Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » 'Osmanlı'da Türklük Ayıptı'ya Cevap Geldi!

'Osmanlı'da Türklük Ayıptı'ya Cevap Geldi!

'Osmanlı'da Türklük Ayıptı'ya Cevap Geldi!
01.01.2011 Cumartesi 02:05
Bu Habere 49 Yorum Yapıldı
Bu Haber 9477 Defa Okunmuştur
"Osmanlı'da Türk olmak ayıptı" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan uyarı geldi. Orbaylı, Kılıçdaroğlu'nu 'ezbere' konuşmakla suçladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sonra ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Memur Kemal’ dedi. Kılıçdaroğlu, Siyaset Meydanı’nda “Osmanlıda Türk olmak ayıptı” iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu’nun “ezbere” ve “bilgisi olmadan” konuştuğunu belirten Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘Türk olmak ayıptı’ çıkışına tepki göstererek “Basit memur yorumları bunlar” dedi.

'BİLMEDEN EZBERE KONUŞMASA İYİ EDER
'

“Osmanlı’da Türk olmak ayıp mıydı?” sorusuna “Değildi, ama şimdi ayıp” şeklinde esprili bir cevap veren İlber Ortaylı “Cevap vermek istemem ama, yanlış yani. Osmanlı Türkmen mi, Türk mü, değil mi’ kitaplarımda var. Kılıçdaroğlu ezbere konuşmuş. Yapmasa böyle şeyler daha iyi. Hayır, basit memur yorumları bunlar. Adamın tabi tarih bilgisi, birikimi de yok. Böyle şeyler konuşmasa daha iyi eder. Yok sonuçta anlaşılıyor ki böyle şeyler konuşmasalar daha iyi ederler” diye konuştu.

'TÜRKLER YÖNETİMDE KARAR VERİCİ'

İnternet ortamında kendisine dayandırarak Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine benzer yorumlar yapılmasına da tepki gösteren Ortaylı “Osmanlı Devleti’nde Türk olmanın ayıp sayıldığı yorumu benim yazdıklarımdan çıkmaz. Bana dayandırmasınlar, kitapları iyi okusunlar. Kitaplar, Türk soyundan gelenlerin Osmanlı’da yönetim ve üst düzey bürokraside ezici çoğunlukta olduğunu ortaya koyuyor. Yöneticilerin Türk soyundan gelmesinin yanında, devletin karar verici kademesinde Türk olanların çokluğu ve dönem içinde yazılan hem diğer etnik kökenlilerin hem de diğer devletlerin Türklere övgüleri tarih kitaplarında yeralıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun tarih çıkışı: Ümmet vardı Türklük ayıptı!

• Önceki gece katıldığı televizyon programında “iki dil” konusunda da görüşlerini dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şu ifadeyi kullandı: “Hepimiz hepimizi eşit seviyoruz. Türkiye, kafatası devleti değildir. Osmanlı Devletinde Türk olmak ayıptı. O dönem ümmet toplumu vardı. 21. yüzyılda, 19 yüzyılın politikalarıyla bu ülkeyi götüremeyiz. Yurttaşlara iki nokta da eşit davranmalıyız. 1 inanç, 2 etnik” diye konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Toplam 8 Ziyaretçi, Ortalama 7.88 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  10.12.2014 02:07
  arkeososyolog
  sayın ilber ortaylı ben bir chp li değilim.kılıcdaroğlunuda hiç sevmem.fakat sizden su soruların cevabını duymak isterim.
  1) osmanlıda medrese ve yüksek eğitim merkezlerine hangi ırk kabul edilmiyordu?
  2) dadaloğlu türküsü yada daha doğrusu ağıtı hangi olaylar sonucu meydana cıkmıstır?
  3) ermeniler sürgüne giderken, onlarla birlikte sürgün hayatı yasayan millet, ırk hangisidir?
  4)osmanlı zamanında Türk kelimesi gecen atasözü, deyim v.b cümlelerden örnek verebilir misiniz?
  5)bir devletde ,herhangi bir ırka aşağılayıcı davranıslar sergileyen yönetim,sizce gercekten o ırka mensup birini yönetimde söz sahibi yapar mı? hadi yaptı diyelim, bana sadece 3 tane Türk oğlu Türk olan vezir, sadrazam v.b isim söyler misiniz?
  6) evliya celebi sizce bir yalancı mı? çünkü evliya celebinin seyahatname ve diğer hatırat defterlerinde gezdiği gördüğü yerlerde sürgün ve korkudan kacak hayatı yasayan bir milletden sözeder. bu millet hangi milletdir?

  bu sorduğum soruların cevapları eski osmanlıca el yazması evrak,belge ve alimlerin defterlerinde mevcuttur. bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.
 • Misafir
  02.01.2012 02:46
  türklük
  bu nedir arkadaş...osmanlıda türklüğe hakarette kasıt şii topluluğadır.türk derken şii ler hedef alınmıştır.o dönemde şiilere bakış budur.şii türkmen aşiretleri şii safevi devleti yakındır bu birinci etkendir.osmanlıda türklüğe hakaret aşağılama var diyen bilgisizler ya yavuz sultan selim ya sultan süleyman devrinden örnekler verebilirler.bunun sebebi de o dönemin şartlarıdır.safevi yıkılıp iranla barış olduktan sonraki dönemde bu türklük aşağalanmıştır diyenlerin hiç biri örnek dahi gösteremez işte sebep ve sonuç budur.ayrıca genel başkana yakışmamış bu sözler
 • Misafir
  01.02.2011 23:10
  osmanlıda türk olmak
  *Hırvat kökenli devşirme sadrazam Kuyucu Murat Paşa, Güney

