Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Kenan Işık'ın Son Kararı

Kenan Işık'ın Son Kararı

Kenan Işık'ın Son Kararı
19.04.2012 Perşembe 09:35
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 17699 Defa Okunmuştur
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetmeliğinin ardından başlayan tartışmada Başkan Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı Kenan Işık da istifa etti. Işık, Başkan Kadir Topbaş'a ; "Sizi seviyorum ancak yaşananlardan sonra istifa etmek zorundayım" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın repertuar belirleme yetkisini bürokratlara veren yeni yönetmeliğin ardından istifalar sürüyor.

Kadir Topbaş'ın iki gün vekalet verdiği Başkanvekili Ahmet Selamet tarafından onaylanan yeni yönetmelik nedeniyle, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu ve 6 yönetim kurulu üyesi istifa etmişti. Bu istifaların ardından Kenan Işık'ın tavrı merak ediliyordu.

'İSTİFA ETMEK ZORUNDAYIM'

1996-2000 yılları arasında Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yapan, 19 Kasım 2007'de de Başkan Topbaş'ın sanat danışmanlığı görevine getirilen Kenan Işık istifa etti. Işık, Başkan Topbaş'ı telefonla arayarak 'Sizi seviyorum ancak yaşananlardan sonra istifa etmek zorundayım' dedi.

'DAHA DEMOKRATİK DAHA BELİRLEYİCİ'

Başkan Kadir Topbaş ise tartışmaların ardından açıklama yaptı: Göreve geldiğimizden bu yana Şehir Tiyatroları'nda ciddi yatırımlar yaptık. 2007 itibarıyla müfettişler yönetmelik yapılması gerektiğini söyledi. Bunu Kenan Işık Bey ve diğer sanatçılarımız da söyledi. Repertuvarı geçmişte bir genel sanat yönetmeni belirliyordu. Şimdi iki üyesi bürokrat 7 kişilik kurul belirleyecek. Daha demokratik, daha belirleyici ve beraber karar verebilecekler. 'Belediye buna müdahale edecek' denmesi yanlış. Bunu bir tavır gibi farklı bir anlayış olarak değerlendirmeleri beni cidden üzdü.


Kaynak: Akşam
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  20.04.2012 09:41
  misafir
  bu ülkede siyasetçi isteyince takla atmayacak inaçlı ve imanlıyöneticilerimizde vardır al sana örnek akp li olupta kaç kişi bu davranışı gösterir varsa öyle biri büyük küçük demeyeceğim elini öpeceğim
 • Misafir
  19.04.2012 19:12
  eee
  bu memleket için o beğenmediğiniz hacı hocalar can verdi sedir altında saklananlar sonra ortaya çıkıp memleketi ellerine aldılar.sadece sizin mi hakkınız var sanıyordunuz vergi verirken hacı hoca verir askere gider,siyaset onların neyine sanat neyine spor neyine kusura bakma beyim rahatsızsan kuzey koreye git kübaya git orda hacı hocalar olmaz,ezan sesi duymazsın yandım Allah bile demezler kendi dillerinde.sanki çok önemli bir aktörden çok önemli bir istifaymış gibi bu kadar kişi oturmuş yorum yazıyoruz hayret birşey yahu!
 • Misafir
  19.04.2012 18:20
  KAÇMANIN EN KOLAY YOLU ????!
  * PAPAZA KIZIP ORUÇ BOZMAK* DA NESİ OLUYOR ? İSTİFA KORKAKLARIN ,ACİZLERİN VE ZORDAN KAÇANLARIN BAŞ VURDUĞU EN KOLAY YOLDUR !? SİZLER GİBİ YILLARINI SAHNELERE ADAMIŞ NAMDAR VE USTA SANATÇILAR BU ÇIKMAZ YOLU SEÇERLERSE ;YENİ BAŞLAYANLAR CESARETLERİNİ KİMDEN ALIP YOLLARINA NASIL DEVAM EDECEKLER ? YANLIŞI YAPANDAN KAÇMAK YERİNE ,ONA NEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU GÖSTERMEK DAHA UYGUN DEĞİLMİDİR ? BUNDAN KAÇMANIN TİYATRO' NUN SONUNU GETİREBİLECEĞİ HİÇMİ AKLINIZA GELMİYOR ? AKLINIZI BAŞINIZA ALARAK CİNAYETİN FAİLİ OLMAKDAN CÜMLENİZ KAÇININ. SONRADAN AHLAR VAHLARLA YAPILACAK SON PİŞMANLIK GÖSTERİLERİNİN BUNUN ÇARESİ OLAMAYACAĞINI ŞİMDİDEN İYİ DÜŞÜNÜN; YANLIŞ YOLU SEÇEN İŞ VERENLE BİRLİKDE ASRIN KURULUŞU DARÜL-BEDAYİİ ,DARÜL-REZİL ETMEYİN !!???
  VASIF ERAK
 • Misafir
  19.04.2012 17:10
  Hayırlı Olsun başlığını atmış yazara
  Kenan Işık, bizde böyle canın isterse diyebileceğin insanlardan değildir. Ne kadar kültürlü, efendi ve fikir adamı olduğunu bilmiyorsunuz sanırım....
 • Misafir
  19.04.2012 13:05
  hayırlı olsun
  komisyon oturup kara verecek daha ne danışman mı yok ülkede canın isterse
 • altay15
  19.04.2012 13:04
  53
  bundan böyle ne kadar hacı hoca varsa şehir tiyatrolarında oyuncu olurlar.istedikleri bu zaten memleketi padişahlık zamanına geri götürmek.