Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Offshore Mağdurlarına Ödeme Müjdesi

Offshore Mağdurlarına Ödeme Müjdesi

Offshore Mağdurlarına Ödeme Müjdesi
10.04.2012 Salı 15:50
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1694 Defa Okunmuştur
Offshore hesabı bulunan bankaların ödemediği/ödeyemediği mevduatların sorumluluğu TMSF'ye yüklendi.
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin "Yurtbank'ın offshore bankası olan Yurt Security Off-Shore Bank'ta hesabı bulunan kişiye zararının faiziyle birlikte ödenmesine" karar vermesi sonucu ING Bank’ın offshorezede'ye yaptığı 1,2 milyon liralık ödemeyi talep ettiği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) yaptığı itiraz reddedildi.

 AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yurt Ticaret ve Kredi Bankası AŞ (Yurtbank) Bursa Şubesi müşterilerinden Mücdat Mançu tarafından, Yurtbank aracılığıyla Yurt Security Off-Shore Bank Ltd’ye (Yurt Security Off-Shore Bank) yatırdığı 204 bin 198,05 liralık tutarın iadesi talebiyle Bursa 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2000/823E. sayılı dosyasından Ali Balkaner, ING Bank AŞ (Yurtbank), Hazine Müsteşarlığı ve Fon aleyhine açılan dava sonucunda mahkemenin 2000/823E., 2007/427K. sayılı kararı ile davanın Hazine Müsteşarlığı ve TMSF açısından husumet nedeniyle, Oyakbank AŞ (ING Bank AŞ) ve Ali Balkaner yönünden zamansız açılmış olması nedeniyle reddine dair karar verilmişti.

TMSF AÇIKLAMA YAPTI

TMSF açıklamasında şöyle denildi: ”Söz konusu kararın davacı ve ING Bank AŞ tarafından temyizi sonucunda, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 2008/2352 E., 2009/13144 K. sayılı kararı ile gerek davalı Ali Balkaner’in gerekse Yurtbank AŞ’nin külli halefi olan Oyakbank AŞ’nin hukuki durumunun saptanması gerekirken, bu davalılar hakkında açılan davanın reddine karar verilmesinin doğru olmadığı, davalılar TMSF ve Hazine Müsteşarlığı yönünden temyiz itirazlarına karşı ise, dava içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından gerekçeleriyle davalılardan TMSF ve Hazine Müsteşarlığı lehine verilen ret kararının onanmasına karar vermiştir.

Davalı ING Bank AŞ vekilinin temyiz itirazlarına ise, bozma sebep ve şekline göre incelenmesine gerek görmemiştir. İş bu karara karşı karar düzeltme talep edilmiş ancak bu talebimiz reddedilmiştir.”

Söz konusu kararın, sadece Egebank Off-Shore Ltd., Yurt Security Off-Shore Bank Ltd. ve Efektifbank Off-Shore Ltd. nezdinde bulunan offshore mevduat tutarlarını kapsadığı öğrenildi
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.12.2012 15:37
  Sonuc?
  10 yili askin suredir beklemedeyiz. Odensin artik calinan paralarimiz !
 • Misafir
  17.12.2012 09:45
  mağdurlar
  yargı karar verdide ne oldu hala sonuç yok sabrımız ka
  lmadı
 • Misafir
  14.12.2012 17:04
  ofshore
  ne olacak bu halin sonu bıraktımız,güvendiğimiz bankalar paramızı gasp etti.niye tam net bi açıklama yok.