  Doğu Anadolu'da 70000 Türkmeni öldürmüş ya da diri diri kuyulara doldurmuştur. Aman dileyen Anadolu insanına Kuyucu'nun yanıtı ''Vurun şu pis Türk'ün başını olmuştur!''  *Osmanlı sarayının devşirme yazarlarından Hafız Ahmet Çelebi'nin 1499 yılında yazdığı şiirin bir kıtası şöyledir:  SAKIN Türk'Ü İNSAN SANMA  BİR AN BİLE OLSA TürkLE OLMA  Türk ELİNE ŞEKER OLSA,O ŞEKER ZEHİR OLUR  Türk'ÜN BAŞINI KESERKEN SAKIN GAM YEME  BABAN BİLE OLSA Türk'Ü ÖLDÜR.

  *Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamı Mehmet Paşa, Rum çocuğu bir devşirmeydi. Bu nedenle kendisi Rum Mehmet Paşa olarak anılırdı. Osmanlı'nın Karaman seferindeki kıyımın ve talanın durdurulması için padişiha yalvarmaya gelen yaşlı Türklere Rum Mehmet Paşa şu yanıtı verir.''NİCE SIZLARSINIZ AKILSIZ TürkLER! VATANIMIN,IRKIMIN ÖCÜNÜ SİZLERDEN KARAMAN ÜLKESİNDE ALMAYA MUVAFFAK OLDUM''

  Osmanlı şairlerinden Baki'nin, "Muhteşem Süleyman" olarak bilinen padişaha sunduğu bir şiirinin Türkçeleştirilmiş dizeleri şöyle:  "Her taç yoksulluk ve yokluk ehline baş tacı olamaz.

  Ey hoca Türk toplumundan olanın başı kabadır.

  Türk, sultan olma yeteneğinden yoksundur."

  Yavuz Sultan Selim öz be öz Türk Iran hükümdari Sah Ismail'e yazdigi mektupta Türkler icin söyle der...  "... ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk ..."

  Osmanli'daki Türk imajindan diger örnekler..  "Tanri, Türke irfan çeşmesini yasaklamıştır" Bir Osmanlı şairi Nef  "sakın türkü insan sanma.

  bir an bile olsa türkle birlikte olma.

  türk eline şeker olsa o şeker zehir olur.

  türkün başını keserken sakın gam yeme.

  baban da olsa türkü öldür.  Hafız Hamdi çelebi, 1499  Osmanlı tarihçisi Naima da Türkleri söyle tanimlar...  Türk-bed lika (çirkin yüzlü Türk )  Etrak-ı bi idrak (anlayışsız , akılsız Türk )  Nadan Türk (kaba, cahil Türk )

 • Misafir
  02.01.2011 11:17
  MILLIYETCILIK
  Ben kilicdaroglu ve onun gibi dusunenlere sormak istiyorum: Ben bir kurt olarak turk kelimesini kullanmaktan kacinarak turklerde zatten kürttür ve eski osmanli topraklarinda yasayan herkesin kurtceyi bilmesi gerekir dersem.. turklere esitmi davranmis olurum acaba??! Önce su kurt ve kurtluk telaffuzunu kullanmayi ögrenin ondan sonra esitlikten söz edin!!!
 • Misafir
  02.01.2011 03:13
  Adam Doğru Söylüyör
  evet bizde yıllarca mürekkep yaladık,Osmanlıda Türklüğün gizlendiğini, ümmetçi bir toplum olduğunu az çok okumuş herkes bilir,siyasilerin çoğuda iyi biliyor bunu özellikle akpliler...Bu ülkücü gecinen tayfa az düşünüse ,Osmanlı onlar gibi düşünseydi koca osmanlı olurmuydu
 • Misafir
  02.01.2011 00:26
  Türk olduğum için mutluyum ya siz..?
  kim ne demiş umrumda değil ama şunu iyi biliyorum ne tayyip nede kemal bu ülkeyi yönetmeyi hak etmiyorlar çünkü türkün gücünü ve gururunu bilmiyorlar tarihi bildiğini söyleyenlere bir tek söyleyeceğim boşverin ermeni tarihçilerin yazdığı uydurma tarihi eğer ki osmanlı padişahları türkleri sevmese ve onları öldürtmüş olsaydı zaten soyumuz kurumuştu ama ortaya bi laf atıp zırvalamak lazım bunlar bu tür boş zırvadan prim yapıyorlar...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
 • Misafir
  01.01.2011 23:48
  türk
  pekala İlber Hoca "edrakı bi-idrak" ne anlama geliyor.
 • Misafir
  01.01.2011 23:18
  ortaylı
  Ortaylı Hoca,doğru tesbit yapmış basit memur kafası.Ansiklopedik bilgi ve medya şişirmesiyle liderliğin sonu fiyaskodur.Yahu bizim sosyal demokratlardan genç ve birikimli, karizma sahibi, hoşgörülü,proje üreten birileri çıkıp bu tiplere son versin artık.
 • Misafir
  01.01.2011 22:53
  herşeyi bilen adam
  bi osmanlı hakkında yorumu kalmıştı. sonunda onuda yaptı. ve cuk diye oturdu. dediği değil yaptığı gaf.
 • Misafir
  01.01.2011 18:08
  kılıçtar oglu
  geçmişini tanımıyan geleceğini bulamaz