Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Motorlu Testere Çılgınlığı!

Motorlu Testere Çılgınlığı!

Motorlu Testere Çılgınlığı!
03.03.2012 Cumartesi 11:08
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3410 Defa Okunmuştur
Türkiye'de son dönemde artan Çin malı ürünlere bir yenisi daha eklendi. Yıllık 500 bin adet satış rakamına ulaşan motorlu testere, artık ara sokaklarda bile satılır oldu.
Yıllık 500 bin adetlik satışla Türkiye Avrupa'nın 2. büyük motorlu testere pazarı. 100 bin markalı ürüne karşılık 400 bin adet taklit, kalitesiz ve ithalatı aslında mümkün olmayan Çin ürünleri pazarı dolduruyor. Yılda 80 milyon TL'ye ulaşan 'çakma' pazar vergi kaybı ve güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor

Trafik sıkışınca ortaya çıkan su, telefon şarj cihazı, muz, kağıt helva, dondurma, çiçek, simit, hatta ok-yay satıcıları bile artık kimsenin yadırgamadığı görüntülerden. Peki sırtına koca motorlu testereyi alıp satanlar... Trafikte, ara sokaklarda hatta en lüks semtlerde bile seyyar motorlu testere satıcılarını sıklıkla görmek mümkün? Otomotiv editörüyüm ama sonuçta motorlu her şeye de meraklıyım. Satıcıya, 'trafikte beklerken motorlu testere satın alan var mı diye sormadan edemiyorum. Günde 3-4 adet sattığını, çiftliğinde, villasının bahçesinde kullanmak, köydeki yakınına göndermek için alanların olduğunu söylüyor. İlgilendim ya hemen motorun ipini çekip çalıştırıyor. Yanı başımda gümbür gümbür çalışan bir motorlu testere. O kadar ilgilenince fiyatını sormadan olmaz. 400 TL'den kapıyı açıyor. Trafik adım adım ilerlerken testere hep yanı başımda. Bildik pazarlık, kaç lira verirsinin ardından, sadece uzaklaşsın diye yarı fiyatını söyleyince, testereyi aracın arka koltuğunda buluyorum. Ne yapacağımı bilmediğim bir motorlu testerem oluyor. Böylesine gereksiz bir şeye para verdiğim için, eşim tarafından üzerimde denenme olasılığı yüksek motorlu testere, günlerce bagajda saklanıp, bir arkadaşa veriliyor. Sonuçta, benim üzerinde bildik bir markanın logosu bulunan motorlu testere, 2-3 kullanımdan sonra çöpe gidiyor. Ardından da araştırmaya başlayınca altından koca bir rant çıkıyor.

AVRUPA'NIN İKİNCİ PAZARI

Ülkemiz yıllık yaklaşık 500 bin adetle Almanya'nın ardından Avrupa'nın en büyük 2. motorlu testere pazarı. Pazarda markalı ürünler 100 bin, Çin malı, kalitesiz, çakma ürünler 400 bin adet satılıyor. Markalı ürünlerin fiyatı 800-900 TL arasında değişirken, kalitesiz Çin ürünleri ortalama 150-250 TL'ye satılıyor.

GÜVENLİK BÜYÜK TEHLİKE

Motorlu testerelerin yönetmelikler gereği sıkı güvenlik kriterlerini karşılamaları gerekiyor. Çok özel üretimler olan yüksek devirli motorlarının pistonlarında dayanıklı alaşımlar kullanılması zorunlu. Taklit, kalitesiz Çin ürünlerindeyse motorundan zincirine, palasından marş ipine kadar hiçbir standarta uymayan, en kalitesiz ve ucuz ürünler kullanılıyor. Bu tür motorlar birkaç kullanımda devre dışı kalıp, çoğunlukla da tamir edilemiyor. Zincir kopması, motor patlaması yüzünden çok sayıda yaralanma yaşandığı da biliniyor. Ayrıca kullanılan benzinli motorların ithal edilebilmesi için egzoz emisyon standartlarını da karşılaması gerekiyor. Profesyonel ürünlerde alıcılar bilinçli olduğundan bu alanda sahte veya taklit ürün neredeyse bulunmuyor.

