Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Şeker Hastalığında İğneye Son!

Şeker Hastalığında İğneye Son!

Şeker Hastalığında İğneye Son!
15.02.2012 Çarşamba 09:41
Bu Habere 7 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2247 Defa Okunmuştur
Türk doktordan devrim niteliğinde buluş...Artık şeker hastaları insülin iğnesinden kurtulacak.
Almanya’da görev yapan Türk doktor Doç. Dr. Yaşar Bilgin, şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden insülin üretecek devrim niteliğinde bir çalışmaya imza attı. Bilgin, “Hastalar insüline bağlı olmadan normal yaşamını sürdürecek. İlk bulgularımız olumlu yönde” dedi.

Almanya’da görev yapan Türk doktorlar şeker hastalığında çığır açacak dev bir çalışmaya imza attı. Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Doç. Dr. Yaşar Bilgin başkanlığında çalışmalarını yürüten ekip tıpta devrim niteliğindeki çalışmadan ilk olumlu sonuçları aldı. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen çalışmayla ilgili bilgi veren Bilgin, “Şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden insülin üreten beta hücrelerini devşirip hastaya enjekte edeceğiz. Böylece pankreas yeniden görevini yapar hale gelecek. Hastalar insüline bağlı olmadan normal olarak yaşamını sürdürecek. İlk bulgularımız olumlu yönde” dedi.

İğne tarih olacak

Şeker hastaları için bugüne kadar yapılan iki tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Bilgin, “Hastanın hücrelerini harekete geçirmek için ilaç tedavisi veya damar altından insülin iğnesi. Şeker hastaları hayatları boyunca hergün kan ölçümü yapıp, günde 3-4 kez insülin iğnesi olmak zorunda” diye konuştu. Bilgin, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Biz, şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden biokimyasal uygulamalarla özel beta hücreleri üreteceğiz. Kişinin kendi hücre dokusu olduğundan herhangi bir uyum sorunu da olmayacak. Araştırmaların ilk etabında yağ hücrelerinin beta oluşumunda en uygun organizmalar olduğunu gördük. İnsandaki yağ hücrelerinde yağ yakmakla ilgili bir hafıza mevcut. Beta hücresine dönüştürülecek yağ hücreleri kişinin damar yoluna enjekte edilecek ve hücreler pankreasta yaşamaya başlayacak. Böylelikle şeker hastaları ömür boyu insülüne muhtaç kalmadan, istediği şekilde beslenerek, normal bir hayat sürdürecek. Yağ dokusundan devşirilmiş beta hücreleri pankreasta sürekli olarak salgılanacak.”

Yüzde 15’imiz hasta


Dünya nüfusunun yüzde 2’sinin insüline bağlı yaşam sürdüğünü söyleyen Bilgin, “Türkiye’de nüfusun yüzde 15’i şeker hastası. Bilinçsiz beslenme, yağlı yemekler ve spor yapmamak hastalığı tetikliyor” dedi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  04.08.2013 20:50
  insaallah
  Anladikta ne zaman
 • Misafir
  18.07.2012 20:35
  inşallah
  inşallah böyle bişey olur ya
 • Misafir
  16.02.2012 11:46
  ...
  İNŞ..
 • Misafir
  15.02.2012 13:34
  İNŞ
  İNŞ.
 • Misafir
  15.02.2012 11:33
  helal olsun
  tek kelime ile helal olsun... gerçekten devrim niteliğinde bir buluş
 • elif.kanli
  15.02.2012 11:22
  BENDE ŞEKER HASTAASIYIM
  BU TEDAVİ NE ZAMAN VE NASIL UYGULANACAK

 • elif.kanli
  15.02.2012 11:17
  insülin tedavisinde yenilik
  çok güzel bir tedavi yöntemi peki ne zaman türkiyede başlayacak başlayacaksa nerelerde olunacak bilgilendirirseniz çok sevinirim bir yakınım için teşekkürler...