Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Simit Yerken Bir Kez Daha Düşünün

Simit Yerken Bir Kez Daha Düşünün

Simit Yerken Bir Kez Daha Düşünün
03.12.2012 Pazartesi 09:11
Bu Habere 15 Yorum Yapıldı
Bu Haber 30988 Defa Okunmuştur
Vücudun savunma sistemini devre dışı bırakan susam alerjisi, gerekli tıbbi müdahaleler yapılmadığı takdirde ölümlere yol açabiliyor.
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Alerji-İmmunoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cevit besin alerjilerinin hayatı tehdit eden alerjilerin yüzde 50’sini oluşturduğuna dikkat çekti. Cevit, sık karşılaşılan susam alerjisinde de gerekli tıbbi müdahalenin yapılmaması durumunda hastanın kaybedilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Cevit, susam alerjisinin binde 1-2 kişide hayati risk oluşturduğunu, bu riskin bazen binde 4’e kadar çıktığını aktararak "Susamdaki proteinsel yapı, alerjiye neden oluyor. Susama karşı alerjisi olan kişide bu besini tükettikten sonraki ilk bir saat içinde nefes darlığı, deride döküntü, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerden bazıları oluşuyor. Akciğer, kalp, kan, beyinle ilgili normal olmayan bulgular ortaya çıkabilir" dedi.

İLK 1 SAAT ÇOK ÖNEMLİ


Cevit, "Susam yedikten sonra ilk bir saat içinde alerjik reaksiyon oluşan kişilerde, hayati risk daha fazla. Özellikle astım, alerjik rinit, KOAH, bazı tansiyon ve kalp ilacı kullananlarda, alerjik alt yapısı ve besin alerjisi olanlarda öldürücü olma riski yüksek. Ancak hiçbir rahatsızlığı olmayanlarda da öldürücü reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor" diye konuştu.

Susama karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin bu besini tüketmemeleri gerektiğini ifade eden Cevit "Ancak bilmeyerek susam tüketilebilir. Ekmeğin, simidin, kekin içerisinde olabilir. Hatta teknolojik işlemden geçip, görünür halde bile olmayabilir. Bu yüzden kişi mutlaka ilacını yanında taşımalı. Eğer ilacı yoksa susamı tükettikten sonra en geç ilk 1 saat içinde doktora başvurmalı" dedi.

TEDAVİSİ VAR


Prof. Dr. Cevit, susam alerjisinin tedavisinin olduğunu, besine karşı alerjisi olan kişide duyarsızlaştırma yaparak rahatsızlığı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Duyarsızlaştırmanın doktor kontrolünde özel donanımlı hastanelerde yapıldığını vurgulayan Cevit, şöyle devam etti:

"Kişinin alerjik reaksiyona neden olmayacak şekilde ve sık aralıklarla susamla karşılaşması sağlanır. Burada miktar çok önemli. Hastanın tolere edebildiği miktara kadar susam verilir. Giderek bu miktar artırılır ve belli bir aşamadan sonra vücut susama karşı reaksiyon vermeyecek duruma getirilir. Ancak bu tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı."

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  22.12.2012 13:07
  GÖNÜL RAHATLIGIYLA YİYİN
  simit susamları çinden degıl afrika ülkelerinden geliyor..15 senedir yiyorum bişey olmadı..bi o zevkimiz var onunda içine etmeyin :)=
 • Misafir
  04.12.2012 00:52
  alerjisi olanlar yemesin kardesim.
  Vucudu "normal" olanlarin simit keyfinede etmeyin lutfen.
 • Misafir
  03.12.2012 21:32
  dogru
  Gercek boyle birsey var findik fistik balik yumurta ve susam oglumun okulunda yasak ani olumlere kadar goturuyormus buna inanirim benim
 • Misafir
  03.12.2012 19:07
  simit
  12 senedir simit yerim susamlarınıda ayrı toplar yerim daha böyle bişey duymadımda yaşamadımda. .)
 • Misafir
  03.12.2012 16:50
  Gerekli
  susamlar çinden geliyor hepimiz çinin nasıl mallar yaptığını biliyoruz bunun içinede kesin plastik katıyolardır
 • Misafir
  03.12.2012 14:58
  susam
  susam alerjisi olanlar yemesin o zaman :)
  allah allah.
 • Misafir
  03.12.2012 14:28
  oku doktor oku
  o doktor kesin mc donalds burger king kokenli america emperyalizmine kucak acan bi vatandastir bence bi simitimiz var onuda ele aldilar onda muayene bile olunmaz american menseeli recete yaziodur anlasmali replazantlarina bence
 • Misafir
  03.12.2012 14:08
  sanırım çoook dogru
  dün tam gün acilde kızımın nesi var diye bulmaya çalıştı doktorlar ateş kusma düşük tansiyon birşey bulamadılar serum ilaç verdiler oysa kızımbir kavanoz tahinli pekmez yemişti ŞİMDİ ANLIYORM NEDENİNİ
 • Misafir
  03.12.2012 13:02
  susamsız simit yapar onlarda :)
  baktılar susamlı simit çok satıyor Türkiye'de baktılar kandil gecelerimiz de bile simit yiyoruz, işin ucu politikadan başlayıp dine kadar ulaşıyor giibme geliyor... yada susamda patlama yaşanıyor, üretimi durdurmak ve satışları dengelemek için sussam şöle böle demeye başladılar, 3-5 ay sonrada susam cinsel iktidarı güçlendiriyor, karaciğere iyi geliyor, falan fistan diye açıklama yaparlar tekrar kaybedilen ilgiyi bulmaya çalışırlar.... susamdan kim ölmüş, göstersenize bana... ((= zuhahaha
 • Misafir
  03.12.2012 12:13
  simit :))
  yıllardır severek yediğimiz bir simit vardı onuda karalayın bakalım ne yıycek bu mıllet kokuşmuş kıymayla yapılan lahmacunlarımı acaba..boş versene sen arkadaş ya:)