşim   Dolaylmı   Plastik   Fark    
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.