Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Kızlık Soyadını Kullanmak İsteyenlere Kötü Haber

Kızlık Soyadını Kullanmak İsteyenlere Kötü Haber

Kızlık Soyadını Kullanmak İsteyenlere Kötü Haber
06.10.2012 Cumartesi 09:20
Bu Habere 25 Yorum Yapıldı
Bu Haber 75031 Defa Okunmuştur
Evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanmak isteyen kadının talebi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Yargıtay'a takıldı.
Yargıtay, kadının evlenmeden önceki soyadını kullanmasının yasal olarak mümkün olmadığını savunurken aksi halde “kamu düzeninin bozulacağını” öne sürdü. AİHM, kadınların sadece kızlık soyadını kullanmasına izin verilmemesi nedeniyle Türkiye’yi mahkûm etmişti.

Türk Medeni Kanunu’nun 187. maddesi, kadınların evlendikten sonra sadece kızlık soyadlarını kullanmalarına izin vermiyor.

YEREL MAHKEME KABUL ETTİ, YARGITAY BOZDU


Ankara’da yaşayan Tutku Yurdakul, evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanmak için Ankara 11. Aile Mahkemesi’ne dava açtı. Yerel mahkeme de Tutku Yurdakul’un sadece kendi kızlık soyadını kullanmasına karar verdi. Kararın temyiz incelemesi Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından yapıldı.

KOCASININ SOYADI ZORUNLU

Daire, yerel mahkemenin kararını bozarken “Kocasının soyadında bir değişiklik olmadıkça evlenen kadın kocasının soyadını taşımak zorundadır. Yasal düzenleme böyledir. Evlilik boşanma veya iptal kararıyla sona ermedikçe evli kadının yalnızevlenmeden önceki soyadını kullanması, yasal olarak mümkün değil” denildi.

Kararda, Medeni Kanun’un 187. maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açıldığı, ancak yüksek mahkemenin bu talebi reddettiği hatırlatıldı. Kararda, “Yasal hüküm yürürlükte bulundukça mahkemenin yasal düzenlemeye aykırı karar tesis etme olanağı yoktur” denildi.

AİHM’nin kızlık soyadını kullanmak isteyen kadına olumlu yanıt verilmemesi üzerine Türkiye’yi mahkûm ettiği de hatırlatılan kararda şu ifadeler yer aldı:

“AİHM, Tekeli- Türkiye kararında kişinin soyadını özel hayatın kapsamında kabul etmiştir. Evli kadının kocasının soyadını kullanma zorunluluğunu özel hayata müdahale olarak kabul etmiştir. Burada ihlale yol açan ulusal mahkemelerin uygulaması veya yasa hükmünün yorum tarzı değil, yasal düzenlemenin kendisidir. Bu düzenleme değiştirilmedikçe mahkemeler yasaya uygun karar vermekle yükümlüdür.”

Kararda, yerel mahkemenin dava açan kadına kızlık soyadını kullanma hakkı verirken, anayasanın 90. maddesini uygulamasının doğru olmadığı da savunuldu: “Yerel mahkemenin olayda uygulanma olanağı bulunmayan anayasanın 90/son maddesinden hareketle ulaştığı sonuç doğru olmadığı gibi Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılık etkisini de bertaraf edici niteliktedir. Böyle bir yaklaşım ‘yürürlükte olan yasa hükmüne aykırı kararlar verilmesi’ sonucunu hasıl eder. Bu ise Türk Medeni Kanunu’nun benimsediği aile birliğinin kocanın soyadı üzerinde devamına ilişkin prensibi ve kamu düzenini bozar.”

