Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Kuzey Irak'ta Kürt Bayrağı Konferansı

Kuzey Irak'ta Kürt Bayrağı Konferansı

Kuzey Irak'ta Kürt Bayrağı Konferansı
14.07.2011 Perşembe 16:22
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1006 Defa Okunmuştur
Kuzey Irak'ta Kürt bayrağının Türkiye, Suriye ve İran'da kullanılması için konferans düzenleniyor.
Kuzey Irak’ta faaliyetlerde bulunan ‘Kürdistan Bayrağı Grubu’, bölgede kullanılan, sarı, kırmızı, beyaz, ortasında sarı renkli güneş bulunan bayrağın ‘Kürdistan’ın olarak nitelendirdiği Irak, Suriye, Türkiye ve İran’da kullanılması için Duhok’ta Kürt parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılacağı konferans düzenleyecek.

Kürdistan Bayrağı Grubu Sorumlusu Lawan Haydari, bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı ‘Peyamner’ sitesine yaptığı açıklamada, Kürtler’in birçok yerde kullandıkları bayraklarda yer yer farklılıklar görüldüğünü söyledi. Haydari, "Yapacağımız bu çalışma için Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'ndan izin talep ettik. Oradan alacağımız izinle Duhok’ta, Kürdistan’ın dört parçasında ki parti ve tarafların katılım göstereceği bir Kürdistan Bayrağı Konferansı düzenleyeceğiz” dedi.

"BÜYÜK KÜRDİSTAN'IN ULUSAL SEMBOLÜ" UMUDU

Bölgede kullanılan Kürt bayrağının üzerinde değişiklik yapılmasına dair bir düşünceleri olmadığını kaydeden Lawan Haydari, "Biz bu bayrağın 'Büyük Kürdistan’ın ulusal sembolü haline gelmesini ve dört parçada dalgalanmasını umut ediyoruz" dedi.

’Kürdistan’ın diğer parçaları’ olarak nitelendirdiği Suriye, Türkiye ve İran’daki Kürt oluşumlarının bu konuya yaklaşımlarına değinen Lawan Haydari, bu konu üzerinde tartışma yürüttüklerini, projenin uygulanacak duruma gelmesi halinde önümüzdeki 6 ay içerisinde Duhok’ta yapılacak Kürtler’in Ulusal Konferansı’ndan sonra tek bayrakta mutabık olmak için bir konferans hazırlığı yapıldığını açıkladı.

Kuzey Irak’taki 'Kürdistan Bayrağı Grubu’nun geçen yıllarda Türkiye sınırındaki Zaho kentindeki bir dağa 500 metrekare büyüklüğünde bir Kürt bayrağı yaptığı, ülke dışında da bu bayrağı tanıtmak için çalışma sürdürüldüğü belirtildi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Toplam 1 Ziyaretçi, Ortalama 1 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  16.07.2011 16:15
  bayrak yok size
  ne bayragı bu kardeşim yav kürdistan diye bir yermi var. adamlara bak yav
 • Misafir
  15.07.2011 11:08
  bayrak mı......
  ...ne zamandan beri bayrak olmuş... ALLAHIN izniyle siz hainlerin ve kafirlerin kökünü kazacağız...