Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Melih Gökçek Çılgın Projesini Açıkladı

Melih Gökçek Çılgın Projesini Açıkladı

Melih Gökçek Çılgın Projesini Açıkladı
28.03.2012 Çarşamba 21:23
Bu Habere 8 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5956 Defa Okunmuştur
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, kanal projeli, film stüdyolu, Cat Eye'lı büyük dönüşüm planını açıkladı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankara’daki büyük dönüşüm planını açıkladı.
Plana göre Ulus’taki Anafartalar ve Yüzyıl çarşıları ile Gümrük Tekel Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Ulus İş Hanı yıkılacak; bölge, eski Ankara evleri ile donatılacak. Eymir ve Mogan gölleri ise birleştirilerek 42 km’lik kanal vadi yaratılacak.

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği gayrimenkul sektörünün aktörlerini bir araya getiren 'ArkiPARC’12'nin açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara için planladıkları büyük dönüşüm planını anlattı.

Plan doğrultusunda Ulus Meydanı farklı bir çehreye kavuşacak, ilk film stüdyosunun olduğu üniversite inşa edilecek, Eymir ve Mogan gölleri birleştirilerek 42 km’lik kanal vadi yaratılacak, 5 ayrı bölgede teleferik hizmeti verilecek ve Londra’nın Golden Eye’ı Ankara’ya Cat Eye adı ile gelecek.

3 YILDA 300 BİN İSTİHDAM

Ankara’daki gerçekleşecek büyük dönüşümü beş maddelik hedefler listesi ile açıklayan Gökçek, Ankara’yı kongre, üniversite ve turizm kenti, sanayide 2. ve tıbbın merkezi yapmak istediklerini şu sözlerle anlattı:

"Hedeflerimiz doğrultusunda Ankara’yı kongre şehri yapmak için yeni kongre merkezleri inşa ediyoruz. Üniversite şehri olabilmek için 14 olan üniversite sayımızı 19’a çıkaracağız. İlk film stüdyosunun olduğu üniversiteyi kuracağız. Böylece, Türkiye’ye en mükemmel film stüdyosunu kazandıracağız. 1. 850.000 m2’lik stüdyoyu daha sonra 3 milyon m2’ye çıkaracağız. Havalanının yanında olacak proje için 2-3 ay sonra ihaleye çıkacağız.

Sanayide zaten İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. Sanayi bölgelerine karşılıksız yatırım yapıyoruz, son 3 yıldaki ciddi ataklarla 300 bin istihdam sağladık. 8 organize sanayi bölgesine ise ayda 3 milyon TL yatırım yaptık, 3 sene içinde toplam 72 milyon TL yatırım sözü verdik. Onlar da 30 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca, uzay sanayi ve harp sanayi ile Ankara’ya 6 milyar dolar gelmesini bekliyoruz.

15 HASTANE VE TERMAL YATIRIM HAMLESİ

Tıbbın merkezi olabilmek içinse Etlik ve Bilkent’te 2 dev ihaleye çıkacağız. 15 hastane ve 7 bin yatak kapasitesine ulaşacağız. Aynı zamanda termal su kaynaklarımızı değerlendirmek için termal yatırım hamlesi yapacağız. Daha çok turist çekmek içinse tarihi kent merkezini dönüştürecek, iş merkezlerini destekleyecek, rekreasyon ve eğlence alanlarını artıracağız. Eğlence için Temapark ve Hayvanat Bahçesi’ni içine alan bir proje başlattık. 300 milyon euro’luk yatırımla 2 sene içinde tamamlayacağız."

42 KM'LİK KANAL VADİ

Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili Kuzey Ankara Girişi, MIA Gelişim Projesi, Yeni Mamak, Hacıbayram, Güney Park alanlarından örnekler veren Gökçek, Ulus Meydanı’nındaki dönüşümün boyutlarını da açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ulus’ta Anafartalar Çarşısı, Yüzyıl Çarşısı, Gümrük Tekel Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Ulus İş Hanı yıkılacak. Çıkrıkçılar'da çalışmamız sürüyor. Bölge, eski Ankara evleri ile donatılacak. Kale içindeki restorasyon bu yıl içinde bitecek. Trafik alttan geçirilecek. Ulus, Hacıbayram ve Anafartalar Ankara’ya kazandırılacak” dedi.

Gökçek; Güney Park projesi kapsamında ise Eymir ve Mogan göllerinin birleştirilerek 42 km’lik bir kanal vadi yaratılacağını, bu kapsamda bölgedeki 600 gecekondunun yıkılarak 6 bin konut inşa edileceğini, ihalenin ise Sinpaş’a verildiğini söyledi.

