Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Markaların Anadolu Açılımı

Markaların Anadolu Açılımı

Markaların Anadolu Açılımı
14.07.2011 Perşembe 11:48
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1169 Defa Okunmuştur
Türkiyede en hızlı büyüyen sektörlerin başında perakende geliyor. Sektörün yıllık hacmi 200 milyar dolara ulaşmış durumda. Tahminlere göre bu rakam 2014 yılında 250 milyar doları bulacak.

Sektörün bu hızlı büyümesinde en önemli etkenlerden biri de alışveriş merkezi (AVM) sayısındaki artış. Mayıs 2011 itibariyle 50 ilde toplam 254 AVM var. Bunların yaklaşık 100ü İstanbulda. Ancak ticari potansiyelleriyle mütevazı sayılabilecek şehirlerde de art arda AVMler açılıyor. Bu yatırımların hayata geçmesiyle birlikte marka sahibi yerli ve yabancı firmaların Anadolu şehirlerine ilgileri her geçen gün artıyor.

Perakende sektörünü sürükleyen firmaların başında kuşkusuz hazır giyim ve ayakkabıcılar geliyor. Türkiyede hazır giyim ve ayakkabı sektöründe mağaza zinciri sahibi 100 civarında firma faaliyet gösteriyor.

Potansyeli yüksek iller

Hazır giyim firmaları ve ayakkabıcıların çoğu İstanbuldaki mağaza yatırımlarını kendileri yapıyor. Anadoludaki yayılmalarını ise franchising ya da bayilik vererek, yerel yatırımcılar aracılığıyla hayata geçiriyorlar. Şu sıralar bu açıdan en cazip iller Kayseri, Eskişehir, Mersin, Gaziantep, Denizli, Samsun, Van, Konya, Şanlıurfa ve Adıyaman şeklinde sıralanıyor.

Ekonomileri her geçen gün gelişen bu iller, perakende sektörü açısından ciddi potansiyel taşıyor. Örneğin, tekstil ve konfeksiyon yatırımlarının yoğunlaştığı Adıyaman, son dönemde mermer sanayisiyle de ön plana çıkmış durumda. Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, günde ortalama 100 kamyon mermerin çevre ülkelere ihraç edildiğini belirtiyor. İmalat sanayisinin büyüdüğü ilde, 1. Organize Sanayi Bölgesinde yeni bir yatırım için yer kalmamış. Mustafa Uslu, ikinci organize sanayi bölgesini açmak için girişimlere başladıklarını söylüyor.

Perakende sektörü açısındansa Adıyaman tam anlamıyla bakir durumda. Henüz tek bir AVM bile yok. Uslu, Adıyamanın marka sahibi firmalar için potansiyel bir pazar olduğunu vurguluyor:

"Perakende mağazalara ilimizde ihtiyaç var. Bu tür yatırımlar için önemli bir cazibe merkezi. Yatırımcıların bu potansiyeli bir an önce değerlendirmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum."

Perakende sektörünün hızla büyüdüğü illerden Kayseride ise art arda AVMler açılıyor. Kayseripark, İpeksaray, Almer ve Meysu Outlet şu anda faaliyette. Birkaç ay içinde Forum Kayserinin de açılması bekleniyor.

Yeni AVMler geliyor


Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kilci, belli bir metrekarenin altındaki AVMler hariç ilde şu anda 8 AVMnin daha proje aşamasında olduğunu söylüyor. Ardından bu yeni yatırımlarla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Almer, eski terminalin yerinde üçüncü alışveriş merkezinin inşaatına başladı. Gıda toptancıları da bir AVM projesine başlamak üzere. Kayseri, 1 milyon 200 bin nüfusuyla önemli bir pazar. Aynı zamanda Orta Anadolunun ticaret merkezi konumunda. Çevre illerden Kayseriye alışverişe geliyorlar. Talep olduğu için bu kadar çok AVM yapılıyor."

