Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » Rutte: Türkiye AB'ye Kesin Girecek

Rutte: Türkiye AB'ye Kesin Girecek

Rutte: Türkiye AB'ye Kesin Girecek
06.11.2012 Salı 20:56
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 771 Defa Okunmuştur
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye'nin AB kriterlerine uymak için çaba gösterdiğini belirterek, 'Zaman içinde ben Türkiye'nin AB'ye kesinlikle gireceğini düşünüyorum' dedi.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Rutte, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'a, kendisini Türkiye'ye davet ettikleri için teşekkür ettikten sonra bu yıl Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilerin 400. yılının kutlandığını hatırlattı.

Hollanda kraliyet ailesinin yakında Türkiye'yi ziyaret edeceğini ifade eden Rutte, beraberinde Türkiye'ye gelen Hollandalı işadamlarının yarın İstanbul;da Türk şirketleriyle görüşmeler yapacağını söyledi. Rutte, 'Bugün de enerji, sanayi, bankacılık ve finans sektöründe önemli görüşmeler yaptık. Gelecekte yapabileceklerimizle ilgili yol haritası oluşturduk' dedi.

TÜRKİYE ARTIK İSTİKRARLI BİR ORTAM SAĞLIYOR
Rutte, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye hakkında yaptığı not artırımı dolayısıyla Başbakan Erdoğan'ı tebrik ettiğini belirterek, 'Not artırımı Türkiye için çok güzel bir haber. Türkiye artık istikrarlı bir ortam sağlıyor' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde Suriye konusunda gündeme geldiğini kaydeden Rutte, 'Türkiye mülteciler konusunda büyük bir yük taşıyor. Hollanda olarak biz 2 milyon avro yardım sağlamak üzere taahhütte bulunduk' diye konuştu.

Rutte ayrıca siyasi ve ticari anlamda iki ülke arasında yapılabilecekler konusunda heyecanlı olduğunu söyledi.

Rutte, Türk vatandaşlarına Avrupa ülkeleri tarafından uygulanan vize konusundaki bir soru üzerine, Hollanda'nın Türk işadamlarının ülkeye hızlıca giriş yapabilmelerini sağlamak istediklerini belirtti. Hollanda'nın Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerinin bu konuda çok aktif olduğunu söyleyen Rutte, 'Diplomatik temsilciliklerimiz gerek öğrencilerin gerek işadamlarının Hollanda'ya hızlı girişi için çalışıyorlar. Bu anlamda somut sonuç elde etmeye çalışıyoruz' ifadesini kullandı.

TÜRKİYE AB'YE KESİN GİRECEK

Rutte, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine de Türkiye'nin AB süreci başladığında yaklaşık 80 bin yeni kuralın kağıda döküldüğünü hatırlatarak, 'Burada uzun vadeli bir süreç var. Öncelikle bu kriterlere uyulması bekleniyor. Bunun adil olmasını istiyoruz. Güncel sürecin bunu etkilemesini istemiyoruz. Türkiye kriterlere uymak için çaba gösteriyor. Türkiye büyük bir ülke. Zaman içinde ben Türkiye'nin AB'ye kesinlikle gireceğini düşünüyorum' ifadesini kullandı.

Rutte, 'Türkiye'nin notunun artırılması gecikmiş miydi? Not artırımı Hollandalı yatırımcıları cesaretlendirir mi' sorusu üzerine de 'Ben kredi notlarının nasıl verildiğini anlamakta zorlanıyorum. Anlamaya çalışmayı da bıraktım. Bu Türkiye için çok güzel bir haber. Bağımsız bir hakem Türkiye'yi istikrarlı buluyor. Bu, yabancı yatırımcıların çekilmesi için çok önemli. Başbakan Erdoğan adına mutluyum. Tabii bu çok kolay olmadı. Demek ki önemli bir yol katedildi ve Türkiye için böyle güzel bir haber geldi' değerlendirmesinde bulundu.

'VİZE AŞILACAK AMA BİZİ YORUYORLAR'


Başbakan Erdoğan, AB ile vize muafiyetine ilişkin, 'Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine, Hollanda heyetini Ankara'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Başbakan Erdoğan, ilkbaharda Hollanda'ya iadeiziyaret yapmayı planladığını söyledi.

Gazetecilerin 'Hollanda AB ülkeleri arasında ilk kez Türk iş adamlarına vizeyi kaldıran bir ülke. Türkiye olarak siz de Hollanda gibi dostlarınız vasıtasıyla AB'ye yönelik neler yapmak istiyorsunuz' sorusuna Başbakan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

'Bu konuda Türkiye olarak bizim yaklaşımımız şu: Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği'nde şu anda AB ile yakından uzaktan alakası olmayan Latin Amerika ülkeleri dahi adeta Schengen vizesi kullanır gibi rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Türkiye, müzakereci bir ülke olduğu halde şu anda hala vize muafiyetinden istifade edemiyor. Bu konuyu Avrupalı bütün birlik üyesi dostlarımıza hep anlattık, anlatıyoruz. Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar.'

Hollanda Başbakanı Rutte ise zaman içinde Türkiye'nin AB'ye kesinlikle gireceğini düşündüğünü ifade ederek "Not artırımı Türkiye için çok güzel bir haber. Türkiye artık istikrarlı bir ortam sağlıyor" dedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  07.11.2012 18:00
  GİRECEK !!GİRECEK!!!
  GELMEZ AYIN SON ÇARŞAMBASI , BELKİ GİRER :))) ALTAN UKAN
 • Misafir
  07.11.2012 07:14
  tujygtut
  Ne AB'si be.. istemıoruz AB felan
 • Misafir
  06.11.2012 23:41
  :D ne diyo bu :D
  bu avrupa ne içmiş bütün avrupa düşüşteyken TÜrkiye çıkışta bunlar ne içmiş almıyosan alma biz sizle girmeye çalışıyo gibi yapıp ürünleri ticaretimizi yapar :D uçar gideriz :D
 • Misafir
  06.11.2012 21:59
  mmmmmmmmmmmmm
  ben bunun zamanın dışında gerçekleşeceğini düşünüyorum:)