Haber365 Ana Sayfa » İSTANBUL » Yaşam » Kıvıran Kadın Hakları.. Ohh.. Yandan..

Kıvıran Kadın Hakları.. Ohh.. Yandan..

Kıvıran Kadın Hakları.. Ohh.. Yandan..
08.03.2011 Salı 12:27
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1440 Defa Okunmuştur
Tarihi Cağaloğlu Hamamı'nda çalışan kadınlar, 8 Mart'ı kutlamak için erkek dansöz oynatıp, "Aç, aç, yandan" diye tempo tuttu.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü arefesinde birçok etkinlik düzenlendi; kadına yönelik şiddete, kadın-erkek eşitliğine dikkat çekildi. Ancak bir yer vardı ki, burada Kadınlar Günü çok farklı bir şekilde kutlandı.  Zenne beni, "Babamlar bilmiyor. Ailemize ters. Sakın ha adımı yazma" diye uyarmayı da ihmal etmedi.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HER YERDE

Burası Tarihi Cağaloğlu Hamamı. I. Mahmut zamanında, 1741'de Hüsrev Ağa tarafından yaptırıldı. Şimdiki işletmecisi Çağ Çağdaş ve Banu Çağdaş. Bir erkek ve bir kadının yönettiği hamamda, kadın-erkek eşitliği her yerde göze çarpıyor. Günde yaklaşık 600 kişinin geldiği hamamda, gelinlerin kına geceleri ile damatların bekarlığa veda partileri de yapılıyor. Bu "karşılıklı" eğlence yeni bir akımı da başlatmış.

Kadınlar, erkeklerin dansöz oynatması karşısında, "Bizim onlardan neyimiz eksik" deyip, zenne oynatmaya başlamış. Hamamda göbek taşının üzerine çıkan zenne, kadınların çaldığı darbuka ve tef eşliğinde göbek atıyor. Onları hamamda doyasıya eğlendiriyor. Kadınlar Bölümü Sorumlusu Çiğdem Ada da, 8 Mart Kadınlar Günü için hamamda farklı bir kutlama düzenlemeye karar vermiş. Misafirleri ağırlayan, coşturan masajcı, keseci 18 kadının, kendilerine özel bu günü eğlenerek geçirmesini istemiş. İşte biz de, bu "alternatif" kutlamaya katılıyoruz.

Hamamın kadın çalışanlarıyla beraber coşuyoruz. Kadınların karşısına maskeyle çıkan "Zenne Semih", göbek taşının üzerinde "Aç, aç, yandan, yapıştır!" tezahüratları eşliğinde dans ediyor. "Semih yandan", "Semih gel burada oyna" diyen kadınlara gülümseyen Semih, "Bugün sizin gününüz. Hadi kızlar yandan" diyerek göbek atmaya devam ediyor.

ZENNEYİ DE OYNATTIM, HAAAA!

Çalışanlardan Ebru Tahtahavlu, hamamda eğlencede sınır olmadığını söyleyerek, "Cağaloğlu Hamamı'nda kadın- erkek eşittir. Eşit olmasak bugün zenne oynatamazdık" diyor. Güneş Mekik 1 yıldır bu hamamda çalışıyor. "Turistler de bayılıyor bu eğlencelere. Ama bugün bizim için özel. Kocam 'sakın zenneyle fotoğraf çektirme' dedi. Ama, ben göbek de attım, fotoğraf da çektirdim. Bugün benim günüm, kim karışır bana?" diye konuşuyor.

Gaye Atkovan ise Zenne Semih'in yanında gelin rolünü üstlenirken, onunla göbek atma yarışına giriyor. 9 yıldır bu hamamda çalışan Filiz Çınarlı da, Kadınlar Günü eğlencesini "Bir recalim var" diyerek kapatıyor: "Sevdiğimi aldım. Haaaa! Dediğimi yaptım. Haaaa! Düşmanlarımı çatlattım. Haaaa! Zenneyi de oynattım. Haaaaa! Oh, Kadınlar Günü'nde zenne oynattık."

KOD ADI SEMİH...

Semih, üniversite mezunu bir zenne. Asıl adı başka, biz ona "Semih" diyoruz. Çocukluğundan beri müziğin ritminden kendini alamıyor. Müzik sesini duyduğu anda dans etmek istediğini söylüyor. Bir yandan turizm ve otelcilik alanında faaliyet gösteren bir şirkette koordinatörlük yaparken, bir yandan da zennelik yapıyor. "Sakın ismimi açık yazma" diye tembihte bulunan Semih, ekliyor:

"Ailem bilmiyor. Duyarsa beni öldürür. En son Kıbrıs'taydım. 9 aydır İstanbul'dayım. Kadınları eğlendirmek hoşuma gidiyor. Hamam geleneği çok zevkli. Bugün de kadın çalışanlarımız için dans ediyorum. Kadınlar başımızın tacı. Bugün ne isterlerse yapacağım. Dansa karşı büyük yeteneğim var. Konservatuvara gitmek istedim, olmadı. Gizli gizli zennelik yapıyorum."

Kaynak: Sabah
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.