Türkiyenin önde gelen sanayi kentleri arasında yer alan Kahramanmaraş da perakende sektörü açısından önemli bir potansiyel taşıyor. Halen ilin tek AVMsi Arsan Holdinge ait Arnelia. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, ikinci bir AVM için belediyenin arsa tahsis ettiğini, bu projenin devreye girmesiyle birlikte ilde perakende sektöründe büyük bir sıçrama olacağını düşünüyor. Çünkü Karaküçüke göre ilde perakende sektöründe ciddi açık var:

"Kahramanmaraş, illere göre enerji tüketiminde dokuzuncu sırada. Cari satışlar açısından da ilk 20 il arasında. Merkez nüfusumuz 400 bin. Bunların önemli bir kısmı gelir seviyesi olarak orta ve üst grupta yer alıyor. Yerli ve yabancı markalar için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum."

Bir başka sanayi şehri Manisada ise henüz AVM yok. Ancak Türkiyede AVM yatırımları gerçekleştiren İsviçreli Redevco, bu ilde Magnesia ismiyle bir projeye başlamak üzere. Marka sahibi firmaların franchising vermeyi planladıkları iller sıralamasında yer alan Manisada bu projenin devreye girmesiyle birlikte perakende sektöründe yatırımların hızlanacağını söylemek mümkün.

Bu arada, yerli ve yabancı firmaların İstanbul dışında franchising sistemiyle büyümeyi tercih etmeleri, Anadolunun çeşitli şehirlerinde perakende devleri oluşturmuş durumda. Birçok markanın mağazasını açan bu şirketler arasında yıllık cirosu 10 milyon TLyi aşanlar bile var.

Tabii bu şirketlerin hepsinin tek işi perakendecilik değil. Otel ve benzin istasyonu sahibi olan da var, restoran işleten de. Ünlü markaların Anadoludaki yüzleri olan bu firmaları da araştırdık...

ŞANLIURFA


Erkekleri o giydiriyor

GAP projesiyle birlikte özellikle hazır giyim ve tarım sektörlerinde yatırımcı çeken ilde turizm sektörü de önemli gelişme kat etti. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusu sayesinde perakendeci şirketlerin de ilgi odağında bulunan Şanlıurfada, bu sektörde art arda yatırımlar yapan girişimci Mahmut Özbek dikkat çekiyor.

Özbek, yerli ve yabancı birçok ünlü markayı Şanlıurfalılarla ilk kez buluşturan isim aynı zamanda. 1996 yılında kendi ismini taşıyan bir mağaza açarak perakende sektörüne girmiş. Mağazasında çeşitli erkek giyim markalarının ürünlerini satmaya başlamış. Birçok markanın franchising sistemiyle Anadoluda mağaza açmaya başlaması Özbeki harekete geçirmiş. 2008 yılında İdol Mağazacılık ismiyle yeni bir şirket kurarak ünlü markaların kapısını çalmış.

Aydınlı Grupla anlaşmaya varan Mahmut Özbek, Türkiye distribütörlüğü bu gruba ait US Polonun monobrand (tek marka) mağazasını açmış. 2009 yılında faaliyetleri arasına Özsütün bayiliğini eklemiş. Ardından İnci Kunduranın mağazasını açmış. Şimdi bu üç markanın da Şanlıurfada mağaza açma hakkı Mahmut Özbeke ait. Özbek, bu markalardan İnci Kundurayla konsinye sistemiyle, US Poloyla ise kesin satın alma şeklinde çalışıyor.

Mahmut Özbek, Şanlıurfayı Suriyeye açan Akçakale Sınır Kıpısından birçok Suriyelinin günübirlik Şanlıurfada geçiş yaptığını, bu ziyaretlerin İdol Mağazacılıkın satışlarına da yansıdığını belirtiyor. Şanlıurfalıların en çok gömlek satın aldığını da ekleyelim. Özbek, yakında bir de yabancı giyim markasının temsilciliğini almayı planlıyor.

