Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Lazer Epilasyon Hakkındaki Herşey

Lazer Epilasyon Hakkındaki Herşey

Lazer Epilasyon Hakkındaki Herşey
30.09.2011 Cuma 09:16
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 12211 Defa Okunmuştur
Prof.Dr. Emel Erkek lazer epilasyon hakkındaki gerçekleri açıkladı.
İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan bir yöntem olan lazer epilasyon yaptırmadan önce aklınızda hiç bir soru kalmasın.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon istenmeyen kılların özel dalga boylarında lazer ışınları kullanılarak yok edilmesidir. Geniş vücut alanlarında kısa sürede uygulanabilen, etkili, güvenli bir yöntemdir. İğneli epilasyonla karşılaştırıldığında daha kısa sürede sonuç vermesi, hastalar tarafından daha kolay tolere edilebilmesi, yan etki ve ağrı-acı-sızı gibi belirtilerin minimal olması en önemli avantajlarıdır. Seans açısından maliyeti yüksek görünmekle birlikte, uygulanabilen vücut yüzey alanı, zaman ve toplam maliyet açısından da iğneli epilasyona üstünlük sağlamaktadır.

Lazer epilasyon nasıl etkiler?
Lazer enerjisi kıl gövdesindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve ısı enerjisine dönüştürülür. Isı yoluyla kıl gövdesi etraf dokulara zarar vermeden yok edilmiş olur. Lazer seansından sonraki 1-2 hafta içinde cansız kıl gövdeleri yuvalarından dışarı çıkarak kendiliğinden döküleceklerdir. Lazer epilasyonun etki mekanizması kıl varlığını gerektirdiğinden, lazer süreci sırasında kılları dipten alan yöntemlerden (ağda, cımbız, iplik, epilatör) kaçınılmalıdır. Kılı deri yüzeyinden alan yöntemler ise (tüy dökücü krem, jilet) kullanılabilir.

Epilasyonda hangi tip lazerler kullanılır?
Lazer epilasyonda kullanılan lazer sistemleri alexandrite, diode, Ipl ve Nd:YAG’dır. Kişinin cilt rengine, işlem yapılacak bölgeye göre uygun lazer sistemi seçilmesi önemlidir.

Lazer epilasyona ne zaman başlanmalıdır?
Lazer epilasyona ideal olarak ergenlik süreci sonrasında başlanmalıdır.

Kaç seans yapılmaktadır?
Lazer epilasyon hastaların çoğunluğunda kalıcı, uzun süreli epilasyon sağlamaktadır. Ancak lazer epilasyon sürecinin uzunluğu ve seans sayısı kişinin deri tipine, kılların renk ve kalınlığına, kılların yerleşim bölgesine, yaş, genetik yapı ve hormonal faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Seans aralıkları yüz bölgesi için 4–6, vücut için 6–8 hafta arasında değişmektedir. Her seansta ortalama kılların % 15-20’sinin kalıcı olarak tahrip edilmesi hedeflenmektedir, ancak kılların ne kadarının geri çıkacağını öngörmek mümkün değildir. Lazer epilasyon öncesi hasta ile ön görüşme yapılarak deri tipi, kıl yapısı, ışık duyarlılığı, sistemik hastalıklar, alışkanlıklar ve kullanılan ilaçlar değerlendirilmekte ve tahmini başarı oranı ve seans sayısı verilebilmektedir.

Erkekler de lazer epilasyon yaptırabilir mi?
Erkekler de lazer epilasyon ile istenmeyen kıllardan kurtulabilir. Erkek cinsiyette hormonal faktörler ve kılların daha derin yerleşmiş olması lazer epilasyonu olumsuz etkilemektedir. Fakat kadınlar kadar olmasa da erkeklerde de oldukça başarılı ve tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?
Lazerler tıbbın hemen her dalında 40 yılı aşkın süredir güvenle kullanılmaktadır. Kanserojenisite, allerjenisite veya kümülatif toksisite etkileri saptanmamıştır. Halk arasında inanılanın aksine ter bezleri, meme dokusu ve üreme organları üzerinde yan etkisi bulunmamakta, doğurganlığı engellememektedir. Sertifikalı uzman doktor tarafından doz belirlendiği ve takip edildiği takdirde komplikasyon ve yan etki riski (infeksiyon, skar oluşumu, hiper ve hipopigmentasyon) minimaldir. Gebelerde uygulama tercih edilmemekle birlikte herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Lazerin en iyi bilinen yan etkisi özellikle koyu cilt tiplerinde görülebilen pigmentasyondur. Nadir görülen lazere bağlı pigmente lezyonlar kalıcı değildir ve 4–12 ay içinde normal deri tonlarına kavuşacaktır. Bu yan etkiden kaçınmak için lazer süreci sırasında mümkün olduğunca beyaz kalınmaya çalışılmalı, solaryum ve güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır. Hasta güneşten korunduğu takdirde lazer uygulaması yaz aylarında dahi yapılabilmektedir. Lazer epilasyon sırasında gözlere yan etkinin engellenmesi açısından koyu renk özel gözlüklerin takılması zorunludur.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.