Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Mesut Yılmaz'dan Şok Çiller İddiası

Mesut Yılmaz'dan Şok Çiller İddiası

Mesut Yılmaz'dan Şok Çiller İddiası
23.12.2011 Cuma 12:40
Bu Habere 15 Yorum Yapıldı
Bu Haber 13816 Defa Okunmuştur
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, yine eski Başbakanlardan Tansu Çiller'le ilgili önemli bir iddiada bulundu ve Çiller'in gizli ödenek bilgilerini sakladığını öne sürdü.
Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Birgün gazetesinden Enver Aysever'e konuştu...

İşte Aysever'in yazısı.

Faili meçhul cinayetlerin bir siyasal yöntem olarak kullanıldığı dönemleri tartışıyoruz. Bana sorarsanız, bu uzun yıllara yayılmış ve neredeyse geleneği oluşmuş bir yöntem. Osmanlı'dan gelen kötü bir alışkanlık... Hatta meşru, neredeyse siyasetin doğasında kabul edilen bir yol. Engelleri yok ederek ilerlemek ve ayakta kalmak!

Sessiz eski başbakan Çiller "Devlet için kurşun sıkan da bir, yiyen de!" diye buyurduğunda kimse şaşmadı duruma. Hatta bir siyasi yöntemi/huyu, bunca iyi özetlediği için teşekkür bile etmek gerekir hanımefendiye. Bir işi uygulayan, tanık plandan daha iyi tarifeden bulunur mu?

Ortalık toz duman, konuştuğumuz yıllar aslında daha dün! Lâkin Çiller bir 'Issız Kadın' halinde. Derin bir suskunluk, handiyse gizlenme içinde. Sıkça işittik 'Bir konuşursam, yer yerinden oynar' diye kimilerinden. Belki o halde!

YILMAZ'IN SÜRECE DAİR SATIR BAŞLARI

Mesut Yılmaz o dönemin siyasi aktörlerinden ve eski başbakan. Aradım kendisini. Bu sürece dair ne düşündüğünü sordum. ÇiUer'le bir tür kan davası biçiminde süren ilişkileri olduğunu biliyoruz. Şimdi madem eski dosyalar açılıyor... Bakın neler dedi:

"Susurluk raporu yeterli değildir. Yargı gereğini yapmadı. Ciddi soruşturma olmalıydı. Bana intikal etmeyen bilgiler olduğunu düşünüyorum. Bu rapor bir ipucudur. Mucizevi değildir. Savcılığa yolladım.

"Devlet sırrı dışındaki tüm bilgiler raporda var. Devlet sırrı olanlar Azerbaycan'da darbe girişimi, Yunanistan'a orman misillemesi gibi konular. Faili meçhuller için engel yok.

"Elkatmış ve Çarkın doğru söylemiyor. Kişisel hesaplaşma için konuşuyor Ayhan Çarkın.

"Eymür'ün ifadesi 15 yıl geç alındı. Sürecin açığa çıkması için ümidimi kaybettim. Tüm yapılanlar göstermelik.

"Topal cinayetini cumhurbaşkanına ilettim. Cumhurbaşkanı iki mektup yazdı Erbakan'a. Fakat gereğini yapmadı Erbakan.

"Devlet idaresinde dokunulmazlık olmaz. Sorumsuzluk olmaz.

"12 Eylül'den sonra yurtdışında eylem yapanlar çağrıldı. Bu kişiler suçluydu. Onlara görev verildi.

"MİT'te Kutlu Savaş tehdit edildi. Ülke menfaati için değil, suçların üstü örtülsün diye.

ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİN ÖRTÜSÜ KALKMADI

Öteden beri en çok merak edilen mesele devletin kimi gizli/pis işlerini görmek için örtülü ödenek adı altında bir bütçeyi ne için, nasıl ve kimlere kullandığıdır. Bunu da sordum Yılmaz'a.