KONYA


Sırada kadın giyimi var

Türkiyenin tahıl ambarı Konya, bu yüzden daha çok unlu mamul üretiminde söz sahibi. Eti ve Selva Gıda, bu sektördeki firmaların başını çekiyor. Ancak yörede son dönemlerde perakende sektöründe de ciddi gelişme var. Bu gelişmede Kule Site, Afra, Kipa gibi AVMlerin açılmasının kuşkusuz etkisi büyük. Konyanın perakende sektöründe adından söz ettiren firmalarından biri de ABC Kavafiye ve Konfeksiyon...

Ayakkabı Dünyası ile Orka Groupun Damat ve DS Damat markalarının Konyadaki yatırımcısı olan bu şirketin halen beş mağazası var. Bunlardan Ayakkabı Dünyasının ilk mağazası 1997 yılında açılmış. ABC, halen bu markanın ismini taşıyan üç mağaza işletiyor. Bunlardan biri Ereğli ilçesinde.

ABC, Damatın ise 2004 yılından bu yana iş ortağı. Şirketin bir Damat, bir de DS Damat mağazası bulunuyor.

ABC Kavafiye ve Konfeksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Topatan, bu mağazalar için yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtiyor. Orka Groupun Konyadaki tüm mağazalarını açma hakkının öncelikle kendilerinde olduğunu belirten Topatan, yeni bir mağaza açmak için AVMleri yakından takip ettiklerini vurguluyor. Topatan, Konyada AVM sayısının az olması nedeniyle ihtiyaca cevap verilemediğini düşünüyor. Ardından da yeni bir AVMnin açılması durumunda mağaza sayısını artıracaklarını belirtiyor.

ABCnin yeni mağaza planları sadece Ayakkabı Dünyası ve Orka Groupla sınırlı değil. Topatan, kadın giyimi üzerine de bir mağaza açmayı düşündüklerini, hatta bu konuda bir firmayla görüşme halinde olduklarını söylüyor: "Konyada tüketim giderek artıyor. Üç organize sanayi bölgesi de dolu. Dördüncüsünün kurulması gündemde. Satışlardan gayet memnunuz. Kadın giyim mağazamızı da bu yıl açmayı planlıyoruz. Kendisini ispatlamış firmalardan franchising almak çok avantajlı."

SAMSUN

Lüks markaların adresi

Ünlü markaları Anadoluya taşıyanlar arasında ilginç başarı hikayesi olanlara da rastlamak mümkün. Çorumlu Recep Duman da bu girişimcilerden biri...

Aslen Çorumlu olan Duman, ticari hayatını Samsunda sürdürüyor. Samsunlu tüketiciler, yerli ve yabancı birçok markayla onun girişimciliği sayesinde tanışmış. Ticarete sıfır sermayeyle atılan Duman, ilkokul mezunu. Çorumda iş imkanı bulamayınca Samsuna taşınmış. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra küçük bir giyim mağazası açarak ticarete atılmış. 2000 yılında açtığı Samsun Çarşı mağazasını zamanla büyütmüş. Çok katlı mağaza olan Samsun Çarşıda dünyanın önde gelen erkek, kadın ve çocuk hazır giyim ve ayakkabı firmalarının ayrıca lüks kozmetik markalarının ürünleri satılıyor. Bu markalar arasında Armani, Lacoste, Pierre Cardin, Burberry ve Bulgari de var.

Recep Duman, 2007 yılında Kotonun franchising mağazasını açarak monobrand (tek marka) mağazacılığa da adım atmış. Dumanın halen iki Koton, bir de Greyder Ayakkabı mağazası var. Bu mağazalar da Samsun Çarşı bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Recep Duman, Orta Karadenizin en önemli ticaret merkezi Samsuna alışveriş yapmak üzere Tokat, Çorum, Ordu ve Sinop gibi çevre illerden de gelenler olduğunu, dolayısıyla geniş bir coğrafyaya hizmet verdiklerini belirtiyor. Duman, kentte kurulacak AVMlerin tümünde mağaza açmayı planladıklarını, bu doğrultuda çeşitli firmalarla görüştüklerini söylüyor. Bu noktada, Yeşilyurt AVMden sonra Samsunun ikinci AVMsi olacak Samsun Forumun inşaatının devam ettiğini de belirtelim.

