Haber365 Ana Sayfa » Medya » Kanuni Şehzade Mustafa'yı Nasıl Öldürdü?

Kanuni Şehzade Mustafa'yı Nasıl Öldürdü?

Kanuni Şehzade Mustafa'yı Nasıl Öldürdü?
30.04.2012 Pazartesi 13:42
Bu Habere 33 Yorum Yapıldı
Bu Haber 75389 Defa Okunmuştur
Kanuni Sultan Süleyman, tahta çıkması beklenen Şehzade Mustafa'yı boğdurarak öldürüyor. Peki tarihi kaynaklara göre, tüm bu süreç nasıl gelişiyor?
Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Erhan Afyoncu’nun editörlüğünde Osmanlı ülkesinde görev yapan Venedik elçilerinin, görevlerinden sonra yazdıkları Balyos adı verilen raporların Türkçeye çevrilmesiyle ortaya çıkan “Kanuni ve Şehzade Mustafa” adlı kitap baba oğul arasında bilinmeyen meseleleri günyüzüne çıkarttı.

Elçi raporlarına göre Şehzade Mustafa’yı, Hürrem’in kötülüklerinden annesi Mahidevran Sultan koruyordu. Yaptığı kahramanlık ve hayırlarla yeniçerilerle halkın sevgisini kazanan Mustafa tahtın en kuvvetli adayıydı ancak Mustafa’nın tahta çıkmasını istemeyen iki kişi vardı. Biri Hürrem Sultan, diğeri de Hürrem’in damadı Sadrazam Rüstem Paşa’ydı.

HÜRREM MUSTAFA'YI KÖTÜLÜYOR

1553 yılında raporunu Venedik Doçuna sunan Venedik Elçisi Navagero, Hürrem Sultan ile Rüstem Paşa’nın Şehzâde Mustafa’yı engellemek için neler yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Sultan’ın çok sevdiği karısının planları ve çok yetkili Sadrazam Rüstem, Sultan öldükten sonra Selim’in Padişah olmasını desteklemek için planlar yapıyorlar. Paşa en önemli mevkilere kendine yakın, emrinde olan kişileri yerleştiriyor. Sultan Selim, İstanbul’a çok yakın. Hayatta kalmayı başarır, annesi de ölmezse, Paşa da hazinenin ve Sultan’ın kasasının sahibi olarak, Mustafa’nın kaza eseri ölümü ile Sultan Selim’i tahta oturtmak onlar için pek zor olmaz. Her şeyi elde eden para aracılığı ile insanların kalbindeki Sultan Mustafa sevgisini kısa sürede silip atabilir. Sultan’ın kimi taht için tercih ettiğini anlamak kolay değil çünkü hepsi onun oğlu ama yanında her zaman Rus karısı var ve bu kadın kendi oğullarını hep ön plana çıkarıp, sürekli Mustafa’yı kötülüyor.”

OYUNLARA İNANAN KANUNİ MUSTAFA'YI ÖLDÜRMEYE KARAR VERİYOR

Belgelere göre Hürrem Sultan ve damadı Rüstem Paşa’nın oyunlarına inanan Kanuni, Şehzade Mustafa’nın, yerine tahta geçmek için hazırlığa giriştiği şüphesine kapılıyor ve şehzadeyi öldürmeye karar veriyor. 1553’te İran seferi esnasında adam göndererek oğlunu yanına çağırtıyor. Şehzade Mustafa’nın yanındaki devlet adamları ve annesi, Şehzadenin başına bir şey geleceğini bildiklerinden gitmesine engel olmak istiyor ancak Mustafa babasına karşı gelmek istemiyor. 6 Ekim’de Halep-Konya arasında kurulu olan Aktepe’teki otağa geliyor. Bu buluşma Venedik raporlarında ise şöyle anlatılıyor:

ÖLÜM MESAJINI GÖRDÜĞÜ HALDE BABASININ YANINA GİTTİ


“Şehzadenin çadırlarının iskeletleri dikilir dikilmez, ordugâhtan üzerinde bir kâğıt olan bir ok fırlatılır. Kâğıtta babasının yanına gitmemesi, babasının onu öldürmek istediği yazılıdır. Mustafa bu sözlere kulak asmaz ve babasının yanına gitmek ister. Bunun Rüstem Paşa’nın bir oyunu olduğunu, babası ile arasını açmak istediği için yaptığını düşünür. ‘Babam beni öldürmek istiyorsa, beni hayata getirdiği gibi canımı da almaya hakkı vardır’ der. Yola çıkmaya karar verir ve önden hediyelerini gönderir. Hediyeleri deri çuvallar içinde taşınır.Gümüş ve beyaz renkli giysiler, altında da kırmızı saten şalvarı vardır. Çok güzel, değerli taşlarla süslü bir atın üzerinde babasının yanına doğru ilerler.”

