Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Kabrinde Feryat Eden Bir Genç..

Kabrinde Feryat Eden Bir Genç..

Kabrinde Feryat Eden Bir Genç..
01.04.2013 Pazartesi 15:01
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5416 Defa Okunmuştur
Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur: "Anne cennet kapılarının ortasındadır." (İbn Hanbel, V, 198) "Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nes, Cihad, 6)
 Peygamberimiz Hazreti Muhammet Mustafa (s.a.v.) Selman -ı farısı hazretlerine:

Ya Selman ! Seninle garipleri ziyarete gidelim buyurdular.Hazreti selman (r.a.)

Garıpler kimlerdir Ya Resülellah? dedi Peygamberimiz:

Garıpler o kimselerdir ki, dünyadan göçüp gitmişler ve arkalarından da rahmet okuyacak kimseleri kalmayan ölülerdir,buyurdu. Sonra beraberce Medine kabristanlığına gittiler.

Kabristanlıkta Peygamber Efendimiz bir kabrin başına varınca elbisesi ıslanıncayakadar ağladı. Selman-ı farisi hazretleri bu ağlamanın sebebini anlayamamış ve Efendimize şöyle sormuş:

Ey ALLAH'ın resülü ağlamanızın sebebi nedir?dedi Resülü Ekrem Efendimiz:

Ya Selman! bu kabirde yatan bir delikanlıdır. Ona şiddetli azap olunmaktadır. Onun azabının şiddeti beni ağlatıyor,dedikten sonra devam ettiler.

Kardeşim Cebrail bana geldi.Ben bu delikanlıya neden bu kadar azap ettiğini sordum.Cebrail,bu gencin dünyada iken annesine asi oldugunu ve annesinin de ona hakkını helal etmediğini,bu sebeple de kıyamete kadar azabının devam edeceğini,söyledi.Ya Selman! Sen şimdi Medine'ye git Bilal'e söyle,bütün Medine halkını buraya çağırsın buyurdular.

Selman-ı Farisi Hazretleri gidip Hazreti Bilal'e Peygamberimizin emrini bildirdi.Hazreti Bilal yüksek bir yere çıkıp,Peygamberimizin emrini Medine halkına duyurdu.

Medineliler bölük,bölük kabristana gelmeye başladılar.

Peygamberimiz herkese sahibi olduğu kabrin başına varmalarını emir buyurdu. Kendileride azap gören o kabrin başına vardığı halde o azap gören kabrin başına kimse gelmiyordu.Hayli zaman geçtikten sonra elinde bastonu olduğu halde yaşlı bir kadın geldı,Peygamber efendimizin başında beklediği kabrin yanına gelip durdu.Efendimiz ona:

Burada yatan senin neyin oluyor ana?diye sordu.Kadın oğlu olduğunu söyledi.Peyganberimiz:

Oğluna dargın mı idin? diye sordu.Kadıncağız dargın olduğunu söyledi ve oğlunun kendisine yaptığı eziyeti şöyle anlattı.

Bir gün eve geç gelmişti.Kapıyı bir kaç defa çalmış,bense onun çaldığını duymamıştım.Kapıyı geç açtığım için beni eliyle itti,kolumu ve gönlümü incitti.

Ondan sonra da çok geçmedi,dünyadan göçüp gitti. Bu sebeple ona hakkımı helal etmemiştim. dedi

Peygamberimiz,kadına analık hakkını helal etmesini,oğlunun kabir azabı çektiğini söyledi ise de kadın,ona karşı kalbinin kırık olduğunu ve hakkını helal etmeyi gönlünün istemediğini söyledi.

Bu defa Peygamberimiz, ihtiyar kadına:

Ana bak oğlunun haline! Eğer sen hakkını helal etmezsen oğlun kıyamete kadar kabir azabı,sonra da cehennem azabı çekecek,diyerek gözlerinden dünya perdesini kaldırdı.Bunun üzerine kadın kabrın içindekileri görmeye başlar.

Baktı ki oğlu dört yandan hücum eden ateşler içinde kıvranıyor ve:

Ah anneciğim nerdesin,beni kurtar,diye bağırıyordu. Oğlunun bu halini gören ihtiyar anne dayanamadı.

Ya Rabbi ! oğlumu affet, ben ona ananlık hakkımı helal ettim diye ALLAH'a yalvardı.

Hazreti ALLAH da hemen kabir azabını kaldırıp gencin kabrini cennet bahçesine çeviriverdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:

Siz kabri ne zannettiniz,kabir,ya cennet bahçelerinden bir bahçe, veya cehennem çukurlarından bir çukurdur, buyurdular.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  01.04.2013 15:50
  NE KETUM ANNEYMİŞ
  BEN BU MİSALİ OKURKEN ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTIĞINI SANMIŞTIM ANALARIN YÜREĞİ YUFKADIR OKADARCIK BİR İTMEYLE İNCİNEN ANNE DAHA TANIMADIM BİR CENAZEYE GİTTİĞİMİZDE TANISAKTA TANIMASAKTA HELALLEŞİLİR HİÇBİR ANNE EVLADININ ACI ÇEKMESİNİ İSTEMEZ NE BU DÜNYADA NEDE AHİRETTE BÖYLE BİLİRİM...

 • Misafir
  01.04.2013 15:16
  --------------------------------------------------------------
  tüylerim diken diken oldu okurken bosuna demiyorlar cennet annelerin ayaklari altinda diye anasin duasida bedduasi da tutuyor bu dünyanin birde öbür tarafi var gercek yasam orda ben yasiyim bu dünyada da öbür dünya denen sey varsa cekerimle olmuyor iste bak Allah analarimizin babalarimizin dualarini üzerimizden eksik etmesin insallah amin