Haber365 Ana Sayfa » Gündem » PKK Dilinde 'Özeleştiri' Ne Anlama Geliyor?

PKK Dilinde 'Özeleştiri' Ne Anlama Geliyor?

PKK Dilinde 'Özeleştiri' Ne Anlama Geliyor?
24.11.2010 Çarşamba 13:37
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 995 Defa Okunmuştur
Bizzat Öcalan tarafından. Avukat notlarının sansürlenen bölümünde İmralı sakininin Baydemir'e "Söyleyin ona, ya gitsin AK Parti'ye üye olsun ya da özeleştirisini versin. Silah olmasaydı iki ay bile o koltukta oturamazdı" dediği belirtiliyor.
İŞTE SABAH YAYIN YÖNETMENİ ERDAL ŞAFAK'IN YAZISINDAN İLGİLİ BÖLÜM:

'...KCK davası sanıkları arasında yer alan Osman Baydemir'in örgüt üyeliği hakkında Öcalan'ın çıkışlarından, itiraflarından daha somut bir delil aransa da bulunamaz.
Diyarbakır'daki sıkıntı da, BDP'deki gerilim de bundan.

BDP gergin; zira bir yanda Kürt sorununa çözüm arayışlarında artık sadece siyasal araçların kullanılması zamanı geldiğini savunan "Ilımlılar" var; bir yanda da atacakları her adım için İmralı'dan işaret bekleyenler, Kandil'le istişare edenler.
Diyarbakır sıkıntıda; çünkü Baydemir bir tercihe zorlanıyor. Bizzat Öcalan tarafından. Avukat notlarının sansürlenen bölümünde İmralı sakininin Baydemir'e "Söyleyin ona, ya gitsin AK Parti'ye üye olsun ya da özeleştirisini versin. Silah olmasaydı iki ay bile o koltukta oturamazdı" dediği belirtiliyor.

Örgütle (İster PKK deyin, ister KCK) bağlarını koparmaya kalksa, can güvenliği bile tehlikeye girecek.

Özeleştiride bulunsa, yani örgüt diliyle "Biat etse", hem koltuğu ve siyasi kariyeri çıkmaz sokağa sürüklenecek, hem de örgüt üyeliğini tescillemiş, halkın değil PKK'nın belediye başkanı olduğunu kabullenmiş olacak.
Zira, PKK'nın uygulamalarına göre, "Özeleştiri vermek", örgüt mahkemelerinde yargılanmak demek. Dava Kandil'de görülüyor, "Sanık" fiziken "Mahkeme" önüne çıkamıyorsa, Türkiye'deki sorumlulardan birine "Yazılı savunma" takdim ediyor. Bu metin Dağ'a ulaştırılıp, PKK'nın arşivine konuyor.

Ondan sonra "Sanık" ömrünün sonuna kadar PKK'nın rehinesi durumuna geliyor. Ondan sonra "Sanık" ayrıca yasadışı örgüt üyeliğinden ayrıca Türkiye Cumhuriyeti adaletine hesap verme olasılığıyla karşı karşıya kalıyor.
Baydemir, bugüne kadar KCK sanığıydı. Şimdi katmerli sanık. Hem PKK'da, hem yargıda. İki ara bir derede kalmayıp da ne yapsın?'
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.