OĞLUNU ÇADIRINDA BOĞDURDU

“Odaya girdiğinde babasını elinde bir ok ve yay ile oturur halde bulur. Mustafa saygıyla eğilir. Babası ise kendisine, ‘Köpek herif, sen hâlâ ne cüret ile beni selamlıyorsun’ diye bağırır. Babası başını hemen arkaya çevirir. Bu da Mustafa’yı öldürmekle görevlendirdiği adamları için bir işarettir. Kapıcıbaşı ellerini hemen Mustafa’nın boynuna dolar ve ‘Sakın hareket etme, sultanın verdiği emirlerini uyguluyorum’ der. Odadaki üç dilsiz Mustafa’nın üzerine atılırlar ve boğmak için boynuna yay ipi dolarlar. Bu ip birden kopar. Zavallı Mustafa oradakilerin elinden kurtulmayı başarır. Bazılarını yere savurur ve kaçmaya çalışır. Kaçarken üzerindeki giysinin eteklerine takılır ve yere düşer. O anda kapıcıbaşı Mustafa’yı bir ayağından yakalar. Sultanın orada bulunan diğer adamları ellerine başka bir yay ipi alarak yine boynuna dolarlar”

'SARIĞINI ÇIKARIN YOKSA ÖLDÜREMEYECEKSİNİZ'

“Mustafa ip ile boynu arasına elini koymayı başarır. Her ne kadar sıksalar da Mustafa’yı bu şekilde boğamazlar. Sultan o zaman, ‘Başındaki sarığı çıkarın, yoksa öldüremeyeceksiniz’ der.

Sultan böyle söyler çünkü Türkler sarığın altında pamuktan, üzerinde harfler yazılı bir bere takarlar. İnançlarına göre bu harflerin onları koruduğuna inanırlar. Bu harfler birinin etine değdiği sürece bu kişinin cani bir şekilde öldürülemeyeceğine inanırlar. Kapıcı,Mustafa’nın başından bereyi alıp sultana uzatır. Sultan da alıp bir kenara koyar.”

CESEDİNİ ÇADIRININ ÖNÜNE KOYDU

“Üçüncü yay ipini de Mustafa’nın boynuna dolarlar. Bu ellerindeki son iptir. Mustafa çenesini göğsüne doğru indirerek kendini korumaya çalışır. Ancak oradakiler zorla başını havaya kaldırırlar ve birçok kişi için umut olan, Osmanlı hanedanının en cesur sultanını öldürmeyi başarırlar. Kapıcılar bu iş bittikten sonra ağlayarak sultanın otağından dışarı çıkar. Birçok kişi de kendisini ağlarken görür ve olan biteni anlarlar. Ordudakiler zavallı Mustafa’nın atının ahıra götürüldüğünü görünce, alanda büyük bir gürültü kopar. Herkes aynı anda çadırlarından çıkıp neler olduğunu anlamaya çalışırlar.

Sultan, yeniçerilerin Mustafa’nın halen hayatta olduğunu sanıp bir ayaklanma çıkarmalarından korktuğundan, oğlunun cesedini bir halının üzerine koyup, herkesin görebileceği şekilde çadırdan dışarı bırakılmasını emreder.”
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.05.2014 02:19
  kanuni
  kanunin zor olasada kanunları uyguladığını düşünüyorum
 • Misafir
  13.02.2014 00:50
  merak ediyorum
  acaba kanuni mustafaya oyun oynalıdğı gerçeğini nasıl öğrendi bunu çok merak ediyorum yada öğrenebildi mi?
 • Misafir
  08.12.2013 13:31
  sygi
  ya bu osmanlida harem var evladi oldurme var kardesi oldurme var babayi oldurme var hatular hareme hep disaridan bide biz bunlarla ovunuyoruz cumhuriyet tarihindekiler de pek farkli deyil kimseyi gozde buyutmeneye deymiyor
 • Misafir
  09.07.2013 23:45
  evlat katili
  kanuninin 60 na kavuşmadan tahtı mustafaya bırakması gerekirdi. pargalı ibrahimde olmasaydı şayet bu devlet bu kadar büyümezdi. çünkü süleymanda akıl olsaydı böyle oyunlara gelmezdi. pargalıyı bile öldürttü.
 • Misafir
  27.11.2012 15:47
  100 yıl ara ile yazgının değişmesi (1453-1553)
  Yazgıyı bozan ve onu bir büyük cennete ve itibarlı yükseklere ulaştıracağına, tam tersine, bir sekar ateşine ve rezilliğe sokan o 'haksızca yargıyı' yargılamalıyız.
  Bu ego (nefs) tarafından üretilen 'haksız yargılama', İslam tarihinin başlangıcından beri var.
  Bunu yapmayan biri başkasına cahil dedi ise, o zaten kendisi cahil değil midir?

