Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı!

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı!

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı!
14.02.2013 Perşembe 09:28
Bu Habere 7 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4247 Defa Okunmuştur
Herhalde kendinizi bildiniz bileli sevgililer günü kutlanıyor. Peki hiç düşündünüz mü, nereden çıkmış böyle bir fikir? Bu günün hikayesi Roma İmparatorluğu zamanlarına kadar dayanıyor...
Her yıl 14 Şubat günü, birçok ülkede Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Sevgililerin özellikle çiçek, kart ve mesaj gönderip, aldıkları hediyelerle kutladıkları Sevgililer Günü hakkında değişik yorum ve tanımlamalar yapılıyor. Bu günle ilgili en yaygın görüş şöyle:

Sevgiler Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu. 

Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç kadının hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine âşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu. 

AZİZ VALENTINE GÜNÜ

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seramoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hıristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü "Aziz Valentine Günü" olarak kutlamaya başladılar.

SAINT VALENTINE VE SEVGİLİLER GÜNÜ

Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının14'ünde kutlanan Sevgililer Günü'nün başlangıcı ile ilgili o günden günümüze kadar gelmiş çeşitli efsane ve hikâyeler var. Bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hıristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine'nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine'nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine'i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü. Bu olaydan 226 yıl sonra 496'da Papa Gelasius Aziz Valentine'i onurlandırmak için Şubat 14'ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

SEVGİLİLER GÜNÜ'NÜN İLK KARTI

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline geldi. Bununla pararel olarak Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı. Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti.
Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat'ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor. 
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • burhannn115
  14.02.2013 19:32
  ---
  kutluyorsunuz iste ne kadar karsi ciksalarda kutluyorlar cicekciler kuyumcular bayram etsin hem azlada yetinmiyor ki kizlarimiz tek tastan asagi hediye bekliyen yok tek tasida begenmezler aylin arkaas dogru söylüyor sevginin günü olmaz sadakatini göster güzel bak sevdigine saygi göster sevgi göster deger ver yeter ama bunu bekliyen kadinlar degilde gözü yükseklerde olanlar sansli oluyor
 • Misafir
  14.02.2013 17:34
  Kim çıkardıysa ....
  Sevgililer gününü çıkarananı Allah bildiği gibi yapsın.Millet evine götürecek para bulamıyor durduk yere müsrif.
 • Misafir
  14.02.2013 16:42
  SAH-MAT
  sevginin günümü olur bu bir ikincisi biz hiristiyanmiyiz hiristiyanlar kutlasin papazmiş başka işimiz yok seven her zaman sevmeli her zaman heyecanlandirmali sevdiğini gerisi boş.
 • Misafir
  14.02.2013 14:24
  Yabancı internet haber siteleri ne diyor?
  Birçok batılı yabancı haber sitesinde sevgililer günü yazmaz.Papaz Valentino günü yazar.
 • Misafir
  14.02.2013 12:46
  azerigirl
  Aylin,çok güzel söyledin,tebrik ederim:)))
 • Misafir
  14.02.2013 11:54
  Aylin
  Sevgililer günü kutlamaları bana anlamsız geliyor . Gerçek sevgininde kaldığına inanmıyorum günübirlik ilişkilerin adını sevgi koymuşlar .Sevmek bir ömür olmalı ve bunu sevdiğine hissettirmeli hediyelerle kuru bir çiçekle değil davranışları ve içtenliğiyle .Çok seviyorum diyorlar yan masadaki bayanlarada bakıyorlar kutlayan kutlasın :))
 • Misafir
  14.02.2013 10:01
  misafir
  Sevgilimin yılın 364 günü kutlar,hediye alırım 14 şubat gene almam.