Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Öcalan da Bedelli Olabilir

Öcalan da Bedelli Olabilir

Öcalan da Bedelli Olabilir
01.12.2011 Perşembe 10:51
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2325 Defa Okunmuştur
Bedelli askerlik yasası 30 yaşından büyük herkesi kapsıyor. Yasadan terör örgütü PKK-KCK lideri Abdullah Öcalan da yararlanabilecek.
Anayasa, milletvekilliği için askerlik yapmış olma şartı taşıyor. Bedelli askerlikle bu şartı aşabilen Öcalan, ileride cezaevinden çıkarsa ‘’Memnu haklarını alıp’’ milletvekili adayı bile olabilecek. Leyla Zana da böyle vekil olmuştu.

Bedelli askerlik yasasından kaçak durumda olanların yanı sıra, herhangi bir suçtan dolayı cezaevinde bulunan ya da mahkum olanlar da yararlanabilecek. Yasa, ‘’Her ne sebeple olursa olsun bugüne kadar askerliklerini yapmayan 30 ve daha yukarı yaştakileri’’ kapsıyor.
Bu durumda yasadan halen İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan da yararlanabilecek. Anayasa ve seçim kanununda ‘’Milletvekili olabilmek için askerlik hizmetini yapmış olma’’ şartı bulunuyor. Askerlik şartını bu şekilde aşabilecek olan Öcalan, ileride bir afla cezaevinden çıkarsa ve yasalardaki ‘’Memnu hakların iadesinden’’ yararlanırsa, milletvekili adayı bile olabilecek.

Anayasa’nın 57. maddesi ‘Askerliğini yapmamış olanlar ile, bir yıl veya daha fazla hapis cezasına hüküm giyenlerin, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemeyeceğini’’ öngörüyor. Ancak yeni TCK’da ‘’Süresiz hak mahrumiyeti’’ kaldırıldı ve memnu hakların iadesi öngörüldü. Yasa dışı örgüt üyeliğinden 15 yıla mahkum olan Leyla Zana da, memnu haklarını alarak vekil seçilmişti.

‘’MİLLETVEKİLİ DE OLURLAR’’

MHP Osmaniye Milletvekili Hüseyin Türkoğlu da bu konuya dikkat çekerek, ‘’Bu yasa terör örgütü mensuplarına da askerliğini yapmış sayılmanın yolunu açıyor. PKK’lı, Hizbullahçı veya diğer terör örgütlerinden askerlik yapmadığı için vatandaşlıktan çıkarılanların ya da cezaevlerinde yatan teröristlerin bu sebeple siyaset dâhil birçok kamu görevine seçilebilmelerinin, hatta atanabilmelerinin önü açılıyor’’ dedi ve şunları söyledi:

‘’Bebek katilinin asker kaçağı olarak aldığı mahkûmiyet de bütün sonuçlarıyla ortadan kalkacak. Parayı verip tezkere alan ve hâlen dağda ve cezaevinde olup yargılaması devam eden teröristler milletvekili seçilip bu çatı altında görev yapacak. Şemdin Sakık, Osman Öcalan, Murat Karayılan, Duran Kalkan, Cemil Bayık ve diğer katil terör elebaşları bu yasadan yararlanacak. Yasa herkesi kapsama alıyor. Terör örgütünün yolu temizleniyor’’

BAKAN: ‘’VATANDAŞ İSE YARARLANIR’’

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da MHP’li Oktay Vural’ın ‘’Bu yasadan PKK’lılar da yararlanacak mı?’’ sorusu üzerine ‘’Alnında yazıyor mu PKK’lı olduğu ? Bu ülkenin vatandaşı olan, bu yasada belirtilen şartları taşıyanlar, herkes faydalanır’’ dedi. MHP’li Vural ise, ‘’Askere kurşun sıkanları da faydalandırıyorsun. Yazıklar olsun‘’ cevabını verdi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  01.12.2011 19:22
  zaten
  Zaten besliyoruz ha öyle ha böyle asmadıktan sonra bu hainleri haram olsun biz alışkınız kaddafiyi saddamı astılar ilahi adalet oldu binlerce cana kıyan bir vatan haini için kanun değişti.
 • Misafir
  01.12.2011 12:13
  ..........
  nasıl bir hayal gücünüz var tutdunuz apo yu çıkardınız sonra birde bedelli yaptınız onunlada yetinmeyip millet vekili bir sonraki aşamayı yazmayı mı unutdunuz BAŞBAKAN .....ypamayın lütfen amacınız iç karışıklık mı çıkarmak ?
 • Misafir
  01.12.2011 12:07
  ali osman
  akp sayesinde bu vatan haini bebek katili başımıza başbakan olursa şaşırmayın o zaman halk anlar ama iş işten çoktan geçmiş olur,bizde suriye gibi olur gideriz,birinci ve ikinci dünya savaşında yapamadıklarını bu şekilkde gerçekleştirecekler
 • Misafir
  01.12.2011 12:01
  vatandaş
  peki cezasını çekmiş ve c.evinden çıkmış olanlarıda hesaba kttınızmı onlara sen askerlik yapma tekrar ne halt yersen ye mi, diyecez sayın bakanın dediğği doğrudur katılıyorum
 • Misafir
  01.12.2011 11:52
  öcalan
  ....anlamadım açıktan yazılabiliyor yararlanabiliyor diye apo...... yararlanacak neden çıkartılıyor bu yasa zamanı gelincede millet vekili oolacak denilmektedir bu nasıl iş nasıl düzen anlamış değilim....
 • Misafir
  01.12.2011 11:26
  YORGUNOZAN
  Diliniz nasıl dönüyor böyle saçma fikirleri yazmaya. Şehit anneleri var, şehit aileleri var. Hayata dair aklınıza gelen her ihtimali yazmak ve paylaşmak zorundamısınız?