AVUKAT AİHM'YE GİDİP SOYADINI KAZANMIŞTI


Mesleğinde kendi soyadı ile tanındığını gerekçe gösteren Avukat Ayten Ünal (Tekeli), 2004’te dava açmıştı. Soyadının sadece ‘Ünal’ olmasını isteyen avukat, davayı Medeni Kanun’da böyle bir hüküm olmadığı için kaybetmişti. Bunun üzerine başvurduğu AİHM ise Avrupa Konseyi üyeleri arasında sadece Türkiye’de bu yönde bir uygulama olduğunu belirterek, avukatı haklı bulmuş ve Türkiye’yi mahkûm etmişti. Avukat bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvurarak kararın uygulanmasını istedi. Nüfus Müdürlüğü de mahkeme kararı doğrultusunda soyadını değiştirdi. Kızlık soyadını kullanmak isteyen kadınlar için iki yol var. Birincisi hükümetin söz konusu kanun maddesinde yasal değişiklik yapması. İkincisi, bireysel başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesi’ne dava açmak. Eğer Anayasa Mahkemesi’nden sonuç alınmazsa Ünal gibi AİHM’ye dava açmak gerekiyor.Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  23.05.2013 16:02
  cagdisi
  Ben Amerikada yasiyorum ve kizlik soyadimi kullaniyorum, esim Turk! Bilim kadiniyim, kizlik soyadimla tonla makale ve konusmam var, ismimi sirf evlendim diye degistirsem kim beni tanicak, kim mesleki basarilarimi yeni ismime bagdastirabilecek? Bosansak ne olucak? Esim bana ve isime saygili, cocuklarimiz onun soyadini tasiyor, bir de zorla bana sahiplenip isim degistirmeme ikna etmeye calismiyor.. Cok cagidisi bir ulke olduk malesef... Artik cogu kadin evlenmeden kariyer yapiyor, soyadini tutmak istiyorsa bunun evliligi ya da esine sevgisiyle vs ne alalkasi var, sadece profesyonel bir secim..
 • Misafir
  08.10.2012 14:59
  ???
  simdi evlendikten snra hem kizlik hem esinin soy adini kullanimiyoz mu:?

 • Misafir
  07.10.2012 02:59
  xxx
  türk milleti anaerkil bir yapıdan gelmiştir kadınlara her zaman saygımız var ve bizim içinde çok değerliler yalnız erkeğe ikibin yıldır sen babasın sen evin direğisin vss.şekilde gazı ver şimdide eşitlik iste soy isim falan. hayır bu yasa çıksa ne olacak türk erkeğine ben kendi soyadımı kullanmak istiyorum desen alırmı seni hiç aklındamı yok neyin peşindesin..birde bu mevzuyu geri kafalılık ile itham edenler var onlar ne kadar mezhebi geniş insanlar ben türk erkeğiyim evlendiğim kadına her yönden sahip olmak isterim sen hangi millettensin??
 • Misafir
  07.10.2012 02:17
  bekir
  isteyen istedi soy adi kullan mali
 • Misafir
  07.10.2012 00:52
  Ne gerek var dı ki Mahkemeye
  Evleneceğin Erkekle Yeni bir soy sürdürecek ve O soyun devamını da O erkekle götürecekseniz SOY Kadından sürmez :) Erkekten devam eder.

  Kendinize Kocanızın Soy adını taşımayı Layık görmüyorsanız. Evlilik Kurumu Niyeki? Evlenmeyin olsun bitsin.
 • Misafir
  07.10.2012 00:51
  yerelmahkeme haklı
  çocuklarda baba soyadı doğal olarak zorunlu ama annede zorunlu olmayabilir bunu karşılıklı olarak anlaşanlara izinverilmeli
 • Misafir
  07.10.2012 00:46
  Nerde eşitlik
  Bende bir erkeğim ve kadınların bu mücadelesini sonuna kadar destekliyorum ... İsteyen istediği soyadı kullanmakta özgürdür ... Ha madem öyle evlendikten sonra o zaman erkekler eşlerinin soyadını alsın dimi ... Ama olur mu hiç öyle şey dimi efendim ! Yazık yazık hala geri kafalı olanlar var içimizde
 • Misafir
  06.10.2012 23:55
  hem saçmalık
  kardeşim soyadı almassan ilerde tanınmayan parçalanmış aileler bilmemne şehrinde herhangi bir yerde baba ile kızı evlenir anne oğul evlenir bazı sapık ve ateistlerde bayram eder tam bir yahudi fikri 80 milyonluk türkiyede 8 kendini bilmez mezcup istedi diye soyadı babadan değil karışık olsun demek ne akla nede mantığa sığar tartışması bile düşünülemez.
 • Misafir
  06.10.2012 23:47
  en doğrusunu yapmışlar
  soyad çok berbatsa tamam ama böyleside binde bir zaten,çift soyad çok çirkin oluyor,kadın erkek eşit diye diye ne hale sokmaya çalışıyorlar ulan bu kadınlar varya çok tehlikeli
 • Misafir
  06.10.2012 23:47
  soyisim konusu
  kesinlikle isteyen her kadın kendi soyadını kullanabilmeli.erkek boşandığında hiç bi presüdürle uğraşmıyo.kadın.bütün her kuruma düzeltme vermek zorunda.bu çok saçma...çok doğru tabiki başına gelmesi lazım anlamak için