Recep Dumanın tek işi hazır giyim değil. Kuyumculuk da yapıyor. 150 kişiyi istihdam eden Samsun Çarşı, 2010 yılında 30 milyon TL ciro elde etmiş.

ESKİŞEHİR

Bayi virtüözü

Eskişehirin önde gelen perakendecilerinden Abacı Grup, yöre eşrafından Abacı ailesine ait. Kökü oldukça eskilere dayanan grubun başında üçüncü kuşaktan Gürdal Abacı var. Grup birçok şirketin bayiliğini yürütüyor. Sony, Tefal, Vestel, Jumbo, Ariston, Philips, Bianchi, Yataş, Turkcell ve Burger King sürekli gelişen Eskişehir pazarını Abacı Grupa emanet eten firmalar arasında...

Abacı, bir süre öncesine kadar Vakkonun da franchising mağazasını işletiyormuş. Ancak anlaşmazlık üzerine Vakkoyla yollar ayrılmış. Eskişehirdeki 222 Park ve Buda eğlence merkezlerinin yanı sıra Passage Restaurant, Acıktım Cafe ve Mamul Ekmek & Pasta işletmeleri de Abacı Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Abacı, 1973 yılından bu yana ticaretin içinde. Grup bünyesinde 400 kişi çalışıyor. İstanbulda da döviz büroları ve Burger King restoranı işletiyor. Eskişehirin tarihi Odunpazarı mevkiinde bulunan Babüssade Konak isimli butik otel de yine bu gruba ait. Otelin 11i süit olmak üzere 65 odası var.

Yine Abacı bünyesindeki zücaciye zinciri Mikasa Moorun da İstanbulda dört, Ankara, Bursa ve Gaziantepte ise birer mağazası bulunuyor.

Abacı Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Gürdal Abacı, Eskişehirin alışveriş merkezlerinin yanı sıra cadde mağazacılığı açısından da büyük bir potansiyel taşıdığını düşünüyor. Abacı, "Eskişehir yatırım yapılması gereken kentlerin başında geliyor. Turizm sektörü hızla büyüyor. Türkiyenin kongre merkezi olma yolunda. Eskişehir-İstanbul hızlı tren projesi bittiğinde ekonomi daha da canlanacak. Biz de şehrin bu potansiyeline güvenerek yatırımlarımızı genişletiyoruz."

DİYARBAKIR

Koçun partneri

1980 yılından bu yana ticaretin içinde olan Adnan Tutka, hazır giyimden beyaz eşyaya, süpermarketten ayakkabıya ulusal ve uluslararası birçok markayı Diyarbakıra taşıyan isim. Tutka A.Şnin sahibi Adnan Tutka, işe Arçelik bayiliğiyle başlamış. Halen de bu firmanın Diyarbakır bayiliğini yürütüyor. Koç Grubuyla iş ilişkisini geliştiren Tutka, 1997 yılında Migrosun da bayiliğini alarak 3M Migros açmış. Sonra bir Migros daha açmış. Tutka, 2003te Boynerin, 2004te Damat Tweenin, 2006da da Nikeın franchising mağazalarını açarak perakende sektöründeki faaliyetlerini genişletmiş.

Adnan Tutka, aynı zamanda Diyarbakırdaki Mega Center Alışveriş Merkezinin de sahibi. Tutka, bünyesinde 67 mağazanın bulunduğu Mega Center aracılığıyla Hotiç, İpekyol, LC Waikiki gibi daha birçok markanın da bu şehirde mağaza açmasını sağlamış.

