Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Metastaz Hastalığı!

Metastaz Hastalığı!

Metastaz Hastalığı!
14.01.2011 Cuma 16:23
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1251 Defa Okunmuştur
Kanserde metastaz ve tümör nedir? Tedavisi nasıl yapılır? İşte merak ettiklerinizin cevabı..
Metastaz Nedir?

Kanser hastalığında oluşan tümörler yalnızca bulundukları doku ve organa zarar vermekle kalmazlar, yakınlarındaki organ ve dokulara da yayılabilir ve zarar verebilirler. Ayrıca kanserli hücreler bulundukları bölgelerden kan ya da lenf damarları yoluyla bedenin başka bölgelerine taşınabilir, orada yerleşebilir. İşte kanserli hücrelerin bulundukları doku dışında doğrudan ya da kan-lenf damarlarıyla başka bölgelere sıçramalarına “metastaz” (yayılma) denir.

Kanser başladığı doku ya da organdan bedenin bir başka bölümüne bu şekilde sıçradığında, burada da aynı tipte anormal hücreler gelişir ve ilk tümörle aynı adı taşımaya devam eder: Örneğin eğer akciğer kanseri beyine yayılım gösterdiyse buradaki hücreler esasta akciğer kanseri hücreleridir; beyinde oluşan tümör “beyin kanseri” değil “metastatik (ya da ikincil) akciğer kanseri” olarak adlandırılır.

Metastatik kanserler, gerçek kanser vakalarından sonra sıkça görülür. Tümör alındıktan sonra, ameliyatta gözden kaçan tek bir hücre düşük ihtimalle de olsa metastaz başlatabilir. Genellikle, adrenal bezlerde, karaciğerde, beyin ve kemiklerde metastatik tümörler sıkça görülür. Metastatik tümör, genellikle gerçek tümöre bağlı olarak belli bir organ/organ grubunda ortaya çıkar. Örneğin, prostat kanseri genellikle kemiklere metastaz yaparken; gırtlak kanseri kadınlarda yumurtalık kanserine dönüşebilir.

Metastatik kanserin tedavisi:

Metastatik kanser tedavisi, normal kanser tedavilerinde çok farklı değildir. Tedavi için, kemoterapi, radyo cerrahi, radyasyon terapisi, hormon terapisi, cerrahi, lazer-immunoterapi kullanılır. Uygulanacak teknik, metastatik kanserin büyüklüğüne, birincil tümöre, metastazın yerine, hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre seçilir. Bu teknikler %100 tedavi sağlamaktan ziyade, var olan kanserin gelişmesini/yayılmasını önler.


Kaynak: birkadinfenomeni.com
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.