Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Prenses İsabella Kimdir?

Prenses İsabella Kimdir?

Prenses İsabella Kimdir?
10.11.2011 Perşembe 15:17
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2097 Defa Okunmuştur
Kastilya Kraliçesi İsabella; 1451-1504, İspanya'nın Kastilya ve Leon Kraliçesi, Aragon, Majorca ve Valensiya Kralı'nın Eşi, Barselona Kontesi Kastilya Kraliçesi İsabella, Kastilya ve Leon'un kraliçesidir.
Avrupa'nın modern satranç döneminde satranç taşı vezire, kraliçe (queen) denmesine ilham olan, kraliçe olarak bilinmektedir.

Isabella, 1451 yılında kral Johann II’nin kızı olarak Kastilya’da doğmuştu. Dört yaşına geldiğinde babası ölmüş ve annesi Portekizli İsabella delirmişti. Üvey ağabeyi Henri IV onu daha sonra saraya aldı. Isabella burada yaşadıklarıyla yaşama hazırlandı. Henri’nin ikna kabiliyeti yoktu. Kararsız fakat armoni bağımlısıydı Ğ soylu hizipçilerin topu gibi.

Henri, ilk evliliğinde on iki yıl boyunca çocuk sahibi olamayınca el impotente olarak alaya alınmıştı. Ve ikinci karısı nihayet bir kız çocuğu dünyaya getirince de çocuğun evlilik dışı olduğu iddia edilmiş ve onun yerine Isabella’yı tahtın varisi olarak kabul edilmişti. Çünkü on yedi yaşındaki bir kızın kontrol edilmesinin daha kolay olacağı düşünülmüştü.

Ama işler beklendiği gibi gelişmedi. İsabella tüm evlilik planlarını altüst ederek komşu AragÓn’un taht varisini eş olarak seçti: Ferdinand. Ferdinand, aristokrasiyi atlatabilmek için Valladolid’e eşek yetiştiricisi kılığında girmek zorunda kaldı.

Düğün burada küçük bir davetli topluluğu arasında 19 Ekim 1469 tarihinde gerçekleşti. Saray bu kadar başı buyruk davranışı hazmedemedi. Hatta Isabella, akraba olan Ferdinand’la evlenebilmek için gerekli papa izni üzerinde bile oynamıştı.

Prenses hiçbir engel tanımıyor, kocasını bile şoke ediyordu. Henri IV, 1474 yılında öldüğünde ve Isabella hemen ertesi gün kendisini Kastilya Krallığının ‘kraliçesi ve sahibi’ olarak ilan ettiğinde henüz babasının sarayında donup kalmış ve kral olmak istediği için büyük bir öfkeyle apar topar Kastilya’ya gitmişti. Ne var ki Isabella’nın karşısında hiçbir şansı kalmamıştı. Krallık unvanını onunla paylaşmış olsa da Isabella, Kastilya’nın tek hakimiydi.

İsabella’nın otuz yıllık yönetimi boyunca tek amacı Henri IV’ün dönemini sonsuza dek unutturmak idi. Kastilya o tarihlerde neredeyse köpeklere kalacaktı. Gençliğinde seyirci kalmak zorunda olduğu rezil gösteriler onu katı ve acımasız yapmıştı. Böyle bir şey asla yaşanmamalıydı.

Ve böylece hiçbir konuda özür tanımadı. Portekiz, miras kavgasında Isabella’nın planlarına karışmamanın daha iyi olduğunu öğrendi. Kendisine itaat etmeyen soyluları güçsüz kıldı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.