Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Nurişler de Uzun Tutukluluktan Tahliye İstedi

Nurişler de Uzun Tutukluluktan Tahliye İstedi

Nurişler de Uzun Tutukluluktan Tahliye İstedi
07.01.2011 Cuma 07:47
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1978 Defa Okunmuştur
Alaattin Çakıcıya savaş ilan edip, "Onu mermi manyağı yaparım" sözüyle tanınan Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin de `uzun tutukluluk başvurusu yaparak tahliye istedi.
“Karagümrük Çetesi” lideri Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin de ‘uzun tutukluluk’ başvurusu yaparak tahliye istedi.

Habertürk'ün haberine göre, İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlardan Ergün Bademci, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi ve Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebini içeren dilekçe verdi. Avukat Bademci, dilekçesinde “Suç işlemek için örgüt kurmak”, “kasten adam öldürmeye azmettirmek” suçlamasıyla müvekkillerinin 2000 yılının Mayıs ayından beri tutuklu yargılandığını belirtti. Avukat Bademci müvekkilerinin 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe giren, tutukluluk sürelerini sınırlayan Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 102. maddesi gereğince tahliyesine karar verilmesini istedi.

DAVALARI TEMYİZ BEKLİYOR

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Eylül 2010 tarihinde sanık Nuri Ergin’in “Emre Çakır’ın tasarlayarak öldürülmesini azmettirmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar vermişti. Temyiz için Yargıtay’a gönderilen dosya, 4 aydır bekliyordu.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI
Ergin kardeşler ayrıca Uşak Cezaevi’ndeki isyandan önce Nizamettin Dal’a işkence yaparak öldürdükleri olayla ilgili İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Geçen yıl aralık ayında biten davada, Nuri Ergin ömür boyu hapis cezasına, kardeşi Vedat Ergin ve 6 adamı ise 20’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ergin kardeşlerin avukatları kararın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Ergin kardeşlerin Uşak E Tipi Cezaevi’nde çıkan isyanla ilgili Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası ise devam ediyor. Mahkeme 2000 yılında 6 kişinin ölmesi, 23 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili iki kardeş için ömür boyu hapis cezası istedi.

ADAMLARI TAHLİYE OLDU

Tahliye dilekçesini verdiklerini belirten Ergin kardeşlerin avukatı Ergün Bademci, “Gerekli hesaplamaları yaptık. Özellikle Vedat Ergin’in çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Ergin kardeşler ile Uşak Cezaevi’ndeki olaylardan dolayı yargılanan Hüseyin Bayram Kandemir ile Özen Çelik ise tutuklu bulundukları İzmir F Tipi Cezaevi’nden önceki gün tahliye edildi. Kandemir ile Özen, Uşak Cezaevi’nde çıkan isyanda Ergin kardeşlerle birlikte hareket etmişlerdi.

‘MERMİ MANYAĞI YAPARIM’ SÖZÜYLE TANINDI
Organize suç çetesi liderleri olarak ortaya çıkan Nuri ve Vedat Ergin, Karagümrük Çetesi olarak tanındı. Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı’ya savaş ilan eden Nuriş, “Onu mermi manyağı yaparım” sözüyle ününe ün kattı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  07.01.2011 14:28
  türk hukuku gereken ayrımı yapar
  sadece isimleri sempatik olan bu adamlar birer katil! en vahşice yöntemlerle girdikleri cezaevinde dahi katliam yaptılar.

  uzun tutukluluk süresi yüzünden salınabilecekler bellidir. yüce türk yargısı bunun ayrımını yapar. tutuksuz yargılanmayı hak edenler salınır ama çizgi film karakteri isimli bu mafya trollerinin layık olduğu yer kodes deliğidir!
 • Misafir
  07.01.2011 11:18
  Yargıtay bi silkelensin.
  Sayın misafir bunu da akpye yıktın ya bravo sana. Bu 102. madde 2004 yılında çıktı. Defalarca ertelendi ve sonunda 31 Aralık 2010'da yüyürlüğe girdi. 6 yıldır bu maddenin doğuracağı sonuçlar ortadaydı ama yargıtay bile bile bu davaları onamadı. Amaçları; bu katiller serbest kalırsa, seçim öncesinde akp oy kaybeder. Ama ters tepti ve yargıtayın elden geçirilmesi gerektiğini cümle alem gördü.
 • Misafir
  07.01.2011 10:54
  KARAGÜMRÜK YANIYOR
  BU MEMLEKETE NURİŞ GİBİLERİ LAZIM ASLINDA, BİRAZ HİZBULLAHÇI BİRAZ SAĞCI BİRAZ SOLCU BİRAZ PKK LI BIRAKIRSAN NURİŞİMİDE İÇERDE FAZLA TUTMAYACAKSIN. SONRA BUNLARLA KİM MÜCADELE EDECEK. ZATEN DEVLETİNDE İSTEDİĞİ BU DEĞİLMİ. ÖNCE HEPSİNİ SALACAK SONRA BİR BİRİNE VURDURTACAK. TOPYEKÜN TEMİZLİK.
 • Misafir
  07.01.2011 10:01
  Bu Adamlar da çıkarsa Vay haline Milletin....
  Bu yasadan yararlanır ve çıkarlarsa vay haline bu milletin.... çok insanın anası ağlar çocuğu ağlar... Bunun vebalide Akp nin boynuna olur... Gerçi bunun gibi birçoğu dışarıya çıktı ama... Göreceğiz 3-4 yıl sonra çetelerle baş edebilecek mi bu ülke...
 • Misafir
  07.01.2011 08:05
  Allah Korusun
  bunlar insan olamaz kurtlar vadisinin ulubey rolündeki adamın sanal degil gerçek versiyonları, gözümün önünde kardeşini vurdular, 6 tane öldürdükleri kişiler hariç