Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Muhtarlıklar Kaldırılıyor İddiası

Muhtarlıklar Kaldırılıyor İddiası

Muhtarlıklar Kaldırılıyor İddiası
11.04.2012 Çarşamba 10:01
Bu Habere 7 Yorum Yapıldı
Bu Haber 659 Defa Okunmuştur
Hükümetin, köyler hariç çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlıkları kaldırmak için çalışma yürüttüğü öne sürüldü.
Hükümet, artık çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlık sistemine son verecek çalışma yürütüyor.

Yapılan çalışmaya göre, belediye sınırları içinde kalan mahallelerde muhtarlık olmayacak. Muhtarların yaptığı nüfus, seçim ve ikametgâhla ilgili işleri kaymakamlık ve belediyeler yürütecek.

Buna karşın köy muhtarları ise yerini daha güçlendirilmiş şekilde koruyacak. Köy muhtarlarının yetkilerinin arttırılması, özlük haklarının da iyiliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yasal düzenleme bu dönem çıksa bile uygulama gelecek seçimden sonra yürürlüğe girecek. Muhtarlar görev sürelerini tamamlayacaklar.

17 BİN MUHTAR ETKİLENECEK

Muhtarlık sisteminin değişmesinden 17 bin muhtar etkilenmiş olacak. Muhtar Dernekleri Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye’de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı bulunuyor. Muhtarlar belediye başkanlarıyla aynı anda ve aynı süreyle 5 yıllığına seçiliyor. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme, seçim gibi işlerine bakıyor.

Köy muhtarlarının görev kapsamı ise daha geniş. Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe ve evliliğe kadar bir dizi iş için muhtarlığın onayı gerekiyor. Muhtarlar, 1977 yılından bu yana bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor.Kaynak: Radikal
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  02.05.2012 16:47
  zaman
  muhtara verilen maaş 300 tl.ve sigortasız çalışırlar . internet telefon, su, elektrik faturası ,kağıt ,yazıcı ,yapıştırıcı vb . gibi masraflar.en tuhafı muhtarların mesai saatleri yok sürekli çalışırlar 300 tl yi fazla görürler.
 • Misafir
  13.04.2012 00:22
  Kaldırın gitsin..
  Nüfus var, belediye var bilmemne var.Artık mahalle muhtarına ne hacet? Herşeyin elektronik ortamda takip edildiği bir çağda mahalle muhtarlığı saçmalığın daniskasıdır.
 • Misafir
  11.04.2012 22:56
  ----
  MÜKEMMEL VE YERİNDE Bİ KARAR-HZİNENİN YÜKÜDE BÖYLECE BİRAZ AZALIR-MEMLEKETİŞMİZE BU ÖDENEKLE EN İYİ HASTANELER YAPILIR DİLEKLERİMLe.
 • Misafir
  11.04.2012 20:38
  BU DEVİRDE
  bu devirde muhtar mı olur ya
 • Misafir
  11.04.2012 14:22
  köy muhtarlıkları
  belediye sınırları içindeki muhtarlıklar kalksın ama köy yerindekilerinde yetkileri artırılsın özlük hakları iyileştirilsin millet vekilinin nasıl özlük hakkı ödeniyorsa muhtarlıklarında sağlık güvencesi sağlansın maaşı geçine bilir bir halde olsun çünkü devletin ulaşamadığı yere muhtarlar daha iyi ulaşmaktadır. millet vekilide muhtarlıkta bir geçim kaynağı değil hizmet işidir.
 • Misafir
  11.04.2012 13:22
  tam isabet oldu
  salla kafayı al maaşı bitti sayın muhtarlar inşallah hayırlı olur.
 • Misafir
  11.04.2012 12:05
  Yerinde bir karar
  Bu haber senelerdir hep düşündüğüm bir karar. Şehirlerde muhtarlıklara hiç gerek kalmadı. On Line sistemler ile her türlü bilgi ve belgeye ulaşılmaktadır. Muhtarın onay vermesine ihtiyaç yok. Muhtarların bazıları kendi mahallesinin sorunlarını bile çözemiyor.