Tutka, Diyarbakırdaki nüfus artışına paralel olarak perakende sektörünün de geliştiğini, bu doğrultuda yeni mağazalar açmayı sürdüreceklerini söylüyor. Ancak Tutkaya göre, üst gelir grubuna hitap eden hazır giyim ve ayakkabı firmaları için bu bölgede pazar potansiyeli düşük. Bunun yerine özellikle memur kesime yönelik ürünlere talebin yüksek olduğunu vurguluyor. Tutka, bayilik almak isteyen Doğu ve Güneydoğulu firmalara ise şu önerilerde bulunuyor:

"Bayilikte karlılık esastır. Marka sahibi firmalarla sözleşme yaparken her iki tarafın da kazanacağı şekilde olmasına dikkat edilmeli. Anadolunun birçok yöresinde satın alma gücü düşük olduğundan üst gelir grubuna yönelik markalardan uzak durmakta fayda var."

DENİZLİ

Cirosu 200 milyon TL

Başta havlu ve bornoz olmak üzere ev tekstilinin üretim merkezi olan Denizli, bu özelliğiyle daha çok tekstilci işadamının yetiştiği bir şehir olarak bilinir. Zorlu Holding, Abalıoğlu ve Küçüker Tekstil, Denizliden çıkan bu firmalardan ilk akla gelenler...Denizlide sessiz sedasız büyüyen bir başka firma da Halil Pekdemir Group. Bu grubun bünyesinde 13 market, 5 akaryakıt istasyonu, bir de sera işletmesi var. 600 kişiyi istihdam eden Halil Pekdemir, geçen yıl 157 milyon TL ciro elde etmiş. Grubun 2011 yılı ciro hedefi ise 200 milyon TL.

Halil Pekdemir, ticari hayatına 1979 yılında açtığı Pekdemir Marketle başlamış. Ardından art arda açtığı marketlerle zincirin halkalarını genişletmiş. 1994 yılında BPnin bayiliğini alarak akaryakıt istasyonu işletmeciliğine de başlamış. 1998 yılında Petrol Ofisinin bayiliğini üstlenmiş. Halen biri Muğla Gökovada olmak üzere dört BP, bir de Petrol Ofisi akaryakıt istasyonu var. Halil Pekdemir, uygun noktalarda istasyon açmayı sürdürmeyi planlıyor.

Pekdemir Çiftliği ismiyle geçen yıl 120 bin metrekarelik bir sera kuran grup, burada salkım domates yetiştiriyor. Halil Pekdemir Groupun faaliyetleri arasında hazır giyim ve ayakkabı firmalarının bayiliği henüz yok. Ancak bu tür şirketlerin Denizlide yayılmasını sağlayacak çok daha büyük bir yatırıma başlamış durumda. Grup, Adres Pekdemir ismiyle AVM kuruyor.

Halil Pekdemir, içinde 55 mağazanın bulunacağı merkezin bu yılın son çeyreğinde açılacağını söylüyor. Pekdemir, böylece Denizlide perakende sektörünün büyümesine de katkı yapacaklarına inanıyor.

ERZURUM

Kayak markalarının distribütörü

Kış turizmiyle ismini duyuran Erzurum, geçen ocak ayında Universiade Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaparak bu alanda iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Kayak yapmak üzere Palandökene gelen yerli ve yabancı turist sayısında da son yıllarda artış var.

Bölgenin kış turizmiyle tanınması, perakende sektörü yatırımcılarını da bu alana yöneltiyor. Kar Spor Malzemeleri bu firmaların başında geliyor. 1987 yılında kurulan firmanın sahibi Selami Alaftargil, eski milli kayakçılarımızdan. Aynı zamanda kayak öğretmeni...

Alaftargilin firması, halen 9 yabancı kayak markasının Türkiye distribütörü konumunda. Erzurumda bu markalarla birlikte spor giyim ürünlerinin de satıldığı 6 mağazası var. Kar Sporun Ankarada ise 2 mağazası bulunuyor. Önümüzdeki günlerde İstanbulda da bir mağaza açılacak.