  Allah'ın dininin hem hanedanlıklara, hem de öz evladını boğazlatana lanet edeceği muhakkaktır.
  Ki, eğer o lanetlenmiş davranışın sahibine Kanuni derlerse, işte orada o memleketlerde onlara hak olarak nasip edilecek acı bir ders vardır.
  Ona Kanuni diyenler ve dedirtenler, o oğulun yenen canının hakkını verecekler mi?

  Yüksek fazilete sahip kişiliği ve cesareti ile tanınan Şehzade Mustafa'nın hakkı nerede kaldı?
  Onun canını alabilecek denli merhametsiz Kanuni'nin saçtığı korkudan ötürü ona 'Kanuni' derler.
  Halbuki Allah indinde o bir evlat katili iken, kanunlar yazsa çizse, o zalim Süleyman katilden öte nedir?

  Birçokları ise o aynı korkuya kapılmış, ve o tarihsel gafletin ve zalimin yanında yer almayı doğru buluyorlar.
  Çünkü onlara böyle söylenmiş. Hayran oldukları şey hakkında bu rezil hakikati düşünmek istemiyorlar.
  Hanedanlara özenmeyin kardeşler, bunlar İnsanlık, Müslümanlık değildir.

  Müslüman iseniz müslümanlığı Ehl-i Beyt'in soyunda ve davranışında arayın, sevgide arayın, iyilikler dünyasında arayın. Bir bilgelik kazanacak ve yükseleceksiniz.
  Ehl-i Beyt'in İmam'larını araştırın; Kim onlar? Ne demişler?

  Sorun bir kendinize; Peygamber Efendimizin Torunları olan İmamlar duruken Hanedanlıklar kuran Emeviler ve Abbasiler kimmiş? Neden ve nasıl bir merhametsizlikle, nasıl bir açgözlülükle Peygamberin evinin neredeyse tamamının mübarek kanını bu hanedanlık uğurunda dökebilmişler.

  Sorun kendinize bir kere; o hainlere mi düşmüş Halifelik?
  Neden Peygamber'in -sav- torunlarına verilmemiş o halifelik?
  Sorun, sorgulayın ve okuyun.
  Kitap okuyun.
 • Misafir
  27.11.2012 15:34
  100 yıl ara ile yazgının değişmesi (1453-1553)
  Yazgıyı bozan ve onu bir büyük cennete ve itibarlı yükseklere ulaştıracağına, tam tersine, bir sekar ateşine ve rezilliğe sokan o haksızca yargıyı yargılamalıyız.
  Bu ego (nefs) tarafından üretilen haksız yargılama İslam tarihinin başlangıcından beri var.
  Bunu yapmayan biri başkasına cahil dedi ise o zaten kendisi cahil değil midir?

  Allah'ın dininin hem hanedanlığa, hem de öz evladını boğazlatana lanet edeceği muhakkaktır.
  Ki, eğer o lanetlenmiş davranışın sahibine Kanuni derlerse, orada o memleketlerde onlara hak olarak nasip edilecek acı bir ders vardır.
  Ona Kanuni diyenler ve dedirtenler o oğulun yenen canının hakkını verecekler mi?

  Yüksek fazilete sahip kişiliği ve cesareti ile tanınan şehzade Mustafa'nın hakkı nerede kaldı?
  Onun canını alabilecek denli merhametsiz Kanuni'nin saçtığı korkudan ötürü ona Kanuni derler.
  halbuki Allah indinde o bir evlat katili iken kanunlar yazsa çizse bu nedir?

