Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Mekke'nin Çehresini Değiştirecek Yatırım

Mekke'nin Çehresini Değiştirecek Yatırım

Mekke'nin Çehresini Değiştirecek Yatırım
28.08.2012 Salı 10:14
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1099 Defa Okunmuştur
Suudi Arabistan'ın Mekke şehri 2040 yılından itibaren aynı anda 4 milyon hacıyı ağırlayacak şekilde yeniden inşa edilecek. Bu yatırım için Suudi hükümeti tam 27 milyar dolar ayırdı.
Suudi Arabistan'ın Mekke şehrine uzun vadeli kalkınma planı çerçevesinde 27 milyar dolarlık yatırım yapılacağı ve 2040 yılı itibariyle bir defada 4 milyona yakın ziyaretçi kapasitesine sahip olacağı baçıklandı.

Suudi medyasında çıkan haberlere göre iki yıl önce başlanan proje ile Mescid-i Haram ve diğer kutsal mekanların kapasitesi 2.5 milyondan 2.8 milyona çıkarıldı. Proje ile Kabe ve çevresinin yanısıra çadırların kurulduğu Arafat dağına giden yolların da genişletilmesi öngörülüyor.

Üç yıl önce operasyona başlayan ilk yolcu trenine ek olarak daha fazla yolcu dolmuş ve otobüsleri de misafirlerin hizmetine sunulacak.

Suudi yetkililer, ana plan (master plan) çerçevesinde tüm kutsal mekanların 2040'a kadar genişletileceğini ve Mekke'nin bir defada 4 milyon kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye ulaşacağını söyledi. Dünyanın dört bir yanından gelen hacı adayları için yeni yol ve binaların inşa edilmesi de hedefleniyor.

Genişleme planına 2010'un sonunda hizmete giren dünyanın en yüksek saat kulesi de dahil edildi. Kabe'ye bakan saat kulesinin yüksekliği 601 metreye ulaşıyor ve Dubai'deki 828 metrelik Burç Halife kulesinin ardından dünyada ikinci geliyor. Saat kulesi 2 milyon LED ışık ile aydınlatılıyor.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.