Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » 'Kanal İstanbul' Hızlı Başladı

'Kanal İstanbul' Hızlı Başladı

'Kanal İstanbul' Hızlı Başladı
02.12.2013 Pazartesi 12:09
Bu Habere 31 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7300 Defa Okunmuştur
Güzergahtaki 7 şirkete, "Arazileri 3 ayda boşaltın" yazısı gitti.
Kanal İstanbul kapsamında 3'üncü havalimanı aksında yer alan 5 köye, kamulaştırma tebligatları ulaşmaya başladı. Proje alanındaki 7 maden şirketine de arazileri 3 ayda boşaltmaları için yazı yollandı.

İstanbul'un çılgın projesi "Kanal İstanbul"un güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimlerinin netleşmesinden sonra, 3'üncü havalimanı aksında bulunan 5 köye, kamulaştırmaya ilişkin olarak tebligatlar gitmeye başladı.

SABAH'ın ele geçirdiği resmi yazılar, 'çılgın proje'ye verilen hızlı startı gözler önüne seriyor. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun hazırlanmasından sonra harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, havaalanı bölgesinde bulunan 7 şirkete ait olan maden sahalarına verilen ruhsatların iptali için de şirketlere 'boşaltın' yazısı gönderdi.

BEKLENEN İZİNLER ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talimatıyla, Türkiye'nin önde gelen proje şirketlerinden birisinin hazırladığı 44 kilometre uzunluğundaki "Kanal İstanbul" projesi kapsamında, 325 bin dönüm alan üzerine kurulacak iki şehir ile havaalanı aksında çalışmalar aralıksız sürüyor. Öözellikle kamulaştırma işlemlerine hız verildi. Hem 'Kanal İstanbul', hem de havalimanı projesi içerisinde düşünülen ve uzun süredir izin almak için çaba sarf eden Milten Holding'e izinler verildi. İzin, Arnavutköy Belediyesi'nin planlarına da işlendi. Havaalanı projesi içinde kalan köylere de yazı gönderildi. Kasım başından itibaren TOKİ İstanbul Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu'nun imzasıyla gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: "Arnavutköy ilçesi Yeniköy köyü sınırlarında kalan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerinin mülkiyetinde bulunan taşınmazların, Başbakanlık Makamı'nın 6 Mayıs 2013 tarihli oluru ile idaremiz adına kamulaştırılmasına karar verilmiştir..."

7 ŞİRKETE BOŞALTIN YAZISI

Proje alanı içinde bulunan yerlerden birisi de maden sahaları... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan, bazıları 49 yıllığına kiralanan ve kömür çıkarılan, maden araması yapılan arazilerle ilgili olarak 7 şirkete, 'boşaltın' tebligatı gönderildi. Şirketlerin maden sahalarında yaptıkları masrafları tespit edilerek bedelleri çıkarıldı. Masrafları tek tek listeleyen bakanlık yetkilileri, "3 ay içinde sahaları boşaltın" diyecek.

"Kanal İstanbul" güzergâhı, Yeniköy- Sazlıdere Barajı-Arnavutköy-Başakşehir- Küçükçekmece Gölü aksında yer alacak. Bölgede kurulacak rezerv alanlarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 Mart'ta Devlet Su İşleri (DSİ), Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kanal İstanbul projesinin geçeceği Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir Belediyelerine birer yazı göndererek, güzergâh üzerinde yapılacak 50-100 yıllık yaklaşım planlarıyla ilgili çalışmalarını bakanlığa iletmelerini talep etmişti. Bakanlığa ulaşan görüşlerle bilgiler doğrultusunda yüz bin ölçekli imar planı için düğmeye basıldı.

ARAZİLERİN YÜZDE 80'İ DEVLETİN

Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise kanal aksında bulunan arazilerin yüzde 80'e yakınının hazineye ait olması. Böylece istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da yapılan yerel seçimler öncesi açıkladığı proje sayesinde, hem Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi deprem riski yüksek bölgelerde risk azaltılacak. Maliyet ve hafriyat kolaylığı ile bölgede bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması da bu rotanın seçiminde diğer nedenler...

KÖYLERDE YAŞAYANLAR FİYATLARI DÜŞÜK BULDU

Havaalanı projesi içinde yer alan Yeniköy, Akpınar, Ağaçlı, Tayakadın ve İhsaniye köylerinde yaşayanlar, arsaların metrekare fiyatının 22 ile 55 TL arasında belirlendiğini görünce büyük hayal kırıklığına uğradı. En çok arazi kamulaştırmasının yapılacağı köylerden birisi olan Yeniköy'de, 400'e yakın haneye yazı gitti. 2011'de Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı "Kanal İstanbul" ve "3'üncü havaalanı" projelerinden sonra bölgede arsa fiyatlarının tavan yaptığına dikkat çeken Yeniköy Muhtarı Timur Çevik şöyle dedi: "Havaalanı projesi içinde kalan 5 köy muhtarı ile diğer köy muhtarları biraraya gelerek, durum değerlendirmesi yapıyoruz. Biz ne projeye, ne de devlete karşıyız. Sadece hakkımızın verilmesini istiyoruz. Proje ilk açıklandığında arsaların metrekare fiyatları sahilde 450-500 iç kısımlarda ise 250 TL'ye gidiyordu. O zaman, 'Fiyatlar daha artar' düşüncesiyle kimse satmadı. Gaziosmanpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi'ne, bedellerin düşük olduğu gerekçesiyle dava açacağız."ÇIKACAK HAFRİYATIN YARISI HAVAALANINA DOLGU OLACAK

Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olmasına kesin gözüyle bakılan 'çılgın proje'nin, 3'üncü havalimanının bulunduğu Karadeniz aksında dev bir liman, Airport City'nin yanı sıra kanalın iki yakasında lüks konutlar, rezidanslar, finans merkezleri, ormanlık alanda villalar, seyir terasları, eğitim alanları da projeye dahil edilecek. İnşaatına başlanılan 3'üncü köprü güzergâhı, Arnavutköy-Karaburun aksından geçip, Durusu, Çatalca bölgesinden Trakya'ya bağlanıyor. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarında da projenin inşaat çalışmaları sırasında çıkacak 5 milyar metreküp hafriyatın yarısının, havaalanı projesinin dolgusunda kullanılacağı hesaplandı. Bölgenin tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisi Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı'nı da içine alacak olması. 44 kilometre uzunluğundaki projenin sadece 21 kilometrelik bir alanında, ciddi bir hafriyat çalışması yapılacak.


Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  03.12.2013 12:19
  İŞ.
  Yapılan iş,in kütüsü olmaz.kişisel görüşüm .Boğaz iç göl gibi olacak.bu güne kadar ciddi bir yatırım olmadı .hava alanı yol gibi faaliyetler zaten olmazsa olmazımız.(meraklısına Polimeks,in Aşkabat,ta inşa ettiği olimpiyat kompleksini görmesini tavsiye ederim yok öyle bir yatırım).
 • Misafir
  03.12.2013 09:21
  BU KANAL PROJESİNİN YAPIMINI
  DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALABİLİR HOCA
 • Misafir
  03.12.2013 01:07
  herkez isne baksin
  yaho neden ugarsiyorsunuz hocayla herkezin yorum yapam ozgurlugu var isnizemi gelmiyor yoksa sonra ne farkediyor ne oldugu ne milet oldugu birakinda herkez istedigini yazisn herkez isne baksin zatensu turkiyede yuzde seksininz cahilsinz arik yeni nesil belki dah akili olur !
 • Misafir
  02.12.2013 23:32
  zzz
  Ülkenin neresinde bir yatırım yapılacak olsa, toki ev yapacak bile olsa millette evini arsasını değerinin 3-5 katına devlete verme isteği oluşuyor. Ondan sonra da rant mant deniliyor. Rant olmayınca satmıyorsun, rant oluşsa rant var diyorsun sorarlar adama sen nebiçim muhalefetsin.. Odaki köylüler kanal istanbul olmasa o fiyata takla bile atarlardı
 • Misafir
  02.12.2013 19:58
  HOCA İLE MUHATTAP OLMAYIN
  çünkü onunda istediği bu, yaptığı yorumlara bakılırsa çapı ve algısı ortada, neyi ne kadar anladığı yaptığı yorumlarda belli,ayrıca belliki bir misyonu var burada onu uygulamaya çalışıyor, birde etkili olduğunu sanıyor, en iyisi görmezden gelmek... çizdiğin imaj böyle hoca, ya kendine biraz dışarıdan bak yada bırak bu işleri...
 • Misafir
  02.12.2013 19:36
  100sene sonrasını düşünüyor
  tayip iyi yapıyor adam 50 sonrasını 100sene sonrasını düşünüyor Avrupalılar gibi.düşünsene boğaz trafiği şuan içinde öyle bir dönem gelecek starejik bir öneme sahip olacak. günde yüzlerce gemi kanal istanbuldan geçtigini düşün.hem türkiye için iyi gelir kapısı hemde türkiyeyi cıta atlatacak bir proje olacak bence ilerisi için kaçınılmaz bir proje...hayırlı olsun
 • Misafir
  02.12.2013 19:31
  HOCA
  durmak yok yola devam o mevkide yaşıyan köy halkına üç kuruş verip durmak yok yola devam sloganlarıyla işimize barız DİYORLARRRR
 • Misafir
  02.12.2013 19:18
  kanal istanbul çok yerinde bi proje
  dün beykozda balık tutarken bogazdan geçen gemiler artık pisyagını mı salıyor ne suyun yüzü oldugu gibi yag oluyor.oradan geçmemeleri en iyisi bu da kanal istanbulla çözülür inşallah.
 • Misafir
  02.12.2013 19:04
  RABBEKUL
  PARALAR BOŞA GİDECEK DENİYOR.NEDEN ACABA YAP İŞLET DEVLET GÖRMEMEZLİKTEN GELİNİYOR.KÖPRÜLER İÇİNDE AYNI ŞEYLER SÖYLENMİŞTİZAMANINDA İNŞALLAH NETİCE İYİ OLACAK.
 • Misafir
  02.12.2013 18:41
  istanbul
  istanbulun tarihi yapisi bozulacak kültür sehri özelligini kaybedecek beton yigini olacak.o kadar para bosa gidecek cok sacma bir proje dogrusu istemiyoruz.