4 KONUDA DÜNYA STANDARTLARININ ÜSTÜNDE

18 yıldır belediye başkanı olarak görev yapan ve bir dönem daha görevini sürdürme isteğinde olduğunu açıklayan Gökçek; Ankara’nın sosyal kültürel projeler, rekreasyon alanları, kentsel dönüşüm uygulamaları ve trafik açısından dünya standartlarının üstünde olduğunu ise şu sözlerle özetledi:

“Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve hanımlar için 164 sosyal kültürel proje gerçekleştirdik. 8 dev rekreasyon alanı yaptık, 9.’sunu inşa ediyoruz. Bu kadar geniş kapsamlı kentsel dönüşüm uygulayan çok az kent var. 4 milyon nüfusu olan kentler arasında trafiği en rahat olan ise Ankara.”

2 senede 5 ayrı bölgede teleferik hizmeti vereceklerini ve Londra’nın büyük dönme dolabı Golden Eye’ını Ankara’ya Cat Eye adı ile kuracaklarını da belirten Gökçek, tüm projeler için mimarlardan Ankara için hazırlayacakları orijinal projeleri açık olarak sunmalarını istedi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.03.2012 10:17
  Metroya benzemesin
  Metroyu bitirme sözünün üzerinden 6-7 yıl geçti.Bakanlığa havale etti.Buda onlara benzer.KIzılırmak suyu için döşenen hatta da su boruları sudan dolayı çürüdü ama hiç söz etmiyor.En iyi yaptığı şey mahalle mahalle dolaşıp çocuklara oyuncak dağıtmak.
 • Misafir
  29.03.2012 08:17
  şov
  mamaktaki gecekondular daha duruyo 4 yıl oldu daha civi çakılmadı mahrumiyet bölgesi gibi duruyo yapacaksan onu yap garibanı sevindir
 • Misafir
  29.03.2012 01:22
  At Abi At
  At başkan at, ankaralılar da yedi zaten 20 yıldır o koltuktasın Murat Karayalçın zamanında yapılan metrodan başka her yere bol bol üst geçit alt geçit yaptın. Garibanların gecekondularını yıkıp yerlerine uzay üssü gibi evler yaptırdın, seçim sözleşmende bu yoktu ama sıhhıyeden ulusdan havaalanı yoluna kadar alt geçit taahhüdün vardı oda güme gitti. Ankara Çubuk Barajını DSİ den devraldın çivi bile çakmadığın gibi tüm sosyal tesisler talan edildi, hurdasına kadar söküldü, Bakımsızlıktan ağaçlar bile çürüdü, su desen leş gibi kokuyor, vadi projesi yapacakmış. Yapar elbette.
 • Misafir
  29.03.2012 00:15
  ...
  proje bol tabi de, senin ömrün buna vefa etmez gükçek efendi. şurda topu topu kalmış 1 yılın. bir sonraki dönemde seni aday gösterecek parti bulabilir misin, aday gösterilsen millet seni seçecek mi göreceğiz.

  tabii, sünnetini yaptığı çocukların ağzından afişlere yazdırdığı "melih amca düğünümüzü de yapacak inşallah" sloganlarına bakılırsa kendisi hem dünyaya, hem koltuğunua kazık çakmayı düşünüyor da işte o hesaplar hep öyle tutmaz. yaşayalım görelim...
 • Misafir
  28.03.2012 23:49
  Sanki Cebınden yapacak İ.gökçek bey
  Bay gökcek sankı cebınden yapacakmıs gıbı konusuyor kım bılır kımlerı zengın edecek cebını ne kadar dolduracak tabı bızım halkda o basbanım calısıyor o sole yazık yazık
 • Misafir
  28.03.2012 23:49
  50. yıl kentsel dönüşüm
  Ankaranın göbeği çankayanın yanı başındaki türközü incesu bağlar mahallesinede bir el atsa oralarda sanırım fazla rant yok onun için hala 50.yıl kentsel dönüşüm projesini bekletiyor insanlar gecekondularını ne yıkabiliyor ne mütahide verebiliyor oralarda bir gezmesini ve rezaleti görmesini isterim
 • Misafir
  28.03.2012 23:29
  ???
  Melih Gökçek Dikmen Vadisini unuttu sanırım Dikmen Vadisinin sonu ne olacak bir an önce buraları hallet burda mağdur olan insanlar var ondan sonra diğer projelerini başlat yoksa buralarıda mı devlete ödetmeyi düşünüyorsunuz hani biz başkentiz ya devlet nede olsa yapar diye düşünüyorsunuz ya ilk önce siz yapın bırakın devletin yapmasını başlattığınız işi bitirin bizleri evlerinden çıkaran devletimiz değil sizsiniz
 • Misafir
  28.03.2012 23:01
  Helal
  Adam çalışıyor. Birde şu chpliler projeleri dava açıp engellemese