Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Kazak Türkleri Yerli Otomobil Üretti

Kazak Türkleri Yerli Otomobil Üretti

Kazak Türkleri Yerli Otomobil Üretti
16.05.2012 Çarşamba 23:51
Bu Habere 9 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5359 Defa Okunmuştur
Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakistanın ilk otomobili olarak da tarihe geçti.
Kazakistan Büyük Hun İmparatorluğunun efsane lideri Attila’nın adına özel bir otomobil yapıp piyasaya verdi.

Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Attila’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakistan’ın ilk otomobili olarak da tarihe geçti.

1993 yılında ilk kez kendi otomobillerini yapmaya karar veren Kazaklar, 2003 yılına kadar tam 10 yıl bu projenin alt yapısını hazırladı. 2003 yılında Türk ruhuna uygun olarak tasarlanan Attila, bu yıl tamamlandı.

İlk etapta Kazakistan’da piyasa verilecek olan Attila, daha sonra ihraç edilecek.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  06.06.2012 19:20
  Yürek Ve Cesaret İşi Otomobil Yapmak!..
  Türkiye'nin otomobil sanayisinde ki arge ve sanayi teşkilatı emin olunuz ki kazakistan dan çok daha ileri bir aşamada. Öyle ki bu gün BMW, Woswagen, Audi, Mercedes ve daha isimlerini saymayacağım pek çok marka için krank mili, rot vesaire bir sürü ekipman üretmektedir. İstese idik şu ana değin yerli otomobilimiz de , yerli uçağımızda, trenimiz de olurdu. Biz halk olarak istedik, lakin onlar yöneticiler olarak istemediler. Hatırlayın safsataları ilk kez yapılan Devrim otomobilindeki yargıları,'' Garp kafası ile otomobil yaptılar, şark kafası ile benzin koymayı unuttular'' bunu söyleyenlerde yabancı değil dönemin yöneticileri idi. Türkiye de ki otomobil pazarı inanılmaz kazançlı bir pazar, devlet için de yabancı otomobil firmalar içinde. Hatta zaman zaman devlet eski otomobilleri ortadan kaldırmak, otomobil sektöründe yeni satışların olması için vergi affı, ötv den dahi vaz geçtikleri olmuştur. Bize halen fransız otomobili kullandıran bu yönetimden de millileştirme politikaları olmayan böylesi duyarsız bir yönetimden otomobil sanayi için teşvikte bulunup, hatta kamu iktisadi bir kuruma destek verip otomobil üretmesini beklemiyorum. Ne diyelim tekerlek icat oldu, Türkler otomobil yaptı. Türkiye halen kuyumuzu kazan Fransız'ın otomobilini alıp binmeye devam etti.
 • Misafir
  18.05.2012 12:28
  bizim daha fazla avantajımız var ama iş dünyasında ruh yok
  darısı Türkiyenin başına dünyanın gözde ülkesi durumunda jeopolitik durumu ile bütün pazarlara en yakın noktada hemde yıllardır bir sanayi ve teknoloji geleneğimiz olmasına ve gelişmeynin her an arkasında olan bir hükümet bir devlet rağmen ve kazakistana göre daha bir çok avantajımız olmasına rağmen helal olsun kazaklı kardeşlerimize bizim tırsık iş adamlarından anlaşılan iş çıkmayacak bizimkiler ancak başkalarının yaptıklarını patentle üretsinler.
 • Misafir
  17.05.2012 18:08
  araba
  tayyip halen baba yigit bulamadi
 • Misafir
  17.05.2012 13:19
  başarılar.
  türkün bu zekasını ,itafen yapan kazak kardaşlarıma minnetarım.sanayi yolunuz rabim acık etsin.arkanızdayız .şahsen birtane alırım.
 • Misafir
  17.05.2012 09:47
  ALBATROS
  Şu internet sayesinde bile arabanın nasıl yapılacağını herkes bilebilir, araba yapımı çok basit.. Türkiyedeki en büyük sıkıntı oluşturulan KARTEL.. Şu anda araba montajı yapan İstanbul sermayederleri Türkiyenin kendisine ait olan bir araba üretmesini asla istemezler ve binbir türlü bahaneler üreterek bu oluşumu hep geciktirmek istiyorlar... Ülkenin herşeyden önemlisi en büyük sorunu oluşturulan KARTEL...Bunu kırmak çok önemlidir... Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir... Saygılarımla....
 • Misafir
  17.05.2012 09:26
  yürü oğlum...
  geçin bu soydaş ayaklarını...Allah çalışana verir. bu iş böyle
 • Misafir
  17.05.2012 02:40
  tebrikler
  helal olsun size kazak kardeşler
 • Misafir
  17.05.2012 01:22
  KURBAN OLURUM SİZE
  SOYDAŞLARIM HELAL OLSUN SİZE ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN...
 • Misafir
  17.05.2012 00:01
  helal olsun
  tebrik ediyorum soydaşlarımı.arabanın adı da süper ATİLLA:)