  Sizler ise o korkuya ve o gaflete yöneliksiniz, gafletin ve zalimin yanında yer almışsınız.
  Hanedanlara özenmeyin kardeşler, bunlar müslümanlık değildir.
  Müslüman iseniz müslümanlığı Ehl-i Beyt'in soyunda ve davranışında arayın, çok bilgelik kazanacak ve yükseleceksiniz.
  Ehl-i Beyt'in İmam'larını araştırın. Kimmiş onlar. Ne demişler?
  Sorun kendinize Peygamber Efendimizin torunları olan İmamlar duruken hanedanlıklar kuran Emevilere ve Abbasilere, bu uğurda Peygamberin evinin neredeyse tamamının kanını dökenlere,
  sorun kendinize bir kere; o hainlere mi düşmüş Halifelik?
  Neden Peygamber'in -sav- torunlarına verilmemiş o halifelik?
 • Misafir
  02.05.2012 21:00
  CEHALET NE KADAR ZOR
  Yüzyıl süre ile işlerine geldiği için Osmanlının kahramanlıklarıyla övünüp şişinerek kendilerine bir kimlik yaratanlar, şimdi de gerçekliği tartışılan bir diziye bakarak Osmanlıyı tu kaka, ilan ettiler. Halbuki, nasılki, hristiyan haçlı alemine önce Bizans sonrasında Avusturya Macaristan İmparatoru Şarlken önderlik ettiyse, Osmanlı hanedanlığı da, Emevi, Abbasi ve Selçuki hanedanlıklarından sonra, İslamın önderliğini yapan bir hanedanlıktır. Anadoluda ki tüm halklar da, İslami harekatın önderliğini yürüten Osmanlılar sayesinde yer ve yurt edinmişlerdir. Osmanlılar olmasaydı, Anadolu ve ön Asya'ya ne Ortaasya'dan gelen Terkler(Göçebeler), ne Bedevi olarak tanımlanan Araplar, ne Ruslar tarafından topyekun memleketlerinden sürünen Çerkezler,ne de Slav kökenliler ve Yunanlılar tarafından sürülen Müslüman kökenliler ne de Avrupalılar'ın sürgün ettiği Çingeneler, ne de bulunduğu topraklarda kesilip biçilen Yahudiler gelemeyeceklerdi.Bu nedenle ucuz yorumlarda bulunanlar, kendi geçmiş tarihlerini bilmedikleri gibi, dış dünyanın da tarihsel geçmişini bilmeyenlerdir. Bilmeden atmak da kolay olduğu için Aslanları rahatlıkla farelere boğdurabiliyorlar. elbette Osmanlının hatalarının olmadığını iddia etmiyorum. Ancak,bu ülkenin insanları gelmiş geçmiş ecdatları olan Osmanlıyı kötülükleri ile yanlışlıkları ile kabullenmek zorundadırlar. Ayrıca, Osmanlıyı kötüleyenlerin, her şeyden önce uluslararası camiada Osmanlıdan daha fazla ün yapmış olmaları gerekmektedir.Koskoca bir tarihi anlayabilmek ve yorumlayabilmek için de eğitim şart. Eğitimi olmayanların tek yapabileceği yorum da kaynaktan yoksun sokak dedikodusudur. Onu da Allah, kendini bilen insanlara nasip etmesin.
 • Misafir
  02.05.2012 12:53
  inanmıyorum
  böyle olduguna inanmıyorum bence mustafanın gözü babasının tahtındaydı... kaynaklara iyi bakın ama dogru kaynaklara....
 • Misafir
  01.05.2012 16:05
  kimse masum değildi
  osmanlıda kimse masum değildir masum olanlarda unutulup gitmiştir hürrem sultan,mahpeyker kösem sultan, kanuni sultan süleyman, yavuz sultan selim hiçbiri masum değildi. masum olsalar bile masumiyetlerini kaybettiler bu daha ne ki..
 • Misafir
  01.05.2012 13:46
  gerçek bu
  Neden yaptı kimse bilemeyecek.O çadırda ne yaşandı sadece şunu biliyoruz hürrem akıllıydı önüne çıkan herkesi yıktı süleyman öğrendiğinde inanmadı bile mahidevran ........vicdanlıydı o önüne çıkanı ezmedi arkasına aldı o arkasına aldıkları da onu öyle bir ittiki bence osmanlıyı batıran kişi hürrem ve süleymandır.