Kar Sporun distribütörü olduğu markalar The North Face, Vans off the Wall, Salomon, Völki, Elan, Dalbello, Uvex, Reusch ve Leki. Kar Spor Malzemeleri, bu markaların Türkiye geneline dağıtımından da sorumlu. Erzurumda Lee&Wrangler ve Adidas mağazaları bulunan Selami Alaftargil, yaklaşık 50 kişiye istihdam sağlıyor.

Alaftargil, Erzurumda perakende sektörünün daha çok turizme endeksli olduğunu, bu yüzden öncelikle turizm yatırımlarının artması gerektiğini vurguluyor. Özellikle de özel sektörün yeni otel projelerini hayata geçirmesi gerekiyor.

KDM AVM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci: "Organize perakende Anadoluya yayılıyor"

AVMlerin açılması organize perakendeyi de hareketlendirdi. Bugün ünlü markaların çoğu Anadoluda mağaza açmak için arayış içinde. Yaptığımız bir araştırmaya göre, 2014 yılında en az bir AVMnin bulunacağı il sayısı 60a çıkacak. Bu iller arasında nüfusları az olmasına rağmen perakende sektörü açısından potansiyel taşıyan Bolu, Kilis, Sinop, Kars ve Iğdır da var.

AVMlerin açılması, o şehirlerde modern mağazacılığın nasıl olması gerektiğini öğretirken cadde mağazacılığı da geliştiriyor. Diğer yandan, organize perakendenin gelişmesi taklit ürünlerle mücadele açısından da önem taşıyor. Çünkü ürünün gerçeği tüketiciye ulaştığı zaman taklidine ilgi azalıyor.

Franchising alırken nelere dikkat edilmeli?

>> Satın alma gücünün düşük olduğu şehirlerde lüks markaların mağazasını açmaktan kaçının.

>> Mağazanızda bulunduracağınız ürünleri, yörenizdeki tüketicilerin giyim alışkanlıklarına göre belirleyin.

>> Franchising anlaşması yaparken yörenizin, hatta bölgenizin büyüme potansiyelini dikkate alın. Mümkünse o firmanın ilinizdeki tek partneri siz olun.

>> Marka sahibi firmalar açılacak mağazanın AVMde veya işlek cadde üzerinde olmasını istiyor. Yatırım planlarken bu kriteri göz ardı etmeyin.

Kim nerede franchising verecek, şartları ne?

>> MAVİ JEANS: Adıyaman, Antakya, Kayseri, Osmaniye, Aksaray, Batman, Erzincan ve Kırşehir başta olmak üzere 15 franchising verecek. Franchising giriş bedeli talep etmiyor. Açılacak mağazanın ana alışveriş arterlerinin üzerinde veya alışveriş merkezinde olması gerekiyor.

>> ACCESSORİZE: İzmir, Kocaeli, Mersin, Malatya, Erzurum, Van, Tekirdağ ve Bodrumda franchising veriyor. Franchising bedeli alınmıyor.

>> DAMAT: Gaziantep, Şanlıurfa, Sivas, Adana, Van, Hatay ve Manisaya öncelik veriyor. Franchising bedeli 60 bin TL. Mağazanın şehrin en iyi alışveriş merkezinde ya da en popüler caddesinde açılmasını istiyor. Mağaza büyüklüğünün 150 ile 200 metrekare arasında olması gerekiyor. Giderleri franchising yatırımcısına ait olmak üzere dekorasyon markanın kendi konseptine uygun yapılmalı.

>> PERSPECTİVE: Gaziantep, İskenderun, Trabzon, Van, Diyarbakır, Samsun, Adana, Ordu, Şanlıurfa ve Giresunda franchising veriyor. Mağazanın en az 150 metrekare olması ve firmanın konseptine göre dekore edilmesi gerekiyor.

>> ÇİFT GEYİK KARACA: Çanakkale, Ordu, Samsun, Manisa, Van, Diyarbakır, Nevşehir, Kırıkkale, Çorum, Balıkesir, İzmir, Eskişehir, Kütahya, Kastamonu, Aydın, Uşak, Rize, Aksaray, Karaman, Marmaris, Osmaniye, Alanya, Elbistan ve Edremitte franchising verecek. Franchising bedeli almıyor. Mağazanın en az 300 metrekare olması gerekiyor. Metrekare başına yıllık cironun 5 bin dolar olması öngörülüyor.

