Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Kiracıyı Koruyan Madde 8 Yıl Ertelendi

Kiracıyı Koruyan Madde 8 Yıl Ertelendi

Kiracıyı Koruyan Madde 8 Yıl Ertelendi
23.06.2012 Cumartesi 10:01
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7861 Defa Okunmuştur
1 Temmuz'da yürürlüğe girecek Borçlar Kanunu'nda kiracılar lehine 10 kritik madde bulunuyordu. TBMM, kapanmasına 1 hafta kala bu kanunda kiracıları koruyan 10 maddenin yürürlüğünü 2020'ye erteledi.
Kiracının saltanatı başlamadan bitti. Kapanmasına bir hafta kala Meclis’ten, kiracılara kötü haber geldi. 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Borçlar Kanunu’nda kiracıları koruyan 10 kritik düzenleme, 8 yıl ertelendi. Böylece Hükümet, 1 hafta sonra uygulamaya girecek koruyucu düzenlemelerle ilgili, kiracılara son dakika golü atmış oldu.

Geçen yıl çıkarılan Borçlar Kanunu sayesinde mevzuat tamemen kiracıyı koruyan bir hale getirilmiş, yasanın 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı. Yasa, “Kiracılar yaşadı” yorumlarına neden olmuş ve kamuoyundan büyük destek görmüştü. Ancak son dakikada bu düzenlemeler, 2020 yılına ertelendi.

Borçlar Kanunu’nda gece yapılan değişiklik, önceki akşam Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi. AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşları tarafından TBMM’ye sunulan ve önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen torba yasa teklifinde, geçen yıl çıkarılan 11 Ocak 2011 tarihli 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun kiracılarla ilgili toplam 10 maddesinin 8 yıl süreyle ertelenmesi öngörüldü. Ertelenen hükümlerin yerine ise mevcut kira sözleşmelerinde yer alan düzenlemeler uygulanacak. Erteleme, vatandaşların yanı sıra şirketlerin yaptığı sözleşmeleri de kapsayacak.

8 yıl sonra uygulanmasına karar verilen hükümlerin tamamı kiracıların lehine yapılmış düzenlemelerdi. Buna göre, kiranın döviz cinsinden belirlenmesi durumunda 5 yıl süreyle hiçbir şekilde kira artışının söz konusu olamayacak, evsahibine verilen depozito miktarı, 3 aylık kira bedelini aşamayacak, depozito veya güvence parası vadeli bir tasarruf hesabına yatırılacak, güvence senetlerinin ise bankaya depo edilecekti. Banka güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilecekti. Ayrıca kira artışlarının ÜFE’yi geçemeyeceği de hüküm altına alınmıştı. Ancak bu hükümlerin uygulaması 1 Temmuz 2020’ye kaldı.

Geçtiğimiz yıl, 649 maddeden oluşan ve 22 bölüm halinde ‘temel kanun’ olarak görüşülen Borçlar Yasası, partilerin vardığı mutabakat doğrultusunda Genel Kurul’da

‘jet’ hızıyla yasalaşmıştı. 30’ar maddeden oluşan her bölüm 3 dakikada geçmiş, tasarı, yaklaşık 2.5 saatte yasalaşmıştı. Meclis, Adalet Komisyonu’nda ilk kez 2008’de kabul edilen tasarının görüşmelerine, 2009 yılında TBMM Genel Kurulu’nda başlanmış ve ilk 2 bölümünün kabul edilmesinin ardından yarım kalmıştı. Nihayetinde yasa geçen yıl yasalaşmış ve 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı.

NELER GETİRECEKTİ?

- Yasaya göre, kiranın döviz cinsinden belirlenmesi durumunda 5 yıl süreyle hiçbir şekilde kira artışı söz konusu olamayacaktı.

- Ev sahibine verilen depozito miktarı, 3 aylık kira bedelini aşamayacaktı.

- Depozito veya güvence parası mutlaka vadeli bir tasarruf

hesabına yatırılacak böylece enflasyon kaybı kaşanmayacaktı.

- Kira artışlarının ÜFE’yi geçemeyeceği hüküm altına alınmıştı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  24.06.2012 03:06
  Mükemmel ..
  Sosyal devlet dediğin işte böyle olur...
 • Misafir
  24.06.2012 02:14
  Bizim memurlar daha aç 2000 tl maaş alırlar ama açız diye ağlarlar düşünmezler asgari alanı hacıyım hocayım die geçinirler.. yazıkk memlekete
 • Misafir
  23.06.2012 16:12
  haramzade
  sende askari ücret üstünden kira al**lafa geldimi müslümansın kuran,ın neresinde yazıyorbir müslümanın,müslümanı sıkıntıya sokacağı**hep alışmışsınıs bol paraya *size yapılan az bile allahın sopası yok vursun ama size böylesini denk düşürüyor**adam gibi ev sahipleri neden şikayet etmes bir sor gendine***eskiden mülk gelir getirsin diye alınmazdı yatırım olsun diye alınırdı**ama yahudi alışkanlığını getirdiler memlekete hata borç yiğidin kamçısı diyediye millette yiğtlik bırakmadılar**kendinize dürüst olun hakınca kira isteyin bakalım teklicekmi hiç sanmam**makul kira alıcanıs askari ücretin 739 lira alan adamdan 500 istersen *eh eh
 • Misafir
  23.06.2012 13:30
  zaten hersey kıracının lehıne
  maddeye kanuna ne gerek varkı bırtanesıde cıkıp desınkı arkadasım ben ev kıraya verdımde paramı sorunsuzca aldım desın ben sımdıye kadar gormedım kıme ev verdıysem kırasını odemeyı bosver elektrık su kullandı kullandı kactı gıttı gece 2 de 3 de bır bakmıssınkı esyasını yuklemıs arabaya kacmıs nerde bulacan nasıl alacan hepsı degıldır tabı durustlerde var ama bana bır turlu durust denk gelmedı o ayrı mesele
 • Misafir
  23.06.2012 13:23
  tokiden daire almak karlı..
  valla vatandaşta kirada duracağına gitsin tokiden ev alsın zaten kiradan ucuz..türkiyede tayini çıkan memurlarda kirayı verecek asgari ücretin 4 katı maaşı napıyorki?? versin kiraya 10/1 rini..