Yanıt çarpıcı;

"Tüm başbakanlar görev süreleri bittiğinde bu fondaki paranın nasıl ve nerede kullanıldığını yeni gelen başbakana iletir. Ben de bu bilgiyi aktardım, benden öncekiler de bana aktardılar. Erbakan, Ecevit ve Demirel'de böyle oldu. Bir tek Tansu Hanım, dönemine yönelik bilgiyi paylaşmadı. Bu konunun üstüne giderseniz koalisyonu bitiririm, dedi. Ben de bitsin, dedim. Bu son oldu."

Anlaşılan o ki, devlet sorunları çözmek için pis işlere bulaşmış, kimse görmemiş, duymamış ve şimdi de konuşmuyor. İki Mehmet arasında süren bir hesaplaşmayı izliyoruz. Güç dengeleri değişiyor. Bilek güreşi sürüyor.

Dönemin önemli isimleri Çevik Bir, Erol Özkasnak konuşmadıkça, iki Çiller (Tansu ve Özer) örtülü ödeneği ve icraatları açığa çıkarmadıkça bu kötü ortaoyunu sürecek.

Kaynak: Birgün
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  24.12.2011 07:06
  boru boru
  mavi akım projesi ile türkiyeye soktuğun borularla gelen doğal gaz(ık) neremizden çıktı. dünya paraya aldığımız gaza karşılık türkmenistan bize 1/10 fiyata önerdiği gazı neden reddettin.
 • Misafir
  24.12.2011 06:36
  senide biliyoruz
  sen daha dün mavi akım gibi bir anlaşma yaparak almadıgımız doğalgazın parasını ödetmedinmi bize hemde kiminle yaptın o anlaşmayı sevgili kardesinle ne işi var kardeşinin senin yanında devlete ait bir anlaşmada... hiçbirinizin yatacak yeri yok.
 • Misafir
  24.12.2011 01:44
  sus
  derin devletin adamı diyorlar mesut yılmaz için.Hem git iki paralık heriflerden yumruğu ye bilmem nerelerde...sen önce o yumruğu kim yada kimler neden attı sana önce onu söyle. sen pijamayla karşılanacak kadar hafif birisisin.seni oraya getiren aydın doğana selam duruyordun unuttun mu?
 • Misafir
  24.12.2011 00:04
  biz çök çabuk unutan insanlariz
  o donemde ortulu odenekten kullanılan beşyüz mılyon lırayı devralan başbakan televızyonlardan soruyordu nere harcandı dıye kımse o zamanın başbakanına hıç bir basın ve hıç bır aydın sesını çıkarmadı tarih tekerruh eder ve ancaka şımdı sorulacakmı yoksa boylemı kalacak
 • Misafir
  23.12.2011 20:36
  jeton yenimi düştü
  şimdimi aklına geldi mesut bey...kaç yıldır niye açıklamadın.senin zamanındada çillerin zamanındada berbattı.
 • Misafir
  23.12.2011 20:06
  ÇİLLER GADAR OL DA
  ÇİLLER....çok arzulanan bir lider aslında...Erkek gibi delikanlı kadındı hiç olmazsa...
 • Misafir
  23.12.2011 18:35
  YÜRÜ GİT İŞİNE
  SEN VE SENİN GİBİLERİ TÜRKİYEYİ NE HALE SOKMUŞTUNUZ UTANMADAN HALA BİRDE KONUŞU ONUZ...VEKİLDE Mİ OLDUN ŞİMDİ BİLMİOM AMA...
 • Misafir
  23.12.2011 18:06
  SALİM
  SAYIN MESUT YILMAZIN ÜNÜNÜ TIKAYANLAR YİNE BURAYA AYNI ZİHNİYETLE YORUM YAPMIŞLAR UTANMADAN SAYIN BAŞKANA GÖREV YAPTIRMADINIZKİ
 • Misafir
  23.12.2011 18:02
  kimin sırrını kimden saklıyorsun
  devlet sırrı diyor konuşmuyor fakat ondan sonra kurulan hükümete neyi nereye verdiğini açıklamıyor peki o dönem tansu hanım devlettide ondan sonraki kimdi devlet sırrını devletten gizliyor demekki bu sırların içinde kirli işler var ki konuşmuyor yada konuşamıyor ...
 • Misafir
  23.12.2011 17:05
  0
  ...........merakla bekliyorum sizi izlemeye devam edeceğim