Haber365 Ana Sayfa » Gündem » PKK Bu İlden Çekilmiyor!..

PKK Bu İlden Çekilmiyor!..

PKK Bu İlden Çekilmiyor!..
25.07.2013 Perşembe 12:55
Bu Habere 25 Yorum Yapıldı
Bu Haber 13682 Defa Okunmuştur
Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre, Diyarbakır kırsalında bulunan PKK'lı gruplar, şu ana kadar Türkiye dışına çekilmedi.
Diyarbakır’dan çekilme sürecinde hasta ve çatışma kabiliyeti olmayan 12 PKK’lının Kuzey Irak’a gönderildiği, kırsal alanda ise 170- 180 kişilik grubun bekleyişini sürdürdüğü öne sürüldü. Diyarbakır’da Mart ayından bu yana 200 kişinin ise örgüte katıldığı belirtildi.

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, Kandil Dağı’nda yaptığı basın toplantısında Türkiye’deki silahlı PKK’lıların 8 Mayıs’tan itibaren çekileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı PKK’lı grupların çekilerek Irak’ın kuzeyine geçtikleri bildirilirken, güvenlik kaynakları ise geri çekilmenin tam olarak gerçekleşmediğini kaydetti.

Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre Diyarbakır kırsalında bulunan PKK’lılar henüz Türkiye sınırları dışına çıkmadı. Güvenlik birimleri, 170-180 kişilik bir grubun kırsal kesimdeki ormanlık alanda görünmeyecek şekilde beklediklerini belirledi. Diyarbakır’dan bugüne kadar sadece hasta ve çatışma kabiliyeti olmadığı belirtilen 12 kişinin Kuzey Irak’a geçtiği tespit edildi.

MARDİN GRUBU DA ÇEKİLMEDİ

Diyarbakır kırsalından Kuzey Irak’a normal şartlarda yürüyerek 6 günde gidilebileceğini belirtilirken, aynı şekilde Mardin kırsalında da 70- 80 civarında silahlı PKK’lı grubu bulunduğu ve bunların da çekilmediği belirlendi. Diyarbakır ve Mardin kırsalında bulunan PKK’lıların pasif durumda beklediklerini ve geri çekilmeye dair herhangi bir hazırlık içinde olmadıkları kaydedildi.

ÖRGÜTE KATILIM ARTTI

Güvenlik birimleri, son zamanlarda sık sık gündeme gelen, ’örgüte yeni katılımların arttığına’ ilişkin iddiaları da doğruladı. Abdullah Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin mektubunun Diyarbakır’daki Nevruz’da okunmasından bugüne kadar sadece Diyarbakır’dan 200 kişinin örgüte katıldığı öne sürüldü. Katılımların yoğunlukla genç nüfustan olduğu ve bu durumun titizlikle takip edildiği ifade edildi.