>> İPEKYOL: Genellikle mağazaları kendisi açıyor ancak girmeyi düşünmediği şehirlerde franchising veriyor. Franchising bedeli 50 bin dolar. Mağazanın en az 200 metrekare olmasını ve minimum 6 kişinin çalıştırılmasını şart koşuyor. Mağaza şehrin en işlek caddesinde veya AVM içinde olmalı.

>> BOYNER: 2003 yılından bu yana franchising veriyor. Halen 13 ilde mağazaları var. Gelişen şehirlerde bu sistemle hem konsept hem de outlet mağazalarla yayılmayı planlıyor. En önemli kriteri mağazanın açılacağı lokasyonun uygunluğu.

>> DUFY: Markanın bulunmadığı Trabzon, Samsun, Erzurum, Malatya, Sivas, Rize, Denizli, Manisa, Van ve Şanlıurfaya öncelik veriliyor. Franchising bedeli istenmiyor. Mağaza büyüklüğünün 80 ile 120 metrekare arasında olması ve firmanın kendi konseptine göre dekore edilmesi gerekiyor. Ürünler kesin satış olarak veriliyor.

>> JIMMY KEY: İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Konya, Çanakkale, Trabzon ve Denizlide franchising veriyor. Metrekare başına 800 TL teminat alıyor.

>> SEVEN HİLL: Bursa, Edirne, Kocaeli, Adapazarı, İzmir, Antalya, Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Adana, Mersin, Samsun, Trabzon, Ordu, Rize, Giresun, Gaziantep, Diyarbakır, Van, Çorum ve Karsta franchising vermeyi planlıyor. Mağazanın en az 250 metrekare olması gerekiyor. Franchising bedeli yok. Teminat mektubu isteniyor.

>> NGSTYLE: Ankara, Samsun, Ordu, Bakü, Atina, Erbil, Sofya ve St. Petersburgda franchising verecek. Franchise giriş bedeli almıyor. 150 metrekarelik mağaza için yaklaşık 150 bin TLlik yatırım gerekiyor.

>> BETA AYAKKABI: Diyarbakır, Gaziantep, Van, Şanlıurfa, Malatya, Kütahya, Mersin, Denizli ve Çanakkaleye öncelik veriyor. Franchising bedeli yok. Bir yıllık ürün satın alınması karşılığı banka teminat mektubu isteniyor. Mağazanın minimum 100 metrekare olması gerekiyor. Dekorasyon firmanın kendi konseptine uygun olmalı.

>> AYAKKABI DÜNYASI: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana dışındaki tüm illerden gelecek tekliflere açık. İsim hakkı olarak 50 bin dolar alınıyor. Konsinye sistemiyle çalışıyor. Ürün tutarı kadar teminat mektubu alıyor. Mağazanın en az 350 metrekare olması gerekiyor. Dekorasyon yatırımcıya ait.

>> DESA: Diyarbakır, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Çorum, Aksaray, Trabzon, Çanakkale ve Edirneye öncelik veriyor. Franchisng bedeli almıyor. Kesin alım veya konsinye sistemiyle çalışıyor. Dekorasyon gideri yatırımcıya ait.

>> DKNY JEANS: İzmir, Antalya, Eskişehir, Adana ve Kayseride franchising verecek. Franchising bedeli yok. Mağaza büyüklüğünün 100-150 metrekare olması gerekiyor. Dekorasyon maliyeti metrekare başına bin dolar. Ürünler 90 gün vadeyle veriliyor. İlk 2 yıl satın alınan ürünün yüzde 10u iade edilebiliyor. KDV dahil yüzde 60 brüt kar marjı var.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
avm   marka   alışveriş   dkny   haber  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.