Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » SGK Müfettişleri 13 Bin Kadının Peşinde

SGK Müfettişleri 13 Bin Kadının Peşinde

SGK Müfettişleri 13 Bin Kadının Peşinde
24.07.2013 Çarşamba 23:01
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1969 Defa Okunmuştur
SGK, ölen babasının maaşını almak için eşinden hileyle boşanan 13 bin kadını tespit etti.
Yetim maaşı hakkında suistimaller engellenemedi. Binlerce kadının, sırf vefat eden anne veya babasının emekli maaşını alabilmek için kocasından hileyle boşandığı ortaya çıktı.
SGK Uzmanı: "13 bin rakamı sadece tespit edilebilenler. Bunun belki de on katı tespit edilemeyen var." Devlet, işsiz dul kadınlara mağdur olmamaları için vefat eden ebeveyninin emekli aylığını veriyor. Eşiyle yollarını ayıran kadınlar, ilgili belgeleri SGK'ya sunduktan sonra yetim maaşına bağlanıyor.

Fakat gelen ihbarlar ve yapılan denetimler bu hakkın istismar edildiğini gözler önüne serdi. 13 bin kadının ölen babasının emekli maaşına konmak için eşinden anlaşmalı boşandığı, imam nikahı üzerinden eşleriyle yaşamaya devam ettiği belirlendi.

Boşanan kadınlarla kocalarının beraber yaşadığı, evlere yapılan baskınlarla kanıtlandı. Kağıt üzerinde ayrı görülen çiftlerin durumlarını savunma şekilleri de şaşırttı. Çiftlerin, "Eski eşim çocukları görmek için gelmişti." bahaneleriyle mahkeme başvurdukları görüldü.

Hile yaptığı tespit edilen kadınların emekli maaşları, hemen kesildi. Ve yasa dışı iş yaptıkları için eşleriyle yargıya havale edildiler. Yetim maaşı için anlaşmalı boşanan kadınları en çok ihbar edenler anneleri çıktı. Çünkü ölen babasının maaşından pay isteyen işsiz kadınlar, annelerinin hakkını azaltıyor.

Yasaya göre; ölen sigortalının karısı, maaşın yüzde 75'ini alıyor. Ama aylığa herhangi bir kızı ortak olursa annenin alacağı miktar, anında yüzde 50'ye düşüyor.

Skandal büyüyünce Diyanet İşleri Başkanlığı da devreye girdi. Yetim maaşı alabilmek için yapılan hileli boşanmanın haram olduğunu açıklayan Diyanet, bu yolla elde edilen paranın da "kamu malını zimmetine geçirmek" anlamına geldiğini duyurdu.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    25.07.2013 01:53
    Vatandas 25
    Ben olsam iptal ederim yemin ler olsunki
    fakir fukaranin hakini yiyi yorlar dünyanin hic biyerinde olmiyan adaletsiz kanun eyer sakatsa tamam helali hos olsun kesin lütfen haram olsun halkin vergisi yiyenlere gariban engelli vatandasa verin ya evi barki olmiyana Anna baba öldümü maasta otomotik kapanir avrupada .bu resmn kul hakki yemek yol yapin vatandasa hizmet verin ama kalkipta imam nikahiylan yasiyana asla...