Güvenlik birimleri, örgüte katılanların silah bırakma sonrasında kadrolu olarak işlere yerleştirileceğine yönelik propaganda yapıldığı duyumlarının sıklıkla alınmasını, katılımların artmasında önemli bir etken olarak değerlendiriyor.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  26.07.2013 08:50
  Karakollarımızı kaldırıyoruz
  Terör örgütüne nasıl güvenirsiniz , PKK hiçbir zaman çekilmedi , çekilmeyecek de..Şu an yeni katılımlar ile yeni kadrolaşma süreci ve toparlanma süreci içerisinde.Propagandayı da , kendilerine tanınan çözüm süreci imtiyazları ile bir o kadar kolay yapabilmekte artık.Ama biz ne yapıyoruz ? Doğudaki karakollarımızı ve kalekollarımızı yıkıp - kaldırıp , oradaki birliklerimizi batıya kaydırıyoruz. Sizce bunlar doğru adımlar mı ? Yapılmak istenen ortada değil mi ? Birgün herşey için geç olabilir
 • Misafir
  26.07.2013 08:44
  SİZ NE BEKLİYORDUNUZ?
  Biraz gerçekçi konuşalım.BDP ve PKK Özerk Kürdistan için yıllardır mücadele vermekte,yüzlerce can(!) vermişlerdir.Siz istedikleri verilmeden , eyvallah deyip çekip gideceklerini mi sandınız? AKP bu vaatleri yuvarlak masa toplantısında APO'ya vermiştir.Eğer bu vaatleri gerçekleşmezse , bu arada zaman kazanan ve yeniden yapılanan PKK ,Barzani(RTE Kankası) ve Suriye kürtleri ile birleşerek taarruza kalkışacak , Doğu Anadolu bölgesinde kürt devleti kurulacaktır.Bir düşünün ; Doğudaki birçok karakolumuz neden boşaltılıp yıkılıyor , askerimiz neden batıya çekiliyor düşünüyor musunuz?
 • Misafir
  26.07.2013 08:11
  kürtler KISKACTA
  Kuzey ırak, merkezi hükümet ile savaş halinde. Güneyi kapalı. Kuzey ırak, Batısındaki Suriye ile savaş halinde, Batısı kapalı. Doğusunda ise İran var, İran ise bölgede bilindiği üzere Kürt devleti istemiyor. Kürdü gördüğü yerde kesiyor.Doğu kapalı. Kuzey Irak, yani Kürdistan için elle tutulur tek cıkıs kapısı Türkiyedir. Türkiye ilede arasını bozarsa zaten orada Kürdistan kalmayacağı için barzani 'çözüm politikası' yürütüyor. Yani bu 'çözüm süreci' saçmalıgı tamamen zorunluluk. Çünkü Barzani Türkiyedeki Kürt kartını kolay kolay bırakmaz. Geçmiştede 10'larca örneği var. Fırsatını buldugu an Türkiyeyi sırtından bıcaklayacaktır. Dünkü yetme barzaninin politikası karşısında politika üretemeyen, adeta aponun ve barzonun ağzının içine bakan Türk Devletinide hayretler içinde izlemekteyim. Bugüne kadar hep bi bildiği vardır dedim Türk devletinin üzülerek belirtmek isterim ki, Tamami ile tesadüfe akısına bırakılmıs bir politikamız var. Hatta Türkiyenin Politikası Kürt Devleti kurma üzerine gidiyor ve bunudu Dünyada destekleyen tek ülke biziz. Oysaki şu anki konjoktürde barzonun tek nefes alabileceği nokta IRAKIN KUZEYİ, YANİ TÜRKİYE SINIRIDIR. Bu lanet terörü bitirmenin tam zamanıdır. Bencede çözüm şudur; ırakın kuzeyinde varsın kurulsun kürt devleti, lakin Türkiyedeki ayrılıkcı Kürtler kesinlikle oraya Kuzey Kürdistana sürülmelidir. Burda bizimle kardeş gibi yasamak isteyenler kalsın. Bu kürtler devlet kurmadan bitmez bu kan. Kendilerininde kuracagı yok. Eğer Türkiyenin himayesi altında kurulursa bu devlet hiç yokdan bi muhattabımız olur. Türkiyedeki ayrılıkcı Kürtlerin oraya sürülmesi şartı ile kesinlikle terör biter. Ve barzonun elindeki Kürt kartı yok olur.
 • Misafir
  26.07.2013 01:09
  Vatandas 25
  Yani yorumu yazan arkadas hakli sen savascaksin kürdistan kurcan sonra istanbul yada diyer ilarde kalcan kusura bakmasinda kimse buna müsade etmez döner dogu berline rusya nasilalmanlari sürdü ise Türklerde kürtleri birakmaz insallah bu hayal olur inanilmaz olsun korkarim böyle bir sey olursa 2 taraftanda yine garibanlar gider
 • Misafir
  25.07.2013 22:03
  27
  çekilim filan yok pkk pusada bekliyor özertlik olmayınca görürsünüz bu açılım secim oyunu sonu vahim
 • Misafir
  25.07.2013 21:31
  akil
  kürdistanı kursalar ilk önce kürtler savaş çıkarır. çünkü kürdistan kurulursa Türkler, kürtleri Türkiyede (özellikle istanbulda) barındırmaz.
 • Misafir
  25.07.2013 21:17
  işin en başında
  pkk bu süreçten daha da güçlenerek çıkacak diyen arkadaşları alkışlamak gerek gerçekten çok haklılarmış bu kadarını beklemiyordum ayrıca hükümet adım at diye slogan atarlar kendileri daha verdikleri çekilme sözünü bile tutmazlar işte gerçek yüzleri
 • Misafir
  25.07.2013 20:33
  pkk
  onlar devlet kurcaklarını sanıyorlar neyle kurucaklar suriyede kursalar rusya tamamını temizler türkiyede kursalar türkiye temizler
 • AKP
  25.07.2013 19:26
  akp
  bu ulkeyi on senede bölmeyi başardı hayaldi gerçek oldu
 • scholar
  25.07.2013 19:05
  AKP VE PKK
  PKK AKP DEN GÜNEYDOGUYU İSTEMESSE NE DERSENİZ DEYİN PKK AKP YE İSTEDİGİNİ YAPTIRIYOR YAPMASSA OLACAKLAR BELLİ HERGÜN 10 ŞEHİT PKK NIN AMACI SURİYE İRAK VE TÜRKİYE ÜCGENINDE KÜRDİSDAN CUMHURİYETİ KURMAKTIR EGER TÜRKİYE BUNA İZİN VERİRSE TAŞLAR YERİNDEN OYNAR VE İŞLER COK KARIŞACAKTIR UMARIM DEVLET PKK NIN KAZDIGI TUZAGA DÜŞMEZ