Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları
31.01.2011 Pazartesi 11:56
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4811 Defa Okunmuştur
İyi bir ilişkinin yolu sağlıklı iletişimden geçer. İşte size etkili bir iletişim kurmanın püf noktaları...
Önce anlamaya çalışın, sonra anlaşılmaya: Kişilerle iletişim kurarken tüm dikkatimizi vermemiz, tüm benliğimizle olay yerinde hazır bulunmamız gerekir. Daha sonra empati kurabilir, yani olayları başkalarının gözünden görüp onların gözlüklerini takabiliriz. Bunu yapmak için cesaret, sabır ve iç güvenliğe sahip olmamız gerekir. İnsanlar, sizin onları anladığınızı hissetmezlerse, sizin etkilemenize de açık olmazlar.

Açık ve dürüst ifade ile soruları ödüllendirin: Çoğu zaman cezalandırırız, hüküm verir, küçümser, utandırırız. Kişiler de içlerine kapanır, kendilerini korumaya ve soru sormamaya başlarlar. Verimli ve dürüst bir iletişimin önündeki engel; yanlış bir biçimde eleştirme ve yargılama eğilimidir.

Anlayışlı bir karşılık verin:
Anlayışlı karşılık size şu üç faydayı sağlar.

• Problem ve duyguları anlama seviyeniz yükselir.
• Sorumlu bağımsızlık konusunda yeni bir cesaret ve büyüme elde edersiniz.
• İlişkide gerçek güven ortamı oluşturursunuz.

Suçlanırsanız cevabını verin: Bir kişi sizi bilir bilmez suçlamaya yeltenirse ve bunu sürdürürse, durumu aydınlatın. Bunu yapmazsanız suçlama üzerinde iş çığırından çıkana kadar kara kara düşünür durur, sonra da daha fazla incinmemek için kendinizi savunmaya geçersiniz. İlk aşamada konuyu açıklarken düşünce ve duygularınızı belirtin. Bunu yaparken öfkeyle hareket etmeyin, karşınızdaki kişinin onurunu ve haysiyetini incitmemeye gayret edin.

Hatalarınızı kabul edin, özür dileyin: Ağır biçimde incindiğimizde geri çekilir, içimize kapanır, kendimizi kafamızın içindeki demir parmaklıkların ardına hapsederiz. Bundan kurtulmanın tek yolu, hatalarımızı itiraf etmek, özür dilemek ve bahaneler yaratmamaktır.

Tartışmaları bırakın, uçup gitsinler: Süregelen tartışmalara veya yersiz suçlamalara yanıt vermeyin. Cevap vermeye kalkarsanız sizlere düşmanlık ve öfkeyi büyütürsünüz. Sakin sakin işinize bakarsanız, karşınızdaki kişi sorumsuz ifadelerinin doğal sonuçlarında boğulur gider. Sakın kısırdöngüye gitmek gibi bir hata yapmayın. Aksi takdirde karşımızdaki kişinin zayıflıkları sizin zayıflığınız olur ve bunu yapmak, gelecekteki yanlış anlamaların tohumlarını atar. İç huzura ulaşmak için sorumlu bir hayat sürmeli ve vicdana uygun hareket etmeliyiz.

Dengeli olun:
Kişi kendini işine, toplumsal projelere veya başka insanların hayatlarına adamış olabilir. Ancak bunların yanında eşiyle derin ve anlamlı bir ilişki kuramamış da olabilir. Bu tür bir ilişki geliştirmek daha fazla alçakgönüllülük ve daha çok sabır ister. Çoğu zaman çoğunluğun ilgisini çekelim derken önemli olan kişileri ihmal ederiz. Yine de zaman ayırıp kendimizi bütünüyle bir tek özel insana vermemiz gerektiğini biliriz. Çocuklarımıza zaman ayırıp tüm dikkatimizle ve ders vermeden veya kıyaslamadan onları dinlemeliyiz.

Kişiyi ve olayı kabullenin: Bir insanı değiştirmekte veya geliştirmekteki ilk adım onu olduğu gibi kabul etmektir. Yargılama, kıyaslama ve reddetme; savunmacı davranışlara yol açar. Kabul edilmek ve değer verilmek, kişiyi savunma ihtiyacından kurtarır. Gelişmeye yönelik doğal eğilimi güçlendirir.

Konuşmanızı hazırlamadan önce aklınızı ve kalbinizi hazırlayın: Bazen bir şeyi nasıl söylediğimiz, ne söylediğimizi daha iyi açıklayabilir. Örneğin; çocuklarınız okuldan dönüp sizden fazla şey istemeden önce durun ve kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Onları canlılığı ile dinlemeyi ve onlara tüm dikkatinizi vermeyi seçin.

Kavgadan ve kaçmaktan kaçının: Pek çok insan farklı görüşte olduklarında ya kavgaya tutuşur yada kaçarlar ancak bu şekilde bir yere ulaşamayız.

Sınırlar, kurallar, beklentiler ve sonuçlar için hemfikir olun: Bunlar dikkatlice oluşturulmalı ve bunların üzerinde anlaşma sağlanmalıdır. Kişisel güvenlik, temelde adalet duygusundan doğar; bizden neyin beklendiği, sınır, kural ve sonuçların ne olduklarını bilmekten geçer.

Vazgeçmeyin ve teslim olmayın:
Kişileri davranışlarının sonuçlarından korumaya kalkmak pek doğru bir iş değildir. Böyle yaparak onlara yetersiz ve aciz hissetmelerini öğretiriz. Sorumsuz davranışlarını mazur görmemeli ve bunlara göz yummamalıyız.

Kaynak: diyadinnet.com
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.