ORİJİNALİ 800, ÇAKMASI 200 TL

Yıllık satışları 400 bin adedi bulan Çin malı kalitesiz ve taklit ürünler, ortalama 200 TL fiyatla, trafikte, araçların bagajında köylerde, kasabalarda pazarlanıyor. En düşük satış fiyatı üzerinden hesaplandığında bile, ortaya 80 milyon TL'lik büyük bir rant çıkıyor. Sanayi Bakanlığı'nın Makine Emniyet Yönetmeliği'ne göre, riskli ürünler grubuna giren testereler yönetmelik şartlarını karşılayamıyor ve aslında ithali mümkün değil.

İTHALATI MÜMKÜN DEĞİL


TSE ve Makine Emniyet Yönetmeliği'ne göre yurda sokulması mümkün olmayan Çin malı kalitesiz motorlu testereler, belirlenen şartları karşılamaktan uzak oldukları için aslında ithal edilmeleri yasak. Ancak kurumlar arası iletişimsizlik ve ortadaki rantın büyüklüğü yüzünden bir şekilde pazara girmeyi başarıyorlar. Ayrıca kulalnılan motorların da belirli egzoz emisyon şartlarına uyması gerekiyor. Ancak burada da önemli bir denetimsizlik yaşanıyor. Ürünler çoğunlukla Ambarlı Gümrüğü'nden giriş yapıp, yurdun en ucra köşelerine kadar ulaşıp, pazarlanıyor.

10 $ FATURA BEDELİYLE GİRİYOR

Çinden yapılan ithalatta motorların birim fatura fiyatı 10-14 dolar arasında değişiyor. KDV ve Gümrük Vergisi bu düşük oran üzerinden ödeniyor. Yetkili satıcısı, bakım-onarım servisleri bulunmayan bu testerelerin satışında herhangi bir fiş-fatura da verilmiyor. Yani yaklaşık en az 80 milyon liralık bir tutara ulaşan satıştan maliye, ilk girişte ödenen dışında bir vergi tahsil edemiyor. Tanınan ve kaliteli markalara tasarımları benzetilen kalitesiz Çin malı motorlu testereler iç pazarda satılırken üzerlerine sahte logolar yapıştırılıyor (solda) ve tüketiciler kandırılıyor.


Kaynak: Akşam
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.01.2015 21:33
  almazki
  kalitelisi 1000TL den başlıyor, çin malı 300 TL. bozulunca orijinal parça 250 çin malının parçası 50 TL. ikisininde garantisi 2 yıl. vatandaş ürünün başında elli kere hesap ediyor sonuç ortada çinli galip geliyor.
  versin kalitelisini 600 TL ye düşünürmü hiç?
 • Misafir
  05.03.2012 16:09
  denetim
  Resmi binalarda-kamu alanlarında sigara içilmesini denetleyebildiği kadar, bu kayıt dışı satışlar denetlenebilse...
 • oktay27
  05.03.2012 09:44
  bir önerim var bu seyyar satıcıları
  kaliteli ürün pazarlamasına yönlendirin kesinlikle kaliteli ürünlerde satışlar artacaktır bu arada pazarlanan ürünler hedef kitlelere göre belirlenmelidir bu seyyar satıcılar değil türkiyede dünya çapında pazarlama yapabilirler desteklenmeli kayıt altına alınmalı böylece kaliteli ürün ve kayıt içi pazar oluşturulabilir
 • Misafir
  03.03.2012 12:38
  Sakın Almayın
  Bu malları sakın almayın canınızı ve paranızı seviyorsanız, 2 çalıştırmadan sonra sonucu göreceksiniz.
 • Misafir
  03.03.2012 11:40
  çok doğru
  aynen katılıyorum çok doğru bir tesbit ve benim de başıma geldi..en iyisi satıcılarla hiç diyalok kurmamak yoksa denildiği gibi ne fiyat verseniz sizde kalıyor hemen bırakıyorlar ben